Munkára alkalmatlan kesztyűkkel küzdenek több egészségügyi intézményben
Az ország több pontjáról jelezték egészségügyi dolgozók, hogy vállalhatatlan minőségű vizsgálókesztyűkkel kénytelenek dolgozni. A kesztyűk egy része felhúzásnál rögtön elszakad, vagy épp a dobozban lévő darabok teljesen összeragadnak. Hogy pontosan mikor és honnan kerültek az intézményekbe ezek a márkájú kesztyűk, nem tudni, de arra sem válaszoltak az illetékesek, tudnak-e a problémákról, és terveznek-e változtatni rajta.
Megdöbbentő jelenségről számolt be a napokban a CNN. Az amerikai hírtelevízió riportja szerint – amit a 444 szemlézett – akár több tíz millió újnak tűnő, de valójában használt gumikesztyűt exportálhattak az Egyesült Államokba Thaiföldről, kihasználva a járvány alatti megemelkedett keresletet és a lazított szabályokat.
„A koronavírus-járvány csúcspontján több amerikai kereskedelmi cég is nagy mennyiségben vásárolt egészségügyi gumikesztyűket egy Paddy the Room Trading Co. nevű thaiföldi vállalattól. (…) Amikor a szállítmány az Egyesült Államokba ért, kiderült, hogy a megvásárolt áru egy része rosszabb minőségű, latex vagy más anyagból készült kesztyű nitril kesztyűs dobozban, egy része pedig ugyan nitril, de láthatóan használt” – írja a 444.hu.
Bár Magyarországon ilyen esetről nem tudni, azért a helyzet itthon sem éppen rózsás.
Az egészségügyi dolgozók jelentős része ugyanis napi szinten küzd a rossz minőségű, gyakran használhatatlan gumikesztyűkkel.
„Ezek vagy egy raktárban álltak évek óta, vagy napot kaptak.”
„Az XL-es méret is kicsi, pedig egyébként M-est hordok.”
„Alkalmatlan szemét. Ha belefújok, akkor meg szakad.”
„Ezt nem kérem, ez használhatatlan! Ha ezt kapjuk, el kell használni, küzdünk vele, mint majom a jégen.”
Főként így jellemezték a dolgozók a kesztyűket lapunknak. És nem csak egy intézményben. Intenzív osztályoktól kezdve a mentőszolgálat emberein keresztül sokan kínlódnak a csapnivaló minőségű, Kínában gyártott kesztyűktől, amelyeknek ráadásul a mérete sem stimmel. Nem reprezentatív felmérésünk szerint országszerte jutott a Hongray márkájú, latexmentes nitril kesztyűből.
Kesztyűk bárhonnan
A koronavírus berobbanásakor itthon is jelentősen megnőtt az igény a gumikesztyűkre.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium is több helyről próbált védőfelszereléseket vásárolni. A beszállítók között többek közt feltűnt a Sárkány Centert anno megépítő, számos dohánybolt koncessziót elnyert Vu Quy Duong cége, a Gyömrői-sarok Projekt Kft., amelynek főtevékenysége a „Saját tulajdonú ingatlan adásvétele”, de 2020. március 27-én a „Gyógyszer, gyógyászati termék nagykereskedelme” is felkerült a cég tevékenységei közé. Így nem sokkal később már
szállíthatott is maximálisan 50 millió darab gumikesztyűt 8,5 millió USD+ÁFA értékben az AEEK gödöllői raktárába.
Hogy a cég mennyire járt jól az üzlettel, nem tudni, az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban ugyanis nem szerepel a 2020-as beszámolójuk. Természetesen egyáltalán nem biztos, hogy pont a Gyömrői-sarok által beszállított kesztyűkről lehet szó, ám egy biztos: hivatalos közbeszerzés nem volt.
Az utóbbi három évben az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (AEEK) alá rendelt Egészségügyi Szolgáltató Zrt. (ESZ Zrt.) írta ki ugyanis központosított közbeszerzéseket. A korábban kötött keretmegállapodások lejártak, az ESZ Zrt.-től pedig a Kórházi Ellátási Főigazgatósághoz (KEF) került az eszközbeszerzés.
Az orvosi kesztyűk beszerzését célzó tendert 2020 novemberében írták ki, 2021 januárjáig kellett a regisztrációt elvégezni az alábbi kategóriákban:
- Egyszer használatos steril sebészeti kesztyű latex alapanyagból, porozott;
- Egyszer használatos steril sebészeti kesztyű latex alapanyagból, pormentes;
- Egyszer használatos nem steril vizsgáló kesztyű latex alapanyagból, porozott;
- Egyszer használatos nem steril vizsgáló kesztyű nitril alapanyagú, pormentes.
Erre nettó 50 000 000 000 forintot határozott meg a kiíró.
A beszerzésre 15 cég jelentkezett, az ismert piaci szereplőkön kívül többek közt a Sportszer-kiskereskedelemmel foglalkozó Peak Sport and Health Kft., a Háztartási, egészségügyi papírtermék gyártással foglalkozó Peppy Trade, vagy éppen a Egyéb irodagép, -berendezés nagykereskedelmével foglalkozó PROFIL-COPY 2002 Irodatechnikai Kft. Bár a regisztráció meglehetősen nagy számú volt, 10 hónappal később sem kötötték meg a szerződéseket.
