A bíróság szerint a tények alátámasztják, hogy a Hankook Tire Magyarország Kft. megpróbálja ellehetetleníteni a szakszervezet működését. A tárgyalásokon elhangzott, hogy a gumigyártó járőrszolgálata követte és megfigyelte a vegyipari szakszervezet képviselőit, ezért a gyári tagság szóba sem állt velük. A kormány stratégiai partnere mindent sorban tagadott.
A Hankook által indított per ítéletében a bíróság osztotta a Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) álláspontját, vagyis közügynek tartja, hogy a kormány kiemelt stratégiai partnere rendezett munkaügyi kapcsolatokkal rendelkezik-e, és megfelelően biztosítja-e az érdekképviselet működését.
A Budapest Környéki Törvényszék – egy kivétellel – elutasította a Hankook keresetét, mely összefoglalva annak megállapítását kérte, hogy a VDSZ elnöke valótlanul állította a szakszervezet ellehetetlenítését a Népszabadság két évvel ezelőtt megjelent, „Gumigyári Idegharc” című cikkében. A bíróság vizsgálta a szakszervezet véleményének „ténybeli kötődését” is, végül a Hankook által kifogásolt pontokban 5:1-re hozta ki a meccset a VDSZ javára.
Az egy vesztes pontot kivéve az ítélet többi részével Székely Tamás, a VDSZ elnöke is egyetért: „Ez is bizonyítja, hogy a Hankook valóban nem tartja be a törvényeket” – nyilatkozta az Átlátszónak. A bíróság döntésével kapcsolatban megkerestük a Hankookot is, de nem válaszoltak levelünkre.
Bajkeverők
Az ítélet úgy fogalmaz a felekről, hogy évek óta egyeztetési vitákban állnak egymással, valójában két dühödt bokszoló akarja kiütni a másikat. Sok perük volt egymás ellen, és úgy tűnik, még lesz is.
Bognár Ferenc a Hankook menedzsment mellett dolgozott biztonsági vezetőként, innen vitte útja a gyárban működő alapszervezet, a Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetének (DGSZ) elnöki pozíciójába. (A DGSZ a VDSZ tagja.) A gumigyár „ellenségesen kezeli a szakszervezetet és bajkeverő, lusta embereknek jellemzi azokat, akik annak tagjaként, tisztségviselőjeként vesznek részt a munkában” – mondta a VDSZ tanújaként.
Roy Katalin, a Hankook kommunikációs vezetője szintén tanúként mondta, hogy a szakszervezet a sajtón keresztül próbál nyomást gyakorolni rájuk: a megjelenések kampányszerűek, az év végi bónuszokhoz és a béremelés idejéhez igazítják őket. Roy állította, hogy a kezdetektől fogva „az a szakszervezet kommunikációja, hogy nem kívánja nyilvánosságra hozni a szakszervezeti tagokat, (…) utalva arra, hogy a Hankook ázsiai cég, amely vélelmezhetően kritikusabban kezeli a szakszervezetet, és valamifajta „üldöztetésre” számítanak”, aminek szerinte nincs semmi alapja.
Bognár Ferenc tanúként előadta, a Hankookot aggodalommal töltötte el, hogy a szakszervezet megerősödik. Ezért próbálta akadályozni és ellehetetleníteni a tevékenységüket.
Az egyik lényeges vitapontot csak mellékesen érintette a tárgyalássorozat: ugyanis a szakszervezet célja kollektív szerződés megkötése. Ebben a szakszervezet taglétszáma dönt, amiben nem jutottak egyezségre a felek. A tanúként megszólaló Kiss Béla VDSZ alelnök levezette, hogy a Hankook arra tud hivatkozni, hogy nincs meg a munkavállalók esetében a 10%-os szakszervezeti tagság, ami alapja lehetne a kollektív szerződés létrehozásának. Tegyük hozzá: ez gyengíti a szakszervezet pozícióját.
