Hiába volt botrány a brüsszeli és párizsi merénylők magyarországi SIM-kártya vásárlásából, budapesti GSM-üzletekben most is nyíltan árulnak azonnal használható SIM-kártyákat, amelyek bármilyen adat megadása nélkül, teljesen anonim módon megvásárolhatók. Sok helyen még kedvezményt is kapnak azok, akik tízesével-húszasával vennék a kártyákat, és az sem gond, ha a kártyán nincs rajta a boltosok által ígért egyenleg, a Relay üzletekben anonim módon is feltölthetők.
A közvélemény az elmúlt hetekben figyelt fel az úgynevezett eldobható vagy „dobós” SIM-kártyák adásvételére, ami már évek óta komoly üzlet bűnözői körök számára. Október 5-én a Magyar Idők írta meg, hogy egyetlen hajléktalan nevére valakik 200 ezer SIM-kártyát regisztráltak a Magyar Telekomnál. Ezek egy részét különféle bűncselekményekre használták, és mint kiderült, a brüsszeli és párizsi terrorcselekmények elkövetői is egy budapesti GSM-üzletben vettek SIM-kártyákat, és a magyar hajléktalan nevén levő számokat használtak a merényletek szervezésekor.
Az ügyben megszólalt a Telekom is, akik azt közölték, hogy a magyar jogszabályok nem korlátozzák, hogy egy személynek hány SIM-kártyája lehet, így a saját szerződési feltételeikben sincs ilyen korlát.
Ezt használták ki szervezett bűnözői körök, akik egy-egy személy nevére számos kártyát regisztráltak (feltehetően az interneten, mivel a boltokban az illetőnek személyesen kell jelen lennie a bejegyzéskor). Ezek a kártyák, amelyek papíron másvalaki nevén vannak, ideálisak bűncselekmények szervezéséhez, hiszen semmilyen módon nem lehet az elkövetőhöz kötni őket.
Az ügy kirobbanása után Németh Szilárd, a Fidesz országgyűlési képviselője a kormány nemzetbiztonsági kabinetjéhez fordult és vizsgálatot követelt. A várható vizsgálat azonban a dobós SIM-kártyában utazó kereskedőket nem rettentette meg, legalábbis az alapján, amit a budapesti nagykörút GSM-üzleteiben tapasztaltam.
Nemrég a 444.hu készített riportot, amiben bemutatták, hogy az interneten néhány nap alatt több előreregisztrált SIM-kártyát is be lehet szerezni. Kis keresés után valóban találhatunk több hirdetést, ahol aktivált kártyákat árulnak. Ezek a hirdetések elsősorban kisebb-nagyobb apróhirdetés-oldalakon bukkannak fel, de a 444 riportjából nyilvánvaló volt, hogy az általuk megtalált eladó nem a saját, megunt SIM-kártyáján adott túl, hanem már több mint egy éve seftel SIM-kártyákkal, száznál jóval több tranzakciót intézett már.
A Nagykörúton tíz GSM-boltból kilencben fillérekért lehet dobós telefonkártyát kapni
A „privát” hirdetések mellett a kereső kiadja több GSM-üzlet webshopját is – ezek mögött a boltok mögött már nem is anonim felhasználó áll, hanem bejegyzett kisvállalkozások. Ennek ellenére a vállalkozásoktól mind a webshopon keresztül, mind az üzlethelyiségekben gond nélkül lehet anonim SIM-kártyákat vásárolni, akár nagyobb tételben is.
A 4-es 6-os villamos vonalán egymást érik a GSM-boltok, szinte sarkonként található egy ilyen üzlet. Hétfő délután a Corvin-negyedtől indultam el, és amíg elértem a Blaha Lujza térre, tíz GSM-üzletbe mentem be. Kérdésemre már az első üzletben lelkesen felelte az eladó, hogy lehet náluk kapni előre regisztrált SIM-kártyákat mind a három szolgáltatótól, nevemet és más adataimat pedig sem a boltnak, sem a szolgáltatónak nem kell megadnom.
A második boltban ugyanez volt a helyzet, itt távozásomkor az eladó még utánam is szólt, hogy ha nagy tételben (10-20 darab felett) veszek kártyákat, még kedvezményt is kapok. A körúti boltokban 2500-3000 forint között kaphatóak a legolcsóbb kártyák, ezeken átlagosan 600-1000 forintnyi lebeszélhető egyenleg van. Ha azonban nagy tételben vesz az ember, darabonként 2000-re is leengedik az előregisztrált kártyák árát.
A József körúton haladva végigjártam a GSM-üzleteket, és mindenhol pontosan ugyanezt tapasztaltam: 2-3 ezer forintos kártyák, nagy tétel esetén kedvezménnyel. A boltosok egy része kérdésre a pult alól vette elő a kártyákat, de volt, ahol nyíltan, a használt mobilok mellett is láthatóak voltak a kártyák.
Amíg Blaha Lujza térre értem, 10 boltban érdeklődtem, ezek közül kilencben minden további nélkül lehetett érvényesített SIM-kártyát kapni – csak egy helyen, a Blaha aluljárójában található egyik boltban nem volt kártya, de az eladó egyből a szemközti üzletre mutatott, mondván, nekik van. Később próbaképp bementem a Westendben található egyik GSM-szervízbe, ahol szintén előkerültek a fiókból a regisztrált, név nélkül megvehető Telekom-kártyák – a gyakorlatot tehát még az egyik legforgalmasabb bevásárló-központban (ahol egyébként mind a három nagy szolgáltatónak van hivatalos üzlete is) nyíltan űzik.
Azt, hogy kinek a nevére regisztrálták a vásárolt SIM-kártyákat, legfeljebb a hatóságok tudják kideríteni. A szolgáltatók munkatársai sem telefonon, sem az üzleteikben nem adnak ki ilyen információkat, sem a tulajdonos nevét nem árulják el, sem azt, hány kártyát regisztráltak az illető nevére.
Végül három kártyát vettem, egyet-egyet a három nagy szolgáltatótól. Az egyik eladója elmondta, nagyon sokan vesznek eldobható kártyákat, naponta legalább egy ilyet mindig el tud adni. Azt már nem árulta el, honnan szerzi meg a kártyákat, kinek a nevén vannak azok, csak visszakérdezett, hogy rendőr vagyok-e. Emiatt a boltokba nagy tételben érkeznek a SIM-kártyák, ki tudja, honnan, az egyik eladó kérdésemre azt mondta, százas nagyságrendű kártyák vannak nála raktáron.
A három megvásárolt kártya közül egy, a T-Mobilos már vásárlás után használatkész volt: a kártya aktivációja élt, és rajta volt az ígért egyenleg. A Vodafone-os kártyán a bolt ígérete ellenére nulla forint volt, aktivációja azonban érvényes volt. Ezt a kártyát gyakorlatilag anonim módon fel tudtam tölteni az egyik Replay üzletben. Itt az egyenlegfeltöltésért készpénzben lehet fizetni, és fizetéskor csak egy aláírást kérnek a blokkra, ami nyugodtan lehet olvashatatlan, vagy hamis is, az ember valódi személyazonosságát sehogyan sem ellenőrzik – a kártya tehát feltöltés után sem köthető sehogyan a tulajához, ellentétben például a bankautomatás vagy online telefonfeltöltéssel.
A Telenor már lépett, a Telekom nem érti a kérdést, a Vodafone nem is válaszolt a megkeresésemre
A véletlenszerűen megvásárolt előreaktivált kártyák közül csak egy, a Telenoros kártya nem működött, ezt valamilyen okból letilthatták. Használni csak újraregisztráció után lehetett volna, ehhez pedig meg kell adni a személyes adatokat (név, személyi szám) a szolgáltatónak.
Ennek okáról e-mailben érdeklődtem a Telenornál. A válaszukból kiderült, hogy a szolgáltató nemrég bevezetett egy belső szabályozást az online vásárolt feltöltőkártyákra, melynek eredményeként jelenleg maximum öt kártyát vásárolhat egy személy a Telenor netshopján keresztül.
„A Telenor elkötelezett szolgáltatásainak jogszerű használata mellett. A társaság üdvözli a feltöltőkártyák regisztrációjának szigorítására tett javaslatokat és aktívan együttműködik a hatóságokkal és az iparági szereplőkkel annak érdekében, hogy biztosítsa a jelenleg használatban lévő feltöltőkártyás ügyfelek megfelelő beazonosítását és a jövőbeni aktiválások szigorítását (…) Úgy gondoljuk, hogy a mobilszolgáltatásokkal való visszaélések megelőzésének érdekében minden európai ország számára kívánatos lenne az egy személy által birtokolható SIM-kártyák számának korlátozása.” – írta a Telenor sajtóosztálya.
A Telekom (ahogy a Telenor is) kérdésemre felhívta rá a figyelmet, hogy Magyarországon (legalábbis elvileg) kifejezetten szigorúan szabályozzák a SIM-kártyák regisztrációját.
„Az ügyfélnek meg kell adnia adatait (így a lakcímét is), amelyeket a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEKKH) adatbázisában ellenőrzünk, majd egy levelet küldünk az ügyfél lakcímére, amelyben lévő adategyeztető kód szolgáltatónak való visszaküldésével erősíti meg a szerződést az ügyfél” – ismertette a rendszert a Telekom sajtóosztálya.
Arra a kérdésre, hogy hogyan lehet, hogy egy-egy ember nevére százezres nagyságrendű SIM-kártyát regisztráltak, a Telekom azt válaszolta, „jelenleg nincs olyan jogszabályi korlátozás Magyarországon, amely előírná, hogy egy ügyfél hány SIM-kártyával rendelkezhet, így ezt a szolgáltatóknak nem is feladatuk vizsgálni.”
Hozzátették viszont, hogy a mostani botrány kapcsán megkezdődött a hatóságok és a szolgáltatók közötti egyeztetés egy olyan jogszabály-módosítás érdekében, amely képes minden releváns szempontot (így elsősorban a bűnüldözési, bűnmegelőzési, nemzetbiztonsági szempontokat) figyelembe venni.
Hogy kinek a nevén vannak regisztrálva az általam vásárolt SIM-kártyák, arról egyik szolgáltatótól sem kaptam tájékoztatást, a Vodafone pedig egyáltalán nem reagált a megkeresésemre.
A szexipar az első számú felvevőpiac, a magyar tiltás önmagában nem old meg semmit
„A szakma számára nem jelentett meglepetést, hogy ennyi eldobható SIM-kártyát regisztráltak” – mondta megkeresésünkre Tarjányi Péter biztonságtechnikai szakértő. „Az úgynevezett munkatelefonokat már a 2000-es évek eleje óta használja a szervezett bűnözés, amióta először bevezették a feltöltőkártyákat. Alvilági körök azóta milliós nagyságrendben vehettek SIM-kártyákat.”
Tarjányi Péter elmondta azt is, hogy a „munkatelefonokat” elsősorban nem terroristák vásárolják: az elsőszámú felvevőpiac a szexipar – az interneten hirdető prostituáltak például rendszeresen megadnak mobilszámot is, ami többnyire valaki más nevén van – de használják ezeket a telefonokat drogügyletek lebonyolítására, lopások, rablások szervezésére, sőt, láncolatos adócsalásos bűncselekményeknél is.
A profibbak nemcsak SIM-kártyát, hanem eldobható telefont is vesznek, amit az IMEI-szám alapján sem lehet hozzájuk kötni. Ilyen telefonokat gyakran vésztelefonként használnak, ezen jelzik egymásnak, ha például valakinek a rendőrség a nyomára akadt.
„Éppen ezért hamis narratíva az, hogy Magyarország vált volna a terroristák logisztikai központjává, vagy hídfőállásává, vagy hogy az ügy arra mutat, hogy hazánkban akut terrorveszély lenne. Logisztikai központról akkor beszélhetünk, ha az adott országban szerzi be a terrorszervezet a fegyvereket, hamis papírokat, és ha beépültek az adott ország elhárításába – Magyarországon ilyesmiről szó sincs, az Iszlám Állam logisztikai központjai Irakban és az iraki-török határ közelében, Líbiában, Pakisztánban találhatók, és hídfőállást alakítottak ki Boszniában” – mondta Tarjányi Péter.
Hozzátette: a párizsi merénylőknél nemcsak magyar, hanem német és román SIM-kártyákat is találtak, hiszen eldobható kártyákat Európa-szerte használ az alvilág.
Tarjányi Péter szerint a Telenor döntése jó irányba mutat, de önmagában kevés. „Ha Magyarországon szigorítanák a törvényeket, korlátoznák hogy egy ember nevén mennyi SIM-kártya lehet, a problémát ez nem oldaná meg, csak azt eredményezné, hogy a környező országokból hoznák be ezeket a kártyákat.”
Zubor Zalán
Frissítés (2015. október 18.) Megérkezett a Vodafone Magyarország reagálása a kérdéseinkre, illetve a cikkünkre: „A Vodafone Magyarország az ügy részeleteivel kapcsolatban nem kíván válaszolni a kérdésekre, ugyanakkor felhívja a figyelmet arra hogy a Vodafone már jóval korábban felismerte a problémát és éppen a visszaélések visszaszorítása érdekében az európai gyakorlatnál is jóval szigorúbb szűrőrendszert építettek be a folyamatokba. „
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!