Nincsenek válaszok
A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság lapunknak megküldött tájékoztatása szerint a „jelen eljárás tekintetében a következő eljárási szakasz az ajánlattételi szakasz, melynek előkészítése folyamatban van. Így jelenleg ezen eljárás keretében nem áll rendelkezésre keret jellegű szerződés.”
A KEF nem kötött szerződést a Hongray márkájú kesztyűk beszerzésére
– írták levelükben.
A Hongray márkájú kesztyűk vélhetően a központi raktárakból érkeznek a kórházakba, amelyek az Országos Kórházi Főigazgatóság alá tartoznak. Meg nem erősített információink szerint az Országos Mentőszolgálat meghallotta dolgozói panaszait, és külön beszerzés keretében keresnek alternatívát. Sajnos hiába kerestük az OMSZ-t, választ nem kaptunk, éppen úgy, ahogy számos kórháztól se, akiket arról kérdeztünk, kaptak-e jelzést arra vonatkozóan, hogy a kesztyűk nem megfelelőek, illetve hogy hogyan próbálják meg orvosolni a problémát. Nem reagált megkeresésünkre az Országos Kórházi Főigazgatóság sem.
A Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének elnöke, Dr. Kusper Zsolt elmondása szerint tudnak a rossz minőségű kesztyűkről, ugyanakkor nem új keletű problémáról van szó. Tájékoztatása szerint gyakran nem megfelelő méretű kesztyűket kapnak a dolgozók, hiányoznak az S-es vagy épp az XL-es méretek.
„Annyit tudunk tenni, hogy megkérdezzük a munkáltatót, hogy áll-e rendelkezésre megfelelő méretű és darabszámú eszköz. Erre mindig egy sablonválasz, mely szerint mindig megfelelő méretű, megfelelő minőségű kesztyű áll rendelkezésre a mentődolgozóknak. Azt gondolom, hogy az, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vizsgálókesztyű legyen, az a minimum, hisz minden egyes beteg után cserélni kell, sőt, időnként vizsgálatok közben is. Azt szeretnénk, hogy a mentőszolgálat tegyen eleget az MT-ben foglaltaknak, ami azt írja elő, hogy a biztonságos és egészséges munkavégzés feltételeit a munkáltatónak kell biztosítania.”
Változó szabályok
Mindeközben 2020. május 26-tól változtak a szabályok. Innentől fogva minden I. osztályba sorolt orvostechnikai terméknek meg kell felelnie az EU 2017/745-ös rendeletének (MDR), amelyre a koronavírus járvány miatt egy év türelmi időt adtak, így az csak 2021. május 26-án lépett életbe.
Ebben többek között az szerepel, hogy EU-n/EGT-n belüli gyártónak szerződést kell kötnie meghatalmazott képviselővel, aki az EU-n/EGT-n belül van. Az importőrök esetén forgalombahozatal előtt ellenőrizni kell, hoy az eszköz rendelkezik-e CE jelöléssel, rendelkezik-e a termék EU-s megfelelőségi nyilatkozattal, van-e európai képviselő, megfelelő nyelven az MDR előírásai alapján van-e címkézve a termék, illetve az életbelépés után kiállították-e ez UDI-t (Unique Device Identification azaz Egyedi Eszköz Azonosító) a termékre. Az importőrnek kötelessége nyilvántartást vezetni a panaszokról, valamint biztosítania kell a tárolási és szállítási feltételeket. Vagyis kellene.
„Opportunistaként csaptunk a maszkbizniszbe” – kamupapíros kínai maszkok Magyarországon | atlatszo.hu
„Opportunistaként csaptunk a maszkbizniszbe” – kamupapíros kínai maszkok Magyarországon
Olcsóbb lett, de sok kell belőle
A nitril kesztyűk ára jelenleg nagy tételben beszerezve 15–18 Ft + ÁFA, de ez a COVID első hullámában többszörösére emelkedett. A fent említett Gyömrői-sarok Projekt Kft. 0,17 dolláros ajánlata a 2020 májusi dollár árfolyammal számolva 53 forintra jött ki. A helyzet azóta konszolidálódott, de vélhetően nem fog visszatérni a 2019-es szinthez, amikor is 6,50 ft-ért lehetett hozzájutni egy kesztyűhöz – ahogy az olvasható a Semmelweis Egyetem által közzétett közbeszerzésben. Pedig egy COVID-intenzíven – a szigorú előírások miatt – egy műszak alatt akár 120 pár kesztyűt is elhasználnak.
„Orvost megállni én még nem láttam itt” – interjú egy önkéntessel az intenzív covid-osztályról | atlatszo.hu
„Orvost megállni én még nem láttam itt” – interjú egy önkéntessel az intenzív covid-osztályról
Épül a gyár
Több iparági forrás szerint közrejátszhat az elcsúsztatott közbeszerzésben, hogy több gumikesztyűgyár is épül az országban. A Metris 3D Kft. 1,1 milliárd forintos beruházással Kiskunfélegyházán indul el, hazai alapanyagokból. Az EU-Fire kft. pedig Kocsordon és Mátészalkán kapott lehetőséget a Egészségipari Támogatási Programban részt venni. A tervek szerint a cég évente 350 millió darab orvosi gumikesztyű gyártási kapacitással fog rendelkezni, amellyel teljes mértékben kielégítik a hazai igényeket.
Zimre Zsuzsa
Nyitókép: Az összeragadt gumikesztyűk (Forrás: olvasói fotó)
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
- Átutalás
- PayPal
- Így is támogathatsz
- Belföld
- Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!