Barátok, jótevők
A magyar kormányok betelepülése óta támogatják a dél-koreai céget: „a mintegy 120 milliárd forintos invesztíció 15,9 milliárdos beruházási támogatást, 360 millió forintos munkahely-teremtési szubvenciót, valamint 2010 és 2020 között akár 10 milliárd forintnyi társaságiadó-kedvezményt élvez” – írta az állami támogatásról a Figyelő.
2007 októberében Lamperth Mónika munkaügyi tárcavezető a munkaügyi szabályok sorozatos megszegésére hivatkozva felfüggesztette a gumigyár 143 millió forintos képzési támogatásának kifizetését. Ennek hátterében az áll, hogy 2007-ben összesen 24 millió forintra bírságolta a céget az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség.
A VDSZ a nemzetgazdasági tárca foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárához fordult azzal, hogy a Hankook korlátozza a szabad szervezkedést. Czomba Sándor pedig a törvényes úton haladás érdekében szóban támogatta törekvéseiket.
A Hankook gumigyárat a magyar kormány 2012-ben stratégiai partneréül fogadta, tavaly Orbán Viktor kijelentette, hogy egyike a hazánkban működő két hatalmas „zászlóhajónak”.
Lee Sang Il ügyvezető igazgató idén március 15-én megkapta a Magyar Érdemkereszt arany fokozatát a magyar gazdaság élénkítéséért és az új munkahelyek létrehozásáért. A vállalat már 3300 főt foglalkoztat, és az ügyvezető számára fontos, hogy cége az ország egyik jelentős munkáltatójaként eleget tegyen társadalmi felelősségvállalási kötelezettségeinek.
Lee Sang Il CBA-s és Videotonos vezetőkkel együtt kapott kitüntetést március 15-én
A tárgyalásokat Polgárné Vida Judit törvényszéki tanácselnök energikusan vezette, lecsapva az ügyvédi trollkodásra, és az ítéletben alaposan elemezve a helyzetet. Vida Judit neve a Kisbíró című lap szerkesztőjeként egy plágiumügy miatt forgott a sajtóban.
Követ a patrolman
Székely Tamás a kifogásolt cikkben azt nyilatkozta a Népszabadságnak, hogy a Hankook a gyárban folyamatosan figyelemmel kísérte a mozgását, és igyekeztek feljegyezni, hogy kivel és miről beszél.
A VDSZ tanúi elmondták, hogy a cég járőrszolgálata a folyamatos kísérésekkel akadályozta érdekvédő tevékenységüket. Kiss Béla VDSZ alelnök egy az üzemben folytatott kampányuk során élte át, ahol a szakszervezet részéről öten voltak jelen:
„7-8 patrolman tapadt ránk és folyamatosan jegyzetelték minden lépésünket (…), a dolgozókkal nem is tudtunk közvetlenül kommunikálni a kíséret miatt (…), volt olyan, aki elfordult, volt olyan, aki ki is ment”
Bognár Ferenc, a gyárban működő alapszervezet elnöke kifejtette tanúvallomásában, hogy mihelyt a dolgozók látták, hogy ilyen kísérettel mennek az üzemben, nem is álltak velük szóba, egyszerűen eltávolodtak tőlük.
A tárgyalásokon kiderült, hogy a kísérést és megfigyelést a patrolman-nek, vagyis munkavédelmi járőrnek nevezett alkalmazottak végzik, akik a Hankook megbízásából árnyékként követik a gumigyárban dolgozó szakszervezeti tagokat.
A járőrszolgálatot irányító Vígh László tanúként elmondta, hogy megfelelnek a belső biztonsági szolgálatnak, amikor kísérő tevékenységet látnak el, általában műszakonként ketten, de van, amikor többen. A patrolman fizikai kényszert nem alkalmazhat, csak figyelmeztet. A kísérésen kívül más dolga is van, például figyeli és jelenti a gumigyári munkások munkavédelmi szabályszegéseit.
