Olasz maffia

Így működött az olasz maffia nemzetközi droghálózata, amelynek 90 tagját tartóztatták le

Két éven át tartó nyomozás vezetett a december eleji tömeges letartóztatáshoz, amely szétzilálta a világ egyik legerősebb maffiacsaládja, a calabriai ‘Ndrangheta által működtetett nemzetközi kábítószercsempész-hálózatot. A hálózat tagjai Brazíliából, Guyanából és Kolumbiából csempésztek kábítószereket a rotterdami és antwerpeni kikötőkön keresztül Európába. A többmillió eurós kábítószerbizniszről egy nemzetközi rendőrségi akció nyomozati anyagából derültek ki részletek.

Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!

Az Európai Unió igazságügyi koordinációs szerve, az Eurojust hangolta össze az olasz, német, belga és holland rendőrség munkáját, hogy lecsaphassanak a ‘Ndrangheta-klán tagjaira. A résztvevők egy megállapodást írtak alá, amely lehetővé tette, hogy a négy ország rendőri szervei segíthessék egymás munkáját anélkül, hogy minden egyes esetben hivatalos kérelmet kellene benyújtaniuk.

Ez a nemzetközi megállapodás tette lehetővé, hogy a gyanúsítottak lehallgatását és követését, valamint a rendőri szervek közötti információcserét nem lassították a bürokratikus folyamatok. Jelen cikk a nemzetközi rendőrségi akció olasz nyelvű nyomozati anyagán alapul, amelyet az IRPI újságírói tekintettek meg.

Hálózatépítés

A hatóságok 2018. december 5-én kilencven, a ‘Ndrangheta-klánnal kapcsolatban álló személyt tartóztattak le. A vádak között maffiakapcsolatok, nemzetközi kábítószerkereskedelem és pénzmosás is szerepeltek.

A letartóztatottak között volt Domenico Pelle is, a ‘Ndrangheta-klán egyik magas rangú tagja. Két nappal a letartóztatása előtt Pelle az egyik terjesztőjét próbálta előkeríteni, aki 27 ezer euróval (közel kilencmillió forinttal) tartozott neki egy kokainszállítmányért.

„Letépem a fejét, és az út közepére hajítom” – dühöngött Pelle az eltévelyedett terjesztő anyjának és nővéreinek a dél-olaszországi Siderno városában. Elképzelhető, hogy a családtagok szó szerint vették a fenyegetést, hiszen Domenico Pelle a ‘Ndranghetában a Pelle-Vottari klán vezetője.

Domenico Pelle csupán 26 éves. A befolyásos Pelle-Vottari klán – másnéven a Pelle család – vezetését akkor örökölte meg, amikor apját és bátyját is letartóztatták 2016-ban. Domenico apja, Antonio Pelle letartóztatása előtt hosszú ideig szökésben volt, és a száz legkeresettebb olasz maffiózó között tartották számon.

Az 1990-es években a klán véres viszályban állt a rivális Nirta-Strangio családdal, amely 2007-ben vérfürdőbe torkollott; az eset „duisburgi mészárlásként” híresült el.

A vérfürdő után több száz érintettet letartóztattak, és a Pelle család azóta azzal volt elfoglalva, hogy újjáépítse hatalmát és vagyonát.

A ‘Ndrangheta klánjai közül a Pelle családot hagyományosan nem úgy tartották számon, mint akik kábítószerkereskedelemmel foglalkoznak. A nyomozati anyagból az derült ki, hogy a Pelle család tagjai más ‘Ndrangheta klánokkal – az Ietto, a Romeo és a Giorgi családokkal – szövetkeztek, hogy szövetségeseikkel kompenzálják saját tapasztalatlanságukat.

Az eredmény? Egy kábítószercsempész-hálózat, amely Latin-Amerikából mindössze két év leforgása alatt legalább 1,7 tonna kokaint csempészett a dél-olaszországi Calabriába és 800 kilogrammot Hollandiába.

Ezek a számok pusztán a rendőrség által lefoglalt mennyiségen és a lehallgatott beszélgetéseken alapulnak – szinte biztos, hogy a hálózat tagjai ennél lényegesen több kokaint csempésztek Európába.

Fedőcégek, pénzmosodák

A klánok drogbirodalmába Európa-szerte számos, legális cég is beletartozott. A nyomozók ezekről a fedőcégekről egy kémprogram segítségével gyűjtöttek bizonyítékokat. A programot még 2016-ban, röviddel az apja, Antonio letartóztatása után telepítették Domenico Pelle telefonjára.

A szoftver titokban nem csak Pelle telefonbeszélgetéseit, hanem a háttérzajokat is rögzítette.

„Van egy fagyizónk” – mondja Domenico az egyik lehallgatott beszélgetésben. „Csak a költségelszámolások miatt üzemeltetjük.” A rendőrség szerint Pelle a Cafè La Piazzára utalt, ami Brüggenben, egy Düsseldorf-közeli német kisvárosban található.

A fagyizót Pelle az illegális bevételek tisztára mosására használta. Egy szintén Brüggenben található másik étterem, a La Piazza 3 ugyanezt a célt szolgálta. Domenico Pelle neve egyik dokumentumon sem szerepel, mint a létesítmények tulajdonosa, de lehallgatott beszélgetései azt mutatják, hogy a brüggeni éttermek az ő hálózatának a részei voltak.

