Reális az a cél Magyarország számára, hogy 2015 végéig a 2007-2013. között rendelkezésre álló 8200 milliárd forint fennmaradó része is megérkezzen – mondta néhány hónapja Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkár. Azonban ez az optimizmus kissé túlzónak látszik, sőt: inkább arra van komoly esély, hogy Magyarország százmilliárd forintnyi nagyságrendben bukjon uniós támogatásokat.
2015 június 30. a végső határidő a 2007-2013 közötti időszakra betervezett uniós források elszámolása szempontjából: azokat a költségeket, amelyek az ebben időszakban elkezdett projektekkel kapcsolatban ezután keletkeznek, már a magyar költségvetésnek kell állnia. A betervezett és elfogadott (allokált) források le nem hívása a mindenkori magyar kormányok legnagyobb mumusa, a rettegett forrásvesztés. Forrásvesztés akkor következik be, ha egy adott operatív programban (TÁMOP, KEOP sat) nem sikerül a teljes rendelkezésre álló keretre pályázatokat kiírni, és a pályázattal le nem kötött keretet sem sikerül átcsoportosítani más operatív programokra vagy más prioritásokra; illetve akkor, ha a konkrét, leszerződött projekteket nem sikerül határidőre megvalósítani. Ez a határidő esetünkben 2015 június 30.
A le nem hívott támogatás önmagában is veszteség, hiszen olyan rendelkezésre álló, de el nem költött „ingyen” forrás, amelyből a pályázók magyar munkaerőt foglalkoztathattak volna, illetve jellemzően magyar árut, szolgáltatást vásárolhattak volna. Ennél is súlyosabb veszteséget jelenthet, hogy a megkezdett, de határidőre el nem számolt projektekre az unió – hacsak nem születik a konkrét projektről külön megállapodás – nem fizet ki támogatást, azok tehát automatikusan átkerülnek a magyar költségvetésbe.
Ráadásul ha olyan projektekről van szó, amelyek derogációval érintett területeken zajlanak – tehát ha az adott területen Magyarország korábban haladékot kapott valamilyen közösségi norma teljesítésére, például az ivóvizek arzénmentesítésére -, a veszteségeket a várható súlyos büntetések is növelik. Márpedig úgy néz ki, éppen a vízminőség-javítást is magába foglaló programmal, azaz a Környezet és Energia Operatív Programmal (KEOP) van nagy baj. Jelen állás szerint, azaz a 2014 április 1-jéig megtörtént kifizetések alapján ugyanis a legnagyobb forrásvesztést az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a regionális vízügyi igazgatóságok fennhatósága alá tartozó vízügyi projektek okozzák majd. (Az OVF 2011 óta a Belügyminisztérium szervezetébe tagozódva működik.)
Vizes prioritások
A 2007-2013-as időszakban a KEOP céljaira (megújuló energiák, hulladékkezelés, vizeink jó kezelése, egyebek) összesen 1500 milliárd forintnyi forrás áll(t) rendelkezésre. A KEOP-ban az árvízi védekezés rendszerét és az ivóvízminőség javítást célzó vízügyi projektek kiemelt súllyal szerepeltek: 2009-től mostanáig 336 milliárd forintnyi forrást allokáltak erre a területre, azaz a jövő június 30-i végső határidőig ennyi pénzt kellene elkölteni ezekre a célokra. Csakhogy a programok 2009-es indulása óta eltelt 5 évben ebből a keretből mindössze 136 milliárd forintot sikerült lehívni, azaz a rendelkezésre álló összeg 40 százalékát. Vagyis a forrásvesztés elkerüléséhez arra lenne szükség, hogy az elkövetkező egy évben a teljes keret 60 százaléka, azaz 200 milliárd forint kerüljön kifizetésre.