Dömény Sándor járőrből lett a szakszervezet képviselője
A szakszervezet tanúja, Dömény Sándor patrolman volt, aki egy idő után nem akarta végrehajtani, amivel megbízták, azután a szakszervezet képviselője lett. Egy-két alkalommal kapott arra utasítást, hogy kísérnie kell Bognár Ferencet, akit nem engedtek be automatikusan a gyár területére. Ki kellett elé menni a portára, ahogy ez a Hankooknál szokás a látogatók esetében.
„Nekem egy kollégámmal kísérnünk kellett, illetve feljegyezni, hogy hol van, hova megy az üzem területén” – Dömény elmondta a bíróságon, ha Bognár a szakszervezeti irodába ment, ott álldogáltak. A bírónő kérdésére, hogy megfigyelték-e Bognárt, a volt járőr igennel válaszolt.
A patrolmanek utasítást kaptak, hogy rögzítsék, kivel állnak szóba az érdekvédők, de „az én etikai mércém már nem tudta elviselni, ezért ezt nem teljesítettem” – mondta el a bíróságon. Azt követően, hogy a vezetés megtudta Döményről, hogy a szakszervezethez tartozik, elmondása szerint irodai munkára tették, és nem tudott kommunikálni a szakszervezeti tagokkal.
Ez szerinte fokozottabb ellenőrzést is jelentett: például ha elment ebédelni a kollégáival és nem velük tért vissza, hanem tett egy kanyart mondjuk a mogyoró-automatához, abban a pillanatban keresték, hogy hol van. Egy másik alkalmat is említett, amikor lejárt a műszak, kicsekkolt és hazament. Este hívták telefonon, hogy hol van, mert órák óta keresik a gyárban:
„Nem hitték el, hogy otthon vagyok. Úgy kellett igazolnom, hogy felhangosítottam a Fábry Show-t. Ezután hitték el, hogy nem a munkahelyemen tartózkodom és nem tiltott szakszervezeti tevékenységet végzek” – adta a bíróság tudtára.
A szakszervezeti tagsága előtt patrolmanként dolgozó Dömény Sándor elmondta, cetlikre írták fel, hol tartózkodik vagy hova megy Bognár Ferenc, és telefonos kapcsolatban álltak a járőr szolgálatot irányító Vígh László egészség- és munkavédelmi osztályvezetővel.
Az ítélet szerint a Hankook sem vitatta, hogy a patrolman szolgálat esetenként kísérőtevékenységet is végez az előre nem egyeztetett látogatók esetében, a bíróság azonban megállapította, hogy a szakszervezet képviselői attól függetlenül, hogy egyeztetett vagy ad hoc időpontban kívántak bejutni a gyárba, minden esetben csak az őrszolgálat kíséretében közlekedhettek.
Leesett riport
A bíróság elé került Patrolman Activity Report – vagyis a járőrök tevékenységét leíró jelentés – rögzíti, mit figyeltek meg a szakszervezeti tagok gyáron belüli tevékenységéről. Mivel a korábbi tárgyaláson Meződy Viktor személyzeti menedzser, a Hankook egyik tanúja nem volt biztos ennek valóságtartalmában – „Ilyet én is tudok készíteni otthon” –, ezért kérte a járőr szolgálatot irányító Vígh László beidézését Magyar Gábor, a VDSZ ügyvédje (Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda).
Mint később kiderült, ez jó húzás volt, mert a bíróság részben Vígh tanúvallomására hivatkozva hozott a szakszervezet számára kedvező döntést.
A bemutatott anyag a részlegvezetőnek, team managernek és ügyvezető igazgatónak címzett fejléccel készült. A járőr szolgálatot irányító Vígh László tanúvallomásában annyit mondott, hogy a team managerhez juttatja el a patrolmanek jelentései alapján általa összeállított „report”-ot. Elismerte, hogy a bíróság asztalára tett jelentés az általa használt formátumban készült, viszont a tartalmát vitatta, mivel nem az ő számítógépéről nyomtatták ki.
A járőrszolgálat mindig jelenti a szakszervezet mozgását
Az ítélet megállapítja, hogy a Hankook két tanúja (Meződy Viktor és Vígh László) azt állította, hogy a járőr szolgálat nem vezet naplót a kísérőtevékenységről, csak rendkívüli munkavédelmi esemény esetén késztenek feljegyzéseket a járőrök. Ezzel szemben a szakszervezet tanúvallomásai alapján rögzítette a bíróság, hogy tevékenységük nem pusztán a kísérésre korlátozódott, hanem megfigyelték a szakszervezet képviselőit is.
A bíróság szerint azt nem lehet másként értékelni, hogy a VDSZ által csatolt Patrolman Activity Report semmilyen bejegyzést nem tartalmaz a munkavédelemmel összefüggésben, hanem kizárólag a szakszervezet tisztségviselőinek és a helyi alapszervezet elnökének a mozgását dokumentálta.
Tegyük hozzá, erre utal a jelentésen lévő „T/U Members” vagyis Trade Union, „szakszervezeti tagok” megjelölés is, illetve az, hogy Vígh tanúként kijelentette: tudja, hogy a szakszervezethez tartoznak a jelentésben szereplő megfigyelt személyek.
A járőrszolgálati március 14-i jelentése
A március 14-ei Patrolman Activity Riport szerint Bognárékat több mint 6 órán át figyelték a gyárban, mialatt megjegyzéseket írtak róluk a járőrök. A patrolmanek 5 perc ott tartózkodás után kiküldték őt és szakszervezetis kollégáját a pihenőhelyiségből, amely tiltott a szakszervezeti tevékenység előtt, majd ugyancsak róluk jegyezték fel, hogy visszamentek és pár másodpercen át körbenéztek.
A jelentések szerint fontos a gyárba érkezésükön és indulásukon kívül az is, hogy a főépületben voltak vagy az étteremben, beszélgettek a büfében, mikor és mennyi időt vacsoráztak, voltak a HR-en, irodában. A megfigyelő tevékenységet támasztotta alá az ítélet szerint Dömény Sándor vallomása is:
– Követni kellett a szakszervezeti tisztségviselőket (Bognár Ferencet és Gáll Miklóst) az üzemben.
– Feljegyzést kellett arról készíteni, kivel és mennyi időt beszélgettek a gyár területén.
– Az utasítás arra is kiterjedt, hogy a szakszervezet képviselőivel szóba álló dolgozókat beazonosítható módon tüntessék fel a jegyzeteikben. Tájékoztatni kellett volna a beszélgetés tartalmáról is.
A belső szabályzatokra vonatkozóan a Hankook arra hivatkozott a bíróságon, hogy ezek a „korlátok” jogszerűek, megalkotásukat biztonsági és prevenciós érdek indokolta. A bíróság szerint azonban a belső szabályozás és a tényleges gyakorlat meglehetősen eltér egymástól, például a munkavédelmi járőrtevékenységet illetően.
A járőrszolgálatot – és így Döményt is –irányító Vígh László prevenciós jellegűnek nevezte a szakszervezet képviselőinek kísérését: hogy semmi olyan esemény ne történjen, ami konfliktushoz vezethet. A prevenció oka szerinte egy éles helyzet, amikor a kísérés ellenére „csak azért is bementek a pihenőbe és osztogatták a szórólapot”, ahol pedig nem lehet. A kísérés Vígh szerint nem személyre szabott volt, hanem kifejezetten a szervezetre vonatkozott.
A Patrolman Activity Report kapcsán Vígh elismerte, hogy a mozgásokon túl rögzíteni kellett a beszélgetéseket is, és a Reportban felsorolt személyek (Bognár, Gáll, Holik, Kónya, Budavári) útját és üzemben végzett tevékenységét szakszervezeti minőségükre tekintettel kellett dokumentálni.
Bognár szerint ellehetetleníti a Hankook a szakszervezeti tevékenységet, aminek része az is, ahogy őt eltávolították. A bíróságon kifejtette, elbocsátásának szakszervezeti tevékenysége az oka. Arra is kitért, hogy a megmaradt két tisztségviselő nem mer eljárni, nem lát el semmilyen érdekvédelmi tevékenységet a gyárban. Már Dömény Sándor sem tagja a gumigyári csapatnak. Az lett a vége, hogy munkaügyi vita miatt közös megegyezéssel távozott. Az Átlátszónak elmondta, hogy azóta alkalmi munkákból él.
Listázás
A dél-koreai vállalat valótlannak tartja Székely kijelentését, hogy „a Hankook listázza a szakszervezeti tagokat”. A VDSZ elnöke ezt úgy magyarázta tanúvallomásában, hogy a gyár területén a kísérő partolmanek jegyzeteket készítenek, ha valakivel szóba áll. A csoportvezetők és a szakszervezeti tagok is jelezték – tette hozzá –, hogy a Hankook részéről folyamatos igény van arra, hogy jelenteni kell, hogy kik a szakszervezeti tagok.
Márpedig ahhoz, hogy a dolgozók közül kik a szakszervezeti tagok, a VDSZ szerint semmi köze a munkáltatónak. Az is kiderült a tárgyalásokon, hogy a védett tisztségviselőket ismerte a cég, közéjük tartozott a jelentés szerint megfigyelt Bognár, Dömény, Gáll, Holik, Kónya. Ezt bizonyította, amikor a bíróságon a VDSZ ügyvédje felsorolt néhány nevet a Patrolman Activity Riportból Vígh Lászlónak, aki azt mondta, tudja, hogy ők szakszervezeti képviselők voltak.
Ehhez érdemes megjegyezni, az Mt. lehetővé teszi, hogy a szakszervezet által megnevezett személy munkajogi védelem alá kerüljön. A védett státusz azt jelenti, hogy a munkáltató csak a szakszervezeti felsőbb szerv hozzájárulásával bocsáthatja el az adott munkavállalót, kivéve, ha rendkívüli felmondással válnak meg tőle.
De a „listázás” kérdésében nem a „védettekről” volt szó, hanem arról, hogy tett-e valamit a Hankook a munkahelyen beszervezett szakszervezeti tagok azonosítása érdekében. Bognár megerősítette Székely álláspontját, szerinte a patrolman jelentések álltak rendelkezésre a mozgásról és a megfigyelésekről. Sőt, szerinte Meződy Viktor személyzeti menedzser feladata volt, hogy „hálóformát szövögessen információgyűjtés céljából”. Meződy ilyesmiről nem tud, és abszurdnak tartja a megfogalmazást.
A Hankook másik tanúja, Roy Katalin kommunikációs vezető is cáfolta, hogy a Hankooknak szándékában állt volna belső besúgó hálózatot szervezni, hogy információkat gyűjtsön a szakszervezetről. Roy bírói kérdésre azt válaszolta, hogy a cég nem próbál utánajárni, hogy kik a szakszervezeti tagok. Szerinte egy szakszervezeti vezetőt vagy tagot sem ért semmilyen hátrány vagy megkülönböztetés. Meződy Viktor szerint sem tudják, hogy kik a tagok, „csak a védett tisztségviselőket ismerjük” – állította.
A Hankook jogi képviselője elégnek látta tanúi egymást erősítő állításait, a bíróság azonban nem osztotta a gumigyár álláspontját abban, hogy a listázással jogellenes cselekmény elkövetésével vádolta volna meg Székely a felperest. Úgy magyarázta az ítélet, hogy egy munkajogilag és erkölcsileg kifogásolható tevékenységre hívta fel a figyelmet, ami a véleménynyilvánítás szabadságát élvezi.
Mi tesszük hozzá: a tárgyalásokon ténylegesen nem derült ki, hogy listázta-e vagy nem a „mezei” szakszervezeti tagokat a Hankook.
Bejutás
A szakszervezet több tanúja szerint akadályba ütközött bejutásuk a gyárba. Kiss Béla VDSZ alelnök elmondta, hogy a 2013-as szakszervezeti választási kampány előkészítése alatt az előzetes bejelentkezés ellenére sem tudott bejutni az üzem területére. Kovács László, a VDSZ országos titkára hasonló nehézségekről számolt be:
„általában mindig akkor derült ki, hogy éppen miért nem tudok bemenni, amikor már ott vagyok”
A tárgyalásokon kiderült, hogy Meződy Viktor személyzeti menedzser szerint a cég azért kéri a szakszervezettől, hogy 24 órával az érkezésük előtt jelentsék be magukat, mert nincs olyan mértékű kapacitásuk, hogy a váratlanul érkezőket kísérni tudják.
Ezzel szemben a bejutást patrolmanjeivel levezénylő Vígh Lászlótól megtudta a bíróság, hogy számára elegendő, ha egy órával az érkezés előtt kap tájékoztatást egy-két szakszervezet képviselő gyárba érkezéséről. Neki ez elegendő idő a szervezéshez, hogy a munkavédelmi járőrök kísérni tudják őket.
Az ítélet ismertetésekor a bírónő elmondta, hogy ebben is a Hankook szakszervezettel szembeni „rugalmatlanságát” látta. Ezért volt Vígh a szakszervezet Jolly Jokere, aki egyébként szigorú tekintetével nem emlékeztet a kártyafigurára.
Abroncs VDSZ logóval
Székely a cikkben említette, hogy a Hankook igyekszik korlátozni a szakszervezeti tagokkal való találkozás lehetőségét, megtiltotta például, hogy a munkaközi szünetet töltő dolgozókkal találkozzanak a pihenőhelyiségben. Ezért csak a munkaidő előtti és utáni időszakokban, a gyárterületen kívül van erre mód, viszont a bérelt buszokkal szállított munkavállalókkal ez sem oldható meg.
A bíróság szerint nem elegendő a szakszervezeti tevékenység folytatásához önmagában a gyáron belüli szakszervezeti irodahelyiség, a faliújságon kihelyezett információk és szórólapok. Különösen akkor, ha a kihelyezett anyag célba jutása Bognár Ferenc szerint sem ellenőrizhető.
A tájékoztató és szóró anyagok legyűjtését a pihenőhelyiségekből és a faliújságról való eltávolítását a VDSZ több tanúja alátámasztotta. A Hankook tanúi közül Roy Katalin elmondta, hogy a faliújság felújítása óta nem helyez ki rá tájékoztatót az érdekvédelem. Hallott szóróanyagok eltávolításáról is, és arra hivatkozott, hogy erre egyértelmű szabályok vonatkoznak a cégnél.
Meződy Viktortól megtudtuk, hogy a szigorú szabályokkal működő üzemben munkavédelmi szabályok miatt tiltják a szórólapozást: „nem lehet megengedni, hogy pl. gumikészítés közben papírfecni, vagy bármilyen oda nem illő anyag kerüljön a munkavégzési területre”.
A Hankook arra hivatkozott, hogy ha a VDSZ igényelné, biztosítana olyan helyiségeket, ahol kapcsolatot tudnának tartani a tagsággal, de a bíróság szerint nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a cég szakszervezettel szembeni magatartása távolságtartást vált ki a munkavállalókból, akik nem akarják anonimitásukat veszélyeztetni. (Az anonimitás elvesztésére példának okáért egy gyáron belül biztosított helyiségben tartott rendezvényen kerülhetne sor – a szerk.)
Az ítélet szerint ennek előzménye a patrolman-i gyakorlat, vagy a korábban bekamerázott ebédlőhelyiség, ahonnan a VDSZ fellépésének eredményeként távolították el a kamerákat.
Nagy és kis nyertesek
Ki mit kért és kapott a bíróságon:
1. A bíróság szerint a valóságot torzítva híresztelte a cikkben Székely Tamás, hogy „a közelmúltban például mondvacsinált okokra hivatkozva szüntették meg egy szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonyát, akivel a meghallgatása során állítólag még azt sem közölték, hogy ellene a munkaköri kötelezettségeinek vélelmezett megszegése miatt fegyelmi eljárás folyik” – a Hankook szerint a szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonyát alapos okkal szüntették meg, és egyébként arról nem volt tudomásuk, hogy ilyen tisztséget lát el. Az ítélet úgy szól, hogy a VDSZ megsértette a Hankook jó hírnevét, vagyis a bíróság ebben az egy pontban igazat adott a gumigyártónak. A VDSZ elnöke azt mondta az Átlátszónak, hogy nem értenek egyet ezzel és perelni fognak.
Összegezve, a Hankook keresete annak megállapítását kérte a bíróságtól, hogy Székely Tamás szakszervezeti vezető valótlanságokat állított az alábbiakban (ide értve az 1. pontot is):
2. „a társaság folyamatosan próbálja ellehetetleníteni az érdekképviselet működését” – amit a Hankook cáfolt: vagyis nem próbálják ellehetetleníteni azt. Megfelelő faliújság-felületet és egy kizárólagosan használt, felszerelt irodahelyiséget biztosítanak számára.
3. „a Hankook listázza a szakszervezeti tagokat” – ezzel szemben állítják, hogy a tagokról nem készítenek listát, számukra ez az információ irreleváns.
4. „Székely sajnálatosnak tartja, hogy a munkavállalói érdekképviseleti jogokat éppen a magyar kormány egyik stratégiai partnere veszi semmibe” – a gumigyártó álláspontja szerint biztosítja mindazon jogokat, amelyek a szakszervezet tagjait és vezetőit a hatályos jogszabályok szerint megilletik.
Továbbá a Hankook kérte annak megállapítását is, hogy Székely a valós tényeket is abban a hamis színben tüntette fel, hogy ezek a cselekmények jogsértőek voltak, holott csak a jogszerű működés körében alkalmazta ezeket a cég:
5. „az érdekképviselet plakátjait rendre eltávolítják és igyekeznek korlátozni a tagokkal való találkozás lehetőségét” – ezzel szemben állítja a cég, hogy a tájékoztató anyagok közlése, terjesztése a helyben szokásos módon biztosított. A pihenőhelyiségeknek pedig az a rendeltetése, hogy a munkavállalók zavartalanul pihenhessenek, ezért az ennek érdekében tett korlátozások törvényesek. Ahogy az itt elhelyezett szórólapok eltávolítása is.
6. „a Hankooknál … a szabad szervezkedési jogot korlátozzák” – a gumigyártó azt kifogásolja, hogy a cikk a szervezkedési jog korlátozását jogellenesként állítja be, holott azt a felperes jogszerű keretek között tartja.
A Budapest Környéki Törvényszék ítéletében az áll, hogy Székely Tamás VDSZ elnök nyilatkozatára túlnyomó részben kiterjed a közügyek vitatását megillető magas szintű alkotmányos védelem. A bíróság értékelte, hogy az érdekvédelem és a munkavállalói jogok érvényesítésére hívta fel a figyelmet, ami véleménynek minősül a 2. és 4. pontban. A szakszervezetnek bizonyítania kellett, hogy következtetéseinek van ténybeli alapja (ami az ítélet tükrében többségében sikerült – a szerk.).
Emellett az ítélet kiemeli, hogy az adott vélemény akkor sem tekinthető jogsértőnek, ha a valóságnak megfelelő ténybeli alapról elrugaszkodva tartalmaz sérelmes kritikát.
A bíróság ítélete a listázásban (3. pont), a tájékoztató és szóróanyagok eltávolításának és tagsággal való kapcsolattartás ellehetetlenítésének kérdésében (5.), valamint a szabad szervezkedési jog (6.) korlátozásának kérdésében sem osztotta a Hankook álláspontját.
A bíróság figyelembe vette Székely és a szakszervezet tanúi által betöltött vezetői pozíciókat is, elfogadta, hogy van rálátásuk a kifogásolt jelenségekre, ezért sem tekintette a sajtónyilatkozatot minden alap nélkülinek. A Hankook keresetét elutasította, és 550 ezer Ft illeték, plusz 91 ezer Ft részperköltség megfizetésére kötelezte a gumigyárat.
Berta László
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával #Azénadómból
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!