Mindkét brüggeni éttermet Giovanni Giorgi, egy 52 éves „vállalkozó” nyitotta. A férfit a Giorgi-klán bízta meg azzal, hogy építsen ki egy hálózatot logisztikai bázisokból és pénzmosásra használható fedőcégekből. Giorgi több klán érdekeit képviselte, beleértve a Pelle családot is.

Szabadúszók is dolgoztak a maffiának

Pelle egy szabadúszóval – egyben saját unokaöccsével –, a Wesselingben élő, calabriai származású kábítószerkereskedők egy csoportját vezető Guiseppe Marandóval is együttműködött. Marando nagybátyját, az Ietto-klánhoz tartozó drogkereskedőt még 2016-ban tartóztatták le Kölnben, ahol Nicaraguából csempészett kokainnal kereskedett.

Nagybátyja letartóztatása után Giuseppe Marando guyanai beszállítókkal vette fel a kapcsolatot, és Guyanában a helyi munkatársak segítségével létrehozták a Unique Timber nevű faexportőrcéget.

A fedőcég segítségével a georgetowni kikötőből Antwerpenbe és Rotterdamba csempészték a kokaint.

Egy német importőrcég, a Rigano Im- & Export GmbH, amelyet szintén Marando alapított, több szállítmányt (papíron faanyagot) vett át a guayanai cégtől.

Marandóék ugyanezt a módszert alkalmazták, amikor Kolumbiából csempészték a kokaint. A német rendőrség felfedezte, hogy a Rigano Im- & Export GmbH több szállítmány faszenet vett át a kolumbiai Barranquilla kikötőjében működő Comercializadora Yotor SAS-tól; a faszénszállítmányokba kokaint rejtettek.

A nyomozók megállapították, hogy Giorgi és Marando a fedőcégeket különféle klánok – különösen a Pelle család – megbízásából alapították, azzal a céllal, hogy megteremtsék az Észak-Európát célzó kábítószerkereskedelem logisztikai hátterét. Ezeket a bázisokat aztán elérhetővé tették a kábítószercsempész-hálózat összes tagja számára.

„Teljesen őrültek”

A hálózat tagjai számíthattak egy rátermett, Belgiumot jól ismerő emberre is. A calabriai származású, de a belgiumi Genkben élő Antonio Calogero Costadura, más néven „U Tignusu” (A makacs) volt a kapocs Giuseppe Marando és a Romeo klán tagjai között.

2015-ben Costadura összeállt három Romeo-fivérrel, és együtt megalapították a la banda del Belgio-t (a belga bandát). Amszterdamban tevékenykedve a belga banda több száz kilogramm kokaint csempészett Európába.

A kokain egy részét Calabriába küldték és ott tartották készleten; a többit pedig Észak-Európában terítették. A rendőrség lehallgatta, hogy Domenico Pelle, aki szintén igénybe vette a banda szolgáltatásait, azt mondja, hogy a belga banda tagjai „teljesen őrültek.”

Mielőtt 2016 októberében letartóztatták volna, Pelle apja, Antonio százezer euró előleget adott át Costadurának 57 kilogramm kokainra, amit egy nagyobb bejövő szállítmányból kellett volna megkapnia. Ám egy hónapra rá a belga brókernek nyoma veszett. Az ifjabb Pelle több tucat rokont és munkatársat telefonált végig, mire kiderítette, hogy Costadura Düsseldorfba költözött.

Mint kiderült, Costadura és a belga banda többi tagja kénytelen volt Németországba menekülni, miután ellopták egy albán kereskedő száz kokaintömbjét, mintegy 400 000 euró összértékben.

„Sehogy sem tudom elérni őket” – mondta Domenico egy társának. „Nem tudom, hogy előlem bujkálnak, vagy az albánok elől. Fogalmam sincs, mi a fene történt. Felhívtak, hogy elmondják, átverték az albánokat, aztán elmenekültek. Megpakoltak egy kisteherautót [kokainnal] és elmenekültek.”

A nápolyi kapcsolat

A Pelle család elővigyázatosan egy biztonsági kapcsolatot is fenntartott. Marando cégével párhuzamosan egy másik útvonalon keresztül is hoztak be kokaint Kolumbiából, arra az eshetőségre felkészülve, ha Marando kapcsolata lebukna. Két nápolyi testvér, a Rubino család tagjai voltak a beszállítók.

A ‘Ndrangheta-klánok általában nem hagyatkoznak olyan ügynökökre, akik nem Calabriából származanak – inkább a saját régiójukból származó családtagokkal szeretnek együtt dolgozni. Ezúttal azonban Pelle kivételt tett.

A Rubinókért állítólag egy befolyásos nápolyi maffiafőnök kezeskedett, aki barátságot kötött Pelle édesanyjával. A két nő együtt volt börtönben, és megállapodtak, hogy együttműködnek majd egy nemzetközi kábítószerkereskedelemi hálózat kialakításán.

Írta: Cecilia Anesi és Giulio Rubino (IRPI)

Fordította: Orosz Kata. Az eredeti, angol nyelvű cikket itt olvashatja.

Kiemelt fotó: Az egyik gyanúsított letartóztatása. Forrás: Guardia di Finanza

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42