Kálomista Gábor filmes producer, a Thália Színház menedzserigazgatója másfél éve vezeti a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) fesztiválkollégiumát, amely egyáltalán nem fukarkodik, ha a menedzserigazgató színházáról van szó. Tavaly az összes színház közül a Thália kapta a legtöbb támogatást, és a sikerszéria idén is folytatódott. A fesztiválkollégiumnál nemcsak a Kálomista-féle színház tarolt, egy másik pályázati bíráló, Zimányi Zsófia magáncége is kapott néhány millió forintot. A támogatotti listán előkelő helyet foglal el a debreceni Csokonai Színház, Vidnyánszky Attila (egykori) munkahelye, de a Vitézy Zsófia vezetésével működő Budapesti Fesztivál és Turisztikai Központ is ügyesen pályázott.
*****
2011 végén a kormány átalakította a magyar kulturális élet egyik legfőbb mecénás szervezetét, a Nemzeti Kulturális Alapot (NKA). Az NKA éléről Jankovics Marcell 2011 októberében távozott, helyére L. Simon László került, akinek még egy törvényt is írtak, nehogy elveszítse ezt a posztot. A kormányváltás előtt az NKA-ban 16 szakkollégium működött (ezek döntöttek a szétosztható pénzek sorsáról), ez a szám az átalakítás után majdnem a felére csökkent, alig 9 szakkollégium maradt meg a 16-ból. Az új rendszer 2012 januárjában lépett életbe, előtte nem sokkal jelentették be, hogy a Kulturális Fesztiválok Kollégiumának élére Kálomista Gábor filmes producer kerül.
Az NKA 2012-ben majdnem 6 milliárd forintot oszhatott szét, 2013-ban ez az összeg 11 milliárd forintra nőtt. Ez egyáltalán nem kevés pénz, csak összehasonlításként: 2006-2010 között a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) a teljes magyar filmes ipar finanszírozására évente átlagosan 4,5 milliárd forintot kapott. Az NKA-n belül az egyik legmagasabb összeget a Kálomista-féle Kulturális Fesztiválok Kollégiuma (ismertebb nevén a fesztiválkollégium) költhette és költheti el. A szakkollégium 2012-ben 700 millió forintot kapott, 2013-ban pedig már 1 milliárd forintot.
Arról, hogy ezt kinek adják oda, egy hatfős bizottság dönt. A fesztiválkollégium bizottságában két személy is kötődik a Thália Színházhoz, Kálomista Gábor menedzserigazgatón kívül a döntőbizottság tagja még Zimányi Zsófia is, aki korábban volt a Thália igazgatója. Zimányi 2011 decemberében távozott a színház éléről, őt váltotta a Bereményi Géza-Kálomista Gábor duó. És a történet itt kezd igazán izgalmassá válni, mégpedig azért, mert a Thália tavaly és idén is tarolt a fesztiválkollégiumos pályázatokon.
A fesztiválkollégium hat tagú döntőbizottsága
Kálomista Gábor, producer, a Thália Színház menedzserigazgatója
Héra Istvánné, a Foklórfesztiválok Magyarországi Szövetség;nek elnöke
Inkei Péter, a Kelet-Közép-Európai Kulturális Obszervatórium Alapítvány igazgatója
Zimányi Zsófia, a Rózsavölgyi Szalon művészeti vezetője
Bodrogai László, a Magyar Turizmust Zrt. Közép-Dunántúli Regionális Marketing Igazgatósága igazgatója
Révész Mária, az Emberi Erőforrások Minisztériuma főtanácsadója
2012-ben a színháznak összesen 27 millió forintot ítéltek meg, ennyi pénzt egy színház sem kapott. A második legmagasabb támogatást, 22 millió forintot a Gyulai Várszínház zsebelte be a fesztiválkollégiumtól, a harmadik legtámogatottab színház pedig 20 millió forintos támogatással a nyíregyházi Móricz Zsigmond színház volt. A top 5-be simán feljutott a debreceni Csokonai Színház is, amit akkoriban Vidnyánszky Attila vezetett. Az igazgató idén hagyta ott az intézményt, hogy a Nemzeti Színház élére állhasson. A debreceni intézmény Kálomistáéktól 12 millió forintot kapott.
Ugyanebben az évben egyébként a szadadkai Kosztolányi Dezső Színház1,5 milló forintot, a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház 2 millió forintot, a kecskeméti Katona József színház pedig összesen 3 millió forintot nyert – tizedannyit, mint amennyit a Thália kapott.
A favorizált színházaknak a 2013-as év sem alakult rosszul. Sokatmondó adat, hogy idén összesen 3 nap volt, amikor összeültek dönteni a szakkollégiumi tagok (május 8., május 29., július 4.,), és ezek közül egy sem telt el úgy, hogy a Tháliának ne ítéltek volna meg néhány millió forintot. A színház idén eddig 60 millió forintot nyert, ennél magasabb összeget (80 millió forint) csak a Móricz Zsigmond Színház kapott. A Csokonai Színháznak 2013-ban is sikerült bekerülni a legtámogatottabb színházak közé, sőt, s még javítani is tudott: az 5. helyről a 3. helyre lépett elő. Negyedik lett a listán a Pécsi Horvát Színház, amely 20 millió forintot kapott. Idén egyébként jobb éve volt a Kolibri színháznak is, hiszen 2013-ban már 2 millió forint helyett 14 millió forintot kapott.
Az összesített listákon ugyanazok szerepelnek, első helyen áll a Móricz Zsigmond színház a maga 100 millió forintos támogatásával, őt követi a Thália a második helyen, amely Kálomista 1,5 éve alatt összesen 87 millió forintot kapott a fesztiválkollégiumtól. Ez a Thália éves költésvetésének közel a tizede – a színház évi 1 milliárd forintból gazdálkodik. A Csokonai Színház a 3. lett a listán.
A tagokhoz köthető nyertes intézmények között nemcsak a Tháliát érdemes megemlíteni. Kálomista színháza mellett sikeresen pályázott egy másik pályázati bíráló, Zimányi Zsófia magánvállalkozása is, a Pentaton Művész és Koncertügynökség Kft. A cégnek 2012-ben összesen 6,5 millió forint támogatást ítéltek meg Zimányi (vagy ahogy a cégkivonatban olvasható, Dr. Kolosi Tamásné) közvetlen munkatársai. A Pentaton kétszer nyert: egyrészt kapott 4 millió forintot a Rózsavölgyi Szalon turisztikai programsorozatának megvalósítására (a Rózsavölgyi Szalon művészeti vezetője Zimányi Zsófia), ezen felül nyert még 2,5 millió forintot a Pár-beszéd című, ugyancsak a Rózsavölgyi Szalonhoz köthető rendezvénysorozat megvalósítására. Zimányi a saját cégével kapcsolatos döntésekben nem vett részt, ahogyan Kálomista Gábor sem szavazott a Tháliás döntéseknél.
Jól szerepelt, az NKA-tól összesen 75 millió forint támogatást kapott a pályázatokon a Budapesti Fesztivál és Turisztikai Központ Nonprofit Kft. is, amely többek között a Budapesti Tavaszi Fesztivál rendezéését intézi. A fesztivált évekig Zimányi Zsófia vezette, posztját most Vitézy Zsófia, Orbán Viktor rokona, a BKK-vezér Vitézy Dávid testvére tölti be.
Oroszi Babett
Infografika: D. Kovács Ildikó
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!