Mint korábban beszámoltunk róla, az E.On gáznagykereskedő- és gáztároló és szolgáltató cégének több százmilliárdos államosításával kapcsolatos kormányzati megfontolásokat firtató adatigénylés ügyében pereltük a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt (MNV). Még februárban kértük ki az MNV-től azt az előterjesztést, amely alapján tulajdonosként a cégvásárlás ügyében szavazott a Magyar Villamos Művek Zrt. 2013. január 31-i közgyűlésén.
Kíváncsiak voltunk, milyen előnyöket és hátrányokat mérlegelt a vagyonkezelő az ügylettel kapcsolatban, illetve arra is, hogy milyen értékbecslést állt a jelentős vételár meghatározása mögött. Miután az MNV szerint ezek döntés megalapozását szolgáló, tíz évig nem nyilvános adatok, perre mentünk.
Az ügyben az első tárgyalás kedden volt a Fővárosi Törvényszéken. Itt az MNV jogi képviselője a döntés megalapozása mellett arra is hivatkozott, hogy a kérdéses adatok üzleti titoknak minősülnek, mert az energiapiac szereplőjeként aránytalan sérelem érné az MVM-et az adatok kiadásával. Korábbi megtagadásukhoz képest azonban megkaptuk a mandátum szövegét (PDF), mely mindenféle kockázatok mérlegelésére utalva legfeljebb 875 millió eurós vételárért cserébe engedélyezte az E.On cégek állami tulajdonba vételéről való döntést az MVM vezetőinek.
Mivel a közgyűlést januárban megtartották, ráadásul a szerződést március végén alá is írták a felek, szerintünk az adatok döntéselőkészítő jellege miatt nem tagadhatja meg az MNV azok kiadását, csak ha tételesen bizonyítja, hogy a nyilvánosságra kerülés veszélyeztetné a vagyonkezelő külső befolyástól mentes, zavartalan működését. Ennek bizonyítására azonban a Vagyonkezelő nem volt hajlandó: szerinte elegendő ha hivatkozik erre a törvényi passzusra, konkrét érveléssel nem kell alátámasztania álláspontját. Hasonló jogi véleményt fogalmazott meg az üzleti titokkal kapcsolatban is: szerinte a titokban tartáshoz elegednő, ha nyilatkozik arról, hogy aránytalan üzleti sérelemmel járna a nyilvánosság. Arra sem volt hajlandó a Vagyonkezelő, hogy csak a bíró számára biztosítsa a betekintés lehetőségét a kérdéses iratokba.
A történtek után különösen kíváncsiak vagyunk: ugyan milyen kockázatokat titkol ilyen bőszen az MNV nemcsak előlünk, de még a bíróság elől is. Az ítélethirdetés május 2-án 14 órakor, a Fővárosi Törvényszék földszint 17-es termében lesz. Akkor megtudhatjuk, sikeresen szabotálja-e az MNV a közérdekű adatok nyilvánosságra kerülését.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!