Még állatoknak is több szobrot állítottunk Budapesten, mint ahány nem meztelen nőnek
Bronzplafon – az üvegplafon mintájára ez a kifejezés arra hívja fel a figyelmet, hogy nagyon kevés nőnek állítanak köztéri szobrot....
Azok a mozik és sorozatok, amelyek Magyarországon készülnek, ugyanúgy jogosultak TAO-támogatásra, mint a felcsúti fociakadémia. A pénzt, akárcsak a focis TAO-nál, magyar cégek ajánlhatják fel, és a finanszírozásba az elmúlt években az állam is beszállt. Eddig nem lehetett tudni, mennyi közpénzről van szó, mi viszont most a támogatásokat nyilvántartó Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) segítségével összeszámoltuk.
Az utóbbi években egymásnak adták a kilincset az amerikai filmesek Budapesten. Itt forgatott többek között Charlize Theron (Atomszőke), Matt Damon (Mentőexpedíció) és Jennifer Lawrence is (Vörös veréb), a sort hosszú oldalakon keresztül lehetne folytatni.
Bár szeretnénk azt hinni, hogy a hollywoodi sztárproducerek és színészek kizárólag azért választották Magyarországot, mert gyönyörű, a helyzet ennél árnyaltabb: sok filmes döntésében az is szerepet játszott, hogy itt úgynevezett közvetett támogatásként visszakaphatják a Magyarországon elköltött gyártási költségeik negyedét. Így van ez a magyar és a külföldi produkcióknál is.
Korábban az összeg 20 százalékát tudták ily módon megigényelni, a határt 2014-ben emelte 25 százalékra a parlament. Ez még a filmalap honlapja szerint is kiemelkedő.
„Az adókedvezmény emelésnek köszönhetően Magyarország az egyik legvonzóbb filmes úticél, hiszen a 25%-os közvetett támogatás egyedülálló a régióban” – írják az oldalukon.
A filmes TAO-t, hasonlóan a focishoz, magyar vállalkozások ajánlhatják fel, amely utóbbiról bár Orbán Viktor miniszterelnök 2014-ben azt állította, nem közpénz, a Kúria nemrégiben ennek éppen az ellenkezőjét mondta ki. A támogatás közpénz jellegét erősíti a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) oldala is.
„Az adó megfizetésének terhére keletkezik a közvetett támogatás, tehát az Állam mintegy lemond a társasági adó egy részéről a filmek jobb finanszírozása és a vállalkozások támogatási kedvének ösztönzése érdekében, ezért hívják a rendszert közvetett állami támogatásnak is” – olvasható a honlapon.
A filmes TAO-t nem most, hanem jóval korábban, 2004-ben vezették be. Hogy azóta mennyi támogatást igényelhettek a produkciók, azt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) tartja nyilván, amely kérésünkre össze is állított egy adatsort, amelyből kiderül, összesen mennyi pénzről van szó. A végösszeg 123 milliárd forint – ennyi pénzre voltak tehát jogosultak magyar és külföldi filmek.
Andy Vajna 2011-ben vette át a filmipar irányítását, a kifizetett támogatások összege ekkor ugrott nagyot: addig összesen 30,4 milliárd forint volt, 2011 után viszont összesen már 92,6 milliárd forint. Ahogy fenti infografikánkon is látszik, 2016-ban és 2017-ben évente már a 20 milliárd forintot is meghaladta az igényelhető támogatás.
A pénz nagy része értelemszerűen nem a néhány százmilliós, esetenként 1-2 milliárd összköltségvetésű magyar filmekre ment el, sokkal inkább azokra a hollywoodi filmekre és sorozatokra, amelyek gyártási költsége esetenként meghaladta a 10 milliárd forintot is.
Mivel az NMHH adatsora a filmek nagy részéről bárki által böngészhető, és minket az is érdekelt, hogy mennyi pénzt kaphattak a nagy költségvetésű külföldi produkciók, így a hatóság útmutatásával készítettünk erről is egy listát.
Az eddigi legdrágább film a Harrison Forddal, Ryan Goslinggal és Jared Letóval a főszerepben forgatott Szárnyas fejvadász 2049 volt, melynek tervezett hazai gyártási költsége meghaladta a 28,5 milliárd forintot. Ugyancsak 20 milliárd forint feletti költést jeleztek a Dakota Fanning főszereplésével készült The Alienist nevű kosztumös krimisorozatnál.
Mivel a közvetett állami támogatás a gyártási költségek után jár, így értelemszerűen ugyanezek a filmek, sorozatok szerepelnek abban a rangsorban is, amelyben a produkciókat az általuk igényelt pénz alapján listáztuk.
A Szárnyas Fejvadász 2049 című filmek számításaink szerint 6,2 milliárd forint jár, a The Alienistnek 4,7 milliárd forint, a Robin Hood – a kezdetek című filmnek pedig 3,9 milliárd forint. Infografikán mutatjuk az első 20 helyezettet, a többit pedig erre a linkre kattintva nézhetik meg.
A hatóság ennek kapcsán megjegyezte: fontos figyelembe venni, hogy a filmek elszámolása sokszor évekig elhúzódik, így a táblázatunkban szereplő tervezett adat nem köthető konkrét évszámhoz, hanem majd a későbbi években realizálódik.
Bár az, hogy milliárdokat fizetünk ki külföldi produkcióknak állami támogatásként, első körben túlzásnak tűnhet, a filmalap azt mondja, még így is jól járunk. Honlapjukon egy kutatásra hivatkozva azt állítják:
„Minden magyarországi filmes produciónak nyújtott 1000 forintnyi adó-visszatérítés 1248 forintnyi adóbevételt generál, 3240 forinttal növeli a GDP-t” – olvasható a honlapjukon.
Hogy ez pontosan hogy jött ki, az nem derült ki a közleményből.
Úgy tudjuk, hogy mivel az utóbbi időben nagyon elszálltak a külföldi filmes költségek, ezért ma már nem elég a vállalkozások által felajánlott TAO. A finanszírozásba emiatt az állam is beszállt: ha nem gyűlik össze elegendő pénz, az adóhatóság pótolja ki a hiányt.
Érdekes kérdés az is, hogy melyek azok a társaságok, amelyek filmtámogatásra ajánlották fel társasági adójuk egy részét – főleg annak fényében, hogy filmes forrásunk azt mondta, jórészt különböző állami vállalatokról van szó. Ami, ha igaz, még izgalmasabbá teszi a helyzetet.
Hogy megtudjuk, kik voltak a legnagyobb felajánlók, közérdekű adatigénylést nyújtunk be a filmalaphoz. Amint válaszuk megérkezik, közöljük.
Oroszi Babett
Címlapfotó: Filmforgatás a Nyugati Pályaudvaron 2018. július 14-én — Szakál Szebáld / Átlátszó.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásBronzplafon – az üvegplafon mintájára ez a kifejezés arra hívja fel a figyelmet, hogy nagyon kevés nőnek állítanak köztéri szobrot....
Úgy választották meg tavaly az év fiatal vállalkozójának Suppan Mártont, hogy egy hozzá köthető cég tulajdonosai ellen piacfelügyeleti eljárások során...
HELYREIGAZÍTÁS (2019. február 22.) A 2018. július 9. napján megjelent „Évi egymillió tonna építési törmelék kerülhet a dunakeszi lerakóba, veszélyes anyagokat...
Ha a látható vagyont vesszük alapul, és hiszünk a toplistáknak, akkor még mindig Csányi Sándor – ha a harácsolás tempójából...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!