Elszámoltatás

Megmagyarázhatatlan vagyonok: Angliában elvehetik az oligarchák luxuslakásait

Ötvenöt millió forintot költött egyetlen nap alatt az a nő, aki először veszítheti el fényűző belvárosi lakását Angliában egy új törvény miatt. Zamira Hadzsijeva az azeri központi bank volt vezetőjének felesége, és a gyanú szerint ő is azt csinálta, amit más korrupt keleti politikusok: Nyugaton élvezte az ellopott pénzt. Ennek akar véget vetni az az új törvény, ami alapján a brit hatóságok elvehetik azt a vagyont, aminek az eredetét a tulajdonosa nem tudja igazolni.

Az Egyesült Királyságot régóta támadják azzal, hogy amíg a felszínen az egyik legátláthatóbb és a korrupciótól leginkább mentes ország, valójában rengeteg piszkos pénz érkezik ide. Egyre több forrásból lehet tudni, hogy orosz és más országból származó oligarchák élvezik a vagyonukat Londonban, ahol már városi sétákon mutatják be azokat az épületeket, amiket korrupt pénzből vásároltak meg.

Idén év eleje óta kérhetik a nyomozók, hogy a gyanúsított magyarázza meg, hogy honnan volt pénze arra az ingatlanra vagy más vagyontárgyra, amit megvett. Ha a bíróság helyt ad a nyomozók kérésének, a gyanúsított köteles bemutatni, hogy miből származott a pénze. Ha nem tud megfelelő magyarázatot adni, a vagyont akár el is vehetik, mert bűncselekményből származott.

Az angolul “Unexplained Wealth Order”-nek (UWO) nevezett eszközt először Zamira Hadzsijevával szemben alkalmazták idén februárban, de csak októberben hozták nyilvánosságra a nevét. Hadzsijeva kérte a bíróságot, hogy titokban maradhasson a neve, és ezt a döntést csak ősszel, több újság kérésére vizsgálta felül a bíróság.

A nő férje, Dzsahangir Hadzsijev a korrupcióról híres azeri állam magasrangú tisztségviselője volt, mielőtt a központi bank vezetője lett. Hadzsijev 1993 és 2015 között állami tisztségviselő volt és legálisan nem tudott annyi pénzt összeszedni, amennyit a felesége Londonban elköltött.

Itt tényleg hatalmas számokról van szó: Hadzsijeva a férje bankja által kibocsátott 35 különböző bankkártyát használt, tíz év alatt 6 milliárd forintot, vagyis naponta másfél millió forintot költött a Harrodsban, egy luxustermékeket forgalmazó londoni üzletben.

A nőnek van egy tizenöt milliárd forintos Gulfstream G550 típusú repülője és a férjével közösen egy 4,3 milliárd forintos luxuslakása is Londonban.

Hadzsijeva és a férje tagadják a vádakat. Védői arra hivatkoznak, hogy az UWO egy nyomozási eszköz és még nem jelenti azt, hogy a nő vagy a férje bármilyen bűncselekményt követett el. Az ügyvédek szerint Hadzsijev legális üzletekből gazdagodott meg még azelőtt, hogy a bank vezetője lett és a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult.

Megfordítja a bizonyítást

A brit kormány többek között azzal érvelt az UWO szükségessége mellett, hogy sok esetben más módon nagyon nehéz vagy lehetetlen lenne elegendő bizonyítékot szerezni bizonyos esetekben. Az Egyesült Királyságba menekített vagyonok tulajdonosai gyakran, ahogyan a kormány fogalmazott, “jelentős befolyással rendelkeznek az állampolgárságuk szerinti országban”, ezért a brit hatóságok nem számíthatnak az ottani nyomozók segítségére.

Az UWO ezért bizonyos esetekben megfordítja a bizonyítást: nem a nyomozóknak kell bizonyítaniuk a vagyon piszkos eredetét, hanem a gyanúsítottnak azt, hogy tisztességesen jutott ahhoz hozzá. A kormány szándékai szerint intézkedést nem csak külföldi milliárdosok, hanem belföldi szervezett bűnözők ellen is használni fogják, mivel hatékony és egyszerű eszköz a nyomozóhatóságok kezében.

A Transparency International szerint csak Londonban 1 500 milliárd forintnyi lakás és ház (négy-öt 4-es metrónyi pénz) van “magas korrupciós kockázatú” emberek kezében.

Az UWO nem egy büntetés, hanem a nyomozás során használható eszköz: az, hogy valaki ellen a bíróság jóváhagyja ezt az eszközt, még nem jelenti, hogy bűncselekményt követett el, de nagyon megnehezíti a gyanúsított helyzetét.

Csak néhány, magas rangú nyomozóhatóság kérheti az UWO kibocsátását az egyik brit felsőbíróságtól (High Court of Justice) és a kérelemben pontosan meg kell jelölniük, hogy melyik ingatlan vagy más vagyontárgy eredetére kíváncsiak (tehát nem kérhetik általában minden bevétel felfedését).

A nyomozóknak ezután három dologról kell meggyőzniük a bíróságot annak érdekében, hogy az megfordítsa a bizonyítási terhet és kötelezze a gyanúsítottat arra, hogy megmagyarázza a gazdagodását: a gyanúsított az EU-n kívüli “politikailag kitett személy”, annak hozzátartozója vagy súlyos bűncselekményben vett részt; a vagyontárgy 19 millió forintnál többet ér és valószínűleg a gyanúsítotthoz tartozik; a gyanúsított ismert bevételeiből valószínűleg nem tudta fedezni a vagyontárgy megvásárlását.

Ha a bíróság helyt ad a kérelemnek, a gyanúsított vitathatja azt, de ha nem reagál időben, vagy nem tud megfelelő indokokat felhozni, a nyomozók kezdeményezhetik a vagyon elkobzását. A bíróságnak hazudni bűncselekmény, amiért akár két éves börtönbüntetés is kiszabható.

G. Szabó Dániel

Források: BBC, The Journal of Criminal Law, UK Home Office Circular. Címlapfotó: A Harrods luxusüzlet Londonban, Wikipedia 

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42