Megjelent a Forbes 33-as toplistája a leggazdagabb magyarokról. Oligarchák, gyanús ügyek visszatérő szereplői és Orbán Viktor miniszterelnök barátai is feltűnnek a legvagyonosabbak között.
Idén először a magyar Forbes is elkészítette saját gazdaglistáját, amely rögtön egy meglepetéssel indult. Az élre ugyanis nem az ilyen listákon rendre elsőként végző Csányi Sándor került, hanem egy felnőtt-tartalom szolgáltatást nyújtó webkamerás oldallal atyja, Gattyán György. A Docler-Holding fejének vagyonát 174 milliárd forintra becsülte a Forbes.
Gattyán több szempontból is kakukktojás a magyar milliárdosok között, igyekszik például távol tartani magát a politikától. Ez a leggazdagabb magyarok jelentős részére nem igazán jellemző. Nehéz lenne politikától függetlennek tekinteni például a lista második helyezettjét, Csányi Sándort (a Forbes által becsült vagyona 159,5 milliárd forint). Az OTP vezérének közismerten jó a kapcsolata Orbán Viktor miniszterelnökkel, és bár tavaly – miután Orbán jobbkeze, Lázár János leuzsorásozta – felmerült, hogy a viszonyuk megromlott, ám ez a kormány döntésein nem mindig érezhető. Előbb ugyanis stratégiai megállapodást kötöttek Csányi Bonafarm-csoportjával, nemrég pedig az is kiderült, hogy az új adótörvényben kifejezetten az OTP-ra szabottan könnyítenék a bankadót. A módosítás eredményeként a bank bizonyos ukrajnai veszteségei miatt 5 milliárd forinttal csökkenhet az OTP 2015-ös adófizetési kötelezettsége.
Ősoligarchák az első tízben
A lista harmadik helyezettje az Átlátszó nagy sikerű Kis Oligarchahatározójának másik szereplője, a Trigránit tulajdonosa, Demján Sándor (becsült vagyona 146 milliárd forint). Korábban Demján Sándor és Orbán Viktor kapcsolata is rendben volt, aztán a kormány államosította a Takarékbankot. A takarékszövetkezetek állami kontroll alá vonását lehetővé tevő törvényt Demján az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnökeként élesen bírálta. Az állam ezután a Takarékbankban lévő 55 százalékos részvénypakettjét eladta a Forbes-listán közel 20 milliárd forintos vagyonával a 28. helyen álló Spéder Zoltán FHB-elnök érdekeltségébe tartozó a Magyar Takarék Zrt.-nek úgy, hogy a cég egyedüli pályázóként tudott ajánlatot tenni a részvénypakettre.
Az utóbbi hetekben a konfliktus kiéleződött, Demján ugyanis nyílt levélben érdeklődött arról, “mi indokolta, hogy a Spéder Zoltán által vezetett FHB Jelzálogbank tulajdonában lévő Diófa Alapkezelő pályáztatás nélkül kb. 1000 milliárd forint betétet kezelhet?” Demján megjegyezte továbbá, hogy ez a lépés nem az integrációt, csak egyes magánszemélyeket erősít. A Takarékbank erre ugyancsak nyílt levélben azt közölte: az ezermilliárd az csak 80 milliárd, egyébként pedig gazdasági megfontolásokból döntött úgy, hogy a jövőben nem tart fenn saját tulajdonú alapkezelőt.
A lista negyedik helyén egy újabb oligarchát találunk, a Magyar Hírlap és az Echo TV tulajdonosát, a Békemenet szervezőjét, Széles Gábort (becsült vagyona 104 milliárd forint). A Csányi-Demján-Széles trión kívül az első tízbe befért még Leisztinger Tamás is (72 milliárdos becsült vagyon, 9. hely). A DVTK többségi tulajdonosának mostanában szintén jól alakultak a dolgai. Bár korábban zsarolás, majd az átminősítés után önbíráskodás gyanúja miatt folyt nyomozás egy vele kapcsolatba hozható ügyben, az eljárást 2013-ban megszüntették. Mindeközben pedig sikerült befutnia a BRFK nettó 690 millió forintos tenderén: ekkora értékben kötött szerződést tavaly a rendőrség a hozzá köthető Hunguest Hotels-szel és konzorciumi társával szálláshelybérlésre.
Leisztingert Veres Tibor követi a lista 10. helyén, az ő vagyonát 71 milliárd forintra becsülték. Veres érdekeltségébe tartozott a Market Építő Zrt, amelynek ugyancsak több milliárdnyi közpénz jutott. Ez a cég építette a Fradi-stadiont 13,5 milliárd forintért, és építheti a Sorsok házát 5,5 milliárd forintért.
Jól megy Orbán barátainak is
A Market Zrt. többségi tulajdonosa idén nyáron Garancsi István lett. Orbán bizalmasa, a Videoton FC egyik tulajdonosa szintén fent van a Forbes-listán, 17 milliárdos vagyonával a 30. helyen. Garancsi nagyon jó éveket tudhat maga mögött, például a takarékszövetkezetek közül az ő irányítása alatt álló Duna Takarék mentesült az államosítás alól. Garancsi részesült továbbá a MET-es gázüzletből is: az offshore hátterű magáncég az állami szabályozásnak, a kormányzati rezsiharcnak és az állami tulajdonú MVM Zrt.-vel kötött bombaüzletnek is köszönhetően 2012-ben 50 milliárd forintos osztalékot fizethetett tulajdonosainak. Az Átlátszó ciprusi cégadatok segítségével bizonyította tavaly, hogy a Football Invest 2007 Zrt.-n keresztül Garancsi tulajdonos a MET-ben.
A lista 16. helyén Simicska Lajost találjuk, ami azért meglepetés, mert a miniszterelnök kollégiumi szobatársa ezt megelőzően – az Átlátszó Kis Oligarchatározóját leszámítva – soha nem szerepelt egyetlen gazdaglistán sem. A Közgép tulajdonosának vagyonát 45 milliárd forintra becsülte a Forbes. Üzlettársa, Nyerges Zsolt 16,8 milliárdra becsült vagyonával a 31. helyre került.
Simicskának és Nyergesnek a 2010 utáni időszak álomszerűen alakult, érdekeltségeik sorra nyerték a nagy értékű állami megbízásokat, az országgyűlési választások után viszont kitört az Simicska-Orbán háború. Ennek egyik fejezeteként értelmezik a reklámadót, de vannak olyanok is, akik szerint az sem véletlen, hogy a Simicska Lajoshoz közelállónak vélt NAV-vezér, az Amerikából kitiltott Vida Ildikó a Magyar Nemzetnek adott interjújában többször is utalt arra, hogy nem igaz, hogy a kormány nem tudott az Egyesült Államokból történt kitiltásáról. Ezzel pedig igen kínos helyzetbe hozta a teljes apparátust, akik egészen addig azt ismételgették, hogy semmit nem tudnak erről az ügyről.
Nyúl úr barátai és üzletfelei
A gazdaglistára felkerült Demján Sándor üzlettársa, a Trigránit második embere, Nyúl Sándor is, aki a Forbes szerint a 19. leggazdagabb magyar. Nyúl nevével legutóbb egy szélessávú hálózati fejlesztésre kiírt EU-pályázattal összefüggésben találkozhattunk. A 2012-ben kiírt tenderen 12,5 milliárd forintot nyert el öt cég, amelyeket ugyanazon a napon alapítottak, ráadásul ugyanarra a címre is jegyezték be őket. Az atlatszo.hu által megszerzett ciprusi cégadatok szerint az offshore hátterű cégek korábban valószínűleg Nyúl Sándor érdekeltségébe tartoztak.
Felkerültek a Forbes-listára az elektronikus útdíjrendszer megvalósítói is. Az állam 42 milliárd forintot szánt arra, hogy kiépüljön egy olyan informatikai rendszer, amely lehetővé teszi az autópályákat, illetve a főutakat használó teherautók megadóztatását. Miután a Getronics Magyarország Kft. saját állítása szerint a “szokatlan piaci nyomás” miatt visszalépett, az i-Cell Kft. és az ARH Informatikai Zrt. konzorciuma kapta meg a munkát. Az i-Cell Kft. tulajdonosa a Forbes-listán 22. helyre rangsorolt Emőri Gábor, az ARH Zrt. pedig a 24. helyen álló Kertész Attiláé és Kertész Viktoré. Ugyanez a két cég gyárthatja és telepítheti az ORFK fix traffipaxjait is 6,3 milliárd forintért.
A lista 26-27. helyére a Simicska-Nyerges-féle Közgép kihívójaként is emlegetett Duna Aszfalt tulajdonosai kerültek. Ez az a cég, amely versenytársak nélkül nyerte el a miniszterelnök által alapított Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány által „einstandolt” Felcsúti arborétum felújítási munkáinak egy részét. Ez a társaság kapta emellett a Közgép Zrt. után a második legnagyobb, 5 milliárd forintos hitelkeretet a Magyar Fejlesztési Banktól. Szijj László és Varga Károly vagyonát 21-21 milliárd forintra becsülte a Forbes.
Tóth József és az orosz gázbiznisz
A Forbes-lista utolsói között szerepel az Olajterves Tóth József, aki 18,4 milliárdos vagyonával a 29. helyre került. Tóth neve legutóbb az Emfesz-üggyel összefüggésben merült fel. A társaság milliárdokat fizetett egy Brit Virgin-szigeteki offshore cégnek, a rejtett forrásokból az Index szerint jelentős befektetést kapott az Olajterv Zrt. is. Az ügyben Ausztriában nyomozás indult.
A listán nem Tóth az egyetlen Olajterves: a cég korábbi résztulajdonosa, Pap Géza a 14. leggazdagabb magyar a Forbes szerint. Pap 2014 elején adott el cégbeli tulajdonrészéből, csak 15 százalékot tartva meg magának, a többi Polony Istvánhoz került. Polony szintén fent van a listán, 27 milliárdos vagyonával a 21. helyre került.
Oroszi Babett
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt!
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Régen az oligarchák is oligarchábbak voltak – az Orbán-Simicska háborút követően érkezett feltörekvő kormánybarát mágnások egyike-másika legalábbis inkább tűnik a...
A csendes menedzser. Az örök második. A nagyok mellett a háttérben halkan meghúzódó szürke ügyintéző. A legnagyobb magyar hivatalnokoligarcha, mindig...
A magyar oligarchatársadalom doyenje (született 1932-ben), egyetlen akadémikusa (utoljára 1985-ben frissített fényképpel), miniszter a rendszerváltás előtt, pártelnök és országgyűlési képviselő...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!