A Pax Hungarica Mozgalom a második világháború után kivégzett Szálasi Ferenc nevével fémjelzett hungarista nyilaskeresztes párt szellemi örökösének tartja magát. Csoportjaik megtalálhatóak az ország több megyéjében, sőt már a Felvidéken is, és a Betyársereghez hasonlóan egy más célokra bejegyzett, sőt közhasznú státuszú alapítvány átvételével legalizálták magukat. Domokos Endre János csapata izom helyett ideológiában utazik.
Miután 2005-ben a bíróság feloszlatta a Vér és Becsület Kulturális Egyesületet, annak tagsága a két szóvivővel, Tyirityán Zsolttal és Domokos Endre Jánossal egyetemben látszólag feladta azon törekvését, hogy legális keretek között, bejegyzett szervezetként működjenek, és helyette mozgalmakat alapítottak. Tyirityán létrehozta a Jobbikhoz több szállal is kötődő Betyársereget, míg Domokos a Pax Hungarica Mozgalmat – Szálasi Ferenc Út és cél című könyvéből kölcsönözve az elnevezést.
Tyirityánnal ellentétben, aki többet nem próbálkozott civil szervezet bejegyeztetésével, Domokosék 2006-ban még futottak egy kört, de végül a bíróság nem jegyezte be egyesületként a mozgalmukat. Hivatalosan 2008-ban jelentették be a Pax Hungarica megalakulását – ezzel körülbelül egyidőben pedig megjelent a honlapjuk és a kitartas.net címen elérhető hírportáljuk is.
Mind Tyirityán, mind Domokos a Györkös István nevével fémjelzett Magyar Nemzeti Arcvonalból érkezett, mely a ’90-es években a magyarországi neonáci szkinheadeket gyűjtötte össze. Az MNA botrányai és belső konfliktusai után lettek önjáróak, a Vér és Becsület már egyéni kezdeményezésük volt. Míg azonban Tyirityán „rasszista önvédelmi szervezetként” határozza meg a Betyársereget, neonáci ideológiáját pedig „személyes véleményként” interpretálja, addig Domokos mozgalma sokkal politikusabb: honlapjukon és hírportáljukon Szálasi politikai elképzeléseit népszerűsítik és tekintik irányadónak.
Ez azonban nem zárja ki a két csoport közötti szoros együttműködést. A Pax Hungarica az egyik főszervezője a „Becsület Napja” nevű nemzetközi neonáci találkozónak, melyen a Betyársereg is képviselteti magát, míg Tyirityán állandó szónoka a Pax Hungarica nyilvános rendezvényeinek. A velük készített interjúinkban Domokos „önvédelmi szervezetként” definiálta a Betyársereget, míg Tyirityán „hagyományőrzőként” határozta meg a Pax Hungaricát.
Vecsési hagyományőrző egyesület mögött szervezkedik a Betyársereg
Miután a bíróságok feloszlatták a nyíltan neonáci civil szervezeteket, jelenleg más, legálisan bejegyzett egyesületek mögé bújva működnek. Bemutatjuk a Betyársereg hátországát biztosító vecsési „hagyományőrző” egyesületet. A Városi Nemzeti Szövetség Egyesület aktivistája a Jobbik színeiben önkormányzati képviselő Vecsésen, ahol a Betyársereg januárban „seregszemlét” is rendezett egy önkormányzati tulajdonú ingatlanon. Tovább a teljes cikkre.
A Pax Hungarica mozgalom a működése kezdetétől fogva hangsúlyos szerepet szán a toborzásnak és az ideológiai képzésnek. Több forrásunk is úgy nyilatkozott a szervezetről, hogy elsősorban „ideológusok”. Nyári táboraik, ahol egyebek mellett önvédelmi képzést is nyújtanak tagjaik számára, még Domokos János Endre szerint is jelentéktelenek a Magyar Nemzeti Arcvonal által szervezett táborokhoz vagy a Betyársereg tréningjeihez képest.
A Pax Hungarica több szálon kötődik a Gede Testvérek Kiadóhoz, amely elsősorban a két világháború közötti antiszemita és náci propagandakiadványok újranyomásával foglalkozik. A Gede Testvérek adták bérbe Domokoséknak a Hegedűs Gyula utca 92. alatti ingatlanjukat, amely Szálasi Ferenc Kultúrközpont néven jelent meg a hirdetéseikben, hogy ott tartsák meg gyűléseiket, illetve Prohászka Ottokárról elnevezett „népfőiskolai előadásaikat”.
Domokos Endre Jánossal interjút készítettünk. Elmondása szerint a mozgalomba való felvételt körülbelül fél év próbaidő előzi meg, ezután lehet teljes jogú tag a jelentkező. Kizáró ok a cigány vagy zsidó származás, illetve a nem megfelelő életvitel, ezt elenőrzik is. A felvételt nyert tag tagdíjat fizet – ennek fele a budapesti vezetőséget illeti meg, a másik fele helyi felhasználásra kerül.
Domokos elmondása szerint a mozgalom hierarchikusan épül fel: alapegységét a helyi csoport alkotja, ez öt főből áll. Kerületnek nevezik a helyi csoporthoz regionálisan kötődő „szórvány tagokat”. Ifjúsági, nemzetvédelmi és női tagozat is van a mozgalomban. A helyi csoportok vezetőit is megkerestük, ám Lantos János szórványvezetőn kívül senki nem reagált a megkeresésünkre. A Domokostól kapott paxhungarica.org-os emailcímek alapján annyi mindenesetre azonosítható, mely régiókban működnek Pax Hungarica csoportok: Budapest, Borsod, Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar, Keszthely, Szombathely, sőt Felvidék címmel is kaptunk elérhetőségeket.
A Pax Hungarica Mozgalom, csakúgy, mint a Betyársereg, rendelkezik bejegyzett civil szervezettel – melyet nem a mozgalom valódi ideológiája szerint tart nyilván a bíróság. Ellentétben a Betyársereggel, amely korábban titkolta a vecsési Városi Nemzeti Szövetség Alapítványhoz fűződő kapcsolatát, a Pax Hungarica a honlapján buzdít az 1%-ok felajánlására a Szabad Szellem –Magyar Kultúra Alapítvány számára. A bírósági adatok szerint az alapítvány kurátorai Domokos Endre János, Németberta Péter és Ruszthi Attila. A kuratórium elnöke Domokos Endre János, az alapítvány az ő lakcímén működik.
Az Alapítvány céljaiként a következőket jelölik meg: tudományos tevékenység, kutatás, nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés, kulturális tevékenység, a kulturális örökség megóvása, a határon túli magyarsággal kapcsolatos tevékenység, emberi és állampolgári jogok védelme. A honlapján közölt tevékenységek között a Gede Testvérek Kiadó támogatása mellett könyvkiadás, valamint több nemzeti rock és skinhead zenekar támogatása szerepel. 2012-ben az Alapítvány közhasznú státuszt kapott.
Alapításakor ennek a civil szervezetnek semmi köze nem volt a hungarista mozgalomhoz. A bírósági adatok szerint 1994-ben jegyezte be Dömölki János, a kuratórium tagjai pedig Marácz László, az amszterdami egyetem professzora, Kiss János MTV-s szerkesztő, és Balázs Géza nyelvész voltak. Az eredeti kuratóriumhoz kötődő tevékenysége volt 1996-ban a Balázs Géza nevével fémjelzett Diák Újságíró Egyesület támogatása.
Hogy a hungaristák hogyan kerültek később a kuratóriumba, nem tudjuk, de az alapítvány honlapján közölt információk szerint 2001-től már gyakorlatilag csak neonáci projekteket finanszírozott, és finanszíroz jelenleg is a szervezet. A bírósági iratokban Domokos Endre János neve először 2011-ben tűnik fel Sereghy Szilárd és Nagyfi Jenő nevével együtt – utóbbiak adták át az alapítvány képviseleti jogát Németberta Péternek és Ruszthi Attilának, akik pedig már a Pax Hungarica Mozgalom vezetőségének tagjai.
Ez a 2012 óta közhasznúnak minősülő, így a személyi jövedelemadó 1%-ok gyűjtésére is felhatalmazott alapítvány szolgál a Becsület Napját, a könyvégetéseket és paramilitáris táborokat szervező Pax Hungarica Mozgalom törvényes hátországául, tehát az ő esetükben is működött az a recept, hogy egy már létező és korábban szalonképes célkitűzéseket megfogalmazó alapítványt szálltak meg, miután nyíltan nem tudták bejegyeztetni szervezetüket.
Jászberényi Sándor
(Videó: Halász Áron. Címlapfotó: MTI)
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nemzetközi hátterű, abortusz- és melegellenes szervezetek hálózata építkezne Magyarországon — egy pénzügyi vita óta a terveket egyelőre jegelik. Az alapítvány...
Most szombaton (mint minden évben), tucatnyi kisebb-nagyobb rendezvénnyel emlékeznek országszerte a Budapest második világháborús ostromának legvégén a budai várban többszörös...
Kormányközeli szereplők Magyarországon is megpróbálják meghonosítani a Donald Trumpot segítő alt-right trendet, csakhogy ez a mozgalom Amerikában ma már jószerivel...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!