Ennek – ahogy az arányokat mutató fenti diagramból is kiolvasható -, nagyon kevés a realitása. Az persze elképzelhető lenne, hogy a kivitelező cégek extra kapacitásokat csoportosítanak át ezekre a területekre. Csakhogy ez pusztán elvi lehetőség: szakértők szerint a rendelkezésre álló komolyabb cégek (víz)építő kapacitásai így is csúcsra vannak járatva, hiszen minden uniós projekteket le kell zárni egy éven belül, rohammunka van a legtöbb területen.
Az alábbi táblázatban a 10 legnagyobb értékű vizes projekt adatai láthatók:
A táblázatban szereplő 10 projekt összesen 187 milliárd forint értéket képvisel. Mint látszik, a tízből mindössze négy projekt esetében haladja meg a teljesítés mértéke a 67 százalékot: ezt a négy projektet a jövő júniusi határidőre valószínűleg be lehet fejezni. A többi hat projekt esetében az átlagos kifizetés mindössze 22, de a legmagasabb teljesítés is mindössze 29 százalék. A rendszerre rálátó forrásunk szerint gyakorlatilag biztos, hogy ez az összesen 101 milliárd forint értékű projekt nem készül el határidőre, azaz nem lesz elszámolható. Ebből, a de facto már elbukott 101 milliárdból közel 60 milliárdot képviselnek az árvízvédelmi beruházások.
Ezeknek a projektnek az elhúzódása érthető legkevésbé, hiszen az elmúlt években egymást érték a nagy árvizek, és sorra dőltek meg az árvízi rekordok – vagyis nemcsak az uniós finanszírozásból adódó kényszer miatt volt egyre sürgetőbb az árapasztók és egyéb árvízvédelmi beruházások megvalósítása. A beregi komplex árapasztási és ártér-revitalizációs fejlesztésre például 2011 végén írták alá a 33 milliárd forint értékű támogatási szerződést, és még abban az évben megérkezett a szerződés brüsszeli jóváhagyása is – ennek ellenére két és fél év alatt a projekt mindössze 22 százalékát (!) sikerült teljesíteni és kifizetni, vagyis a forrásvesztés elkerüléséhez egy év alatt kéne teljesíteni a hátralévő 78 százalékot. Még nehézkesebben halad a „Tisza hullámtér – nagyvízi meder vízszállító képességének helyreállítása a szolnoki vasúti híd és Kisköre közötti szakaszon”-nevű projekt. A fejlesztésről öt évvel ezelőtt született döntés, 2010 januárjában pedig aláírták a támogatási szerződést – ennek ellenére a projekt 25 százalékos készültségi szinten van.
Biztos bukónak látszik a Békés megyei ivóvízminőség-javító program a maga 33 milliárd forint értékű támogatási szerződésével, amelyből eddig 9,4 milliárdot hívtak le. Ez 28 százalékos kifizetési arányt mutat, azonban szakértők szerint a projekt messze nem tart itt, ez teljesítés valójában főképp kifizetett előleget takar. Az Országos Vízügyi Felügyelőség által kiírt két részre bontott közbeszerzést csak idén januárban nyerte meg – mások mellett – a Duna Aszfalt Kft., Mészáros és Mészáros Kft. és a Békés Drén Kft. alkotta „Drén-Aqua” Konzorcium. Így összesen szűk másfél év (!) maradt a 34 milliárd forint értékű beruházást megvalósítani.
A pályázati kiírásból legalább egy további furcsaság is kiviláglik: az ajánlattételi felhívás a „Békés Megyei Ivóvízminőség-javító Program” című (…) projekt megvalósításához szükséges tervek elkészítésére és építési munkák elvégzésére …” szól a FIDIC „sárga könyv” alapján . (A „sárga könyv” azt jelenti, hogy a kiviteli engedélyes végső terveket a kivitelező készítteti el és nyújtja be engedélyezésre a hatóságokhoz) Januárban tehát, szűk másfél évvel a végső elszámolás időpontja előtt még a végleges kivitelezési tervek sem álltak rendelkezésre – ami szakértők szerint önmagában is abszurdum egy ilyen volumenű projekt esetén. Az mindenesetre biztos, hogy a