Helyreigazítási kérelemmel, illetve polgári per kezdeményezésével és büntető feljelentéssel reagált a Terrorelhárítási Központ (TEK) a szervezet árvízi elszámolásáról szóló cikkünkre. A cikk megjelenésével egy időben közadatigényléssel fordultunk a szervezethez, melyben az árvízi védekezéssel kapcsolatos elszámolás pontos adatait kértünk. A TEK válaszából (PDF) az olvasható ki, mely napokon pontosan hol és hány fővel vett részt a védekezésben a szervezet, de ez még mindig nagyon eltér a sajtóbeszámolóktól.
HELYREIGAZÍTÁS
A felperes tájékoztatására hivatkozva valótlanul állítottuk, hogy a Terrorelhárítási Központ munkatársai 1576 munkanapot töltöttek a 2013. júniusi árvízi védekezéssel összefüggésben különböző helyszíneken. A valóság ezzel szemben az, hogy a felperes ilyen tájékoztatást nem adott, az „1576”-os számadat létszámot jelöl.
Valótlanul állítottuk, hogy minden egyes résztvevő munkatárs a napi munkaidején felül teljesített túlszolgálatot.
Azt a tényt, hogy a Terrorelhárítási Központ 2013. június 12-i szigetmonostori tevékenységét egyetlen sajtótudósítás sem említi, olyan hamis színben tüntettük fel, mintha a Terrorelhárítási Központ tényleges munkavégzés nélkül számolt volna el túlszolgálatként teljesített munkaórákat.
Az összesítés szerint a megadott létszámok alapján 1576 munkanapot töltöttek a TEK munkatársai a különböző helyszíneken: a Hivatal szerint összesen 22 592 órát. Sőt, ez a 22 592 óra mind „túlszolgálat” volt. Vagyis minden egyes résztvevő a napi munkaidején felül átlagosan napi 14,3 óra túlszolgálatot teljesített árvízi védekezésben, illetve – a TEK enigmatikus megfogalmazásában – „azzal összefüggésben”. Hogy az „azzal összefüggésben” mit jelent, az nem derül ki a levélből, de az egyértelmű, hogy nem közvetlenül az árvízi védekezésben való részvételt jelenti. A TEK ezek szerint leszámlázott olyan munkaórákat, amelyeket a munkatársai valahol a gátaktól távol töltöttek. Erre a kis elszámolási trükkre talán szükség is van, hiszen a TEK mostani elszámolása és a nyilvánosan hozzáférhető források adatai között még mindig nagyon jelentős az eltérés.
Mennyiért pakol homokzsákot egy terrorelhárító?
110 millió forintjába került az adófizetőknek a TEK részvétele a nyári árvízi védekezésben. A szervezet azt állítja, munkatársai rendes napi munkaidejükön felül több mint 20 000 órát töltöttek a gátakon. Noha az összes nagyobb hírportál folyamatosan tudósított az árvízi védekezésről – a TEK felbukkanásáról meg különösen – ennek a százmilliónyi tevékenykedésének alig van nyoma. Tovább az előző cikkre.
A TEK második, pontosított beszámolója szerint a szervezet június 7-én kilenc fővel kapcsolódott be az árvízi védekezésbe – az előző elszámolás még három nappal korábbra, június 4-re tette a védekezésben való részvétel kezdő időpontját. („ A TEK válasza szerint a közel 110 milliónyi személyi juttatást a június 4-14 közti tíz napos időszakra számolták el. De ezzel a tíz nappal kapcsolatban is kétségek merülnek fel. Az első híradás ugyanis a TEK árvízi tevékenykedéséről június 7-éről való.”- írtuk az első cikkben.) A módosított adat már egyezik a sajtótudósítások adataival.
A mostani elszámolás szerint a TEK első, jelentősebb volumenű fellépésére két nappal később Szigetmonostoron került sor. Csakhogy a számok itt továbbra sem stimmelnek. A TEK szerint június 9-én, amikor kritikus helyzet alakult ki a térségben, 483 fővel vettek részt a védekezésben. Ezt a számot azonban nem támasztja alá egyetlen más beszámoló sem. A védekezést irányító Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) június 9-én délután kiadott közleménye szerint„A TEK munkatársai jelenleg 250 fővel itt küzdenek az árral. Hajdu János tábornok, a TEK főigazgatója személyesen irányítja a helyszínen a védekezést.” A védekezést helyi szinten irányító szigetmonostori polgármester június 9-én késő este kiadott tájékoztatójában pedig ez áll: „A kora reggeli vízáttörés miatt 150 Terror Elhárító Központos katona érkezett a településre és azonnal megkezdték a Csalogány utcán a nyúlgát építését.”
A védekezést irányító országos szerv (OMIT) hivatalos közleménye tehát fele akkora, a helyi védekezést irányító polgármester közleménye pedig harmad akkora létszámról tud, mint amekkora a TEK mostani elszámolásában szerepel. (Az elszámolás szerint a következő napon is még 210 fő dolgozott Szigetmonostoron, de hogy ott ténylegesen mit csináltak, az nem tudható, mert egyetlen forrás sem említi a TEK június 12-i szigetmonostori tevékenységét. Talán a TEK hivatala által az „azzal összefüggésben”-nek nevezett dolgot.)
A következő jelentősebb létszámot megmozgató bevetésre 11-én, kedden, Baján került sor. A TEK saját elszámolása szerint ezen a napon és ezen a helyszínen 420 fővel vettek részt az árvízi védekezésben. Ezzel szemben az OMIT aznap éjfélkor kiadott közleménye 221 főt említ: „ A Terrorelhárítási Központ kedden hajnalban 221 fővel csatlakozott az árvízvédelemben résztvevőkhöz Baján. Hajdu János tábornok, a TEK főigazgatója személyesen irányítja a helyszínen a védekezést. Az árvízvédelmi feladatok végrehajtására berendelt állomány megfeszített erővel dolgozik a helyszínen. A TEK az árvízi védekezés mellett a jogszabályban foglalt alapfeladatait is hiánytalanul ellátja.” (Tegyük hozzá, hogy a kommüniké utolsó mondata, mely a TEK egyéb feladatairól szól, azt valószínűsíti, hogy a szöveg legalábbis a TEK információi alapján íródott; hacsak nem maga a TEK volt a közlemény megfogalmazója.) Ugyancsak 200 főt említenek a TEK bajai működésével kapcsolatban a helyi és az országos médiumok: a TEK egyetlen esetben sem kérte ennek az adatnak a pontosítását.
A TEK elszámolása szerint a tetőzést követő második napon is még 102, de a harmadik napon is még ötven emberük volt Baján – minimum a saját maguk által kiszámolt 3766 forintos átlagos órabérért. Hogy ott mit csináltak, az nem derül ki: az árhullám tetőzése után ugyanis nemcsak az intenzív védekezés szűnt meg – bár persze voltak még kritikus pillanatok -, de sem a hivatalos közlemények, sem a sajtó nem említi többet a TEK-et. Mindenesetre a TEK június 11-ét követő bajai jelenléte – a saját számadataik alapján – önmagában is további 23 millió forintjába került az adófizetőknek.
Mindezek alapján a magunk részéről továbbra sem találjuk meggyőzőnek a TEK árvízi elszámolását, ezért további lépéseket teszünk a tényleges elszámolást tartalmazó dokumentumok nyilvánosságra hozatala érdekében.
Becker András
(Fotó: MTI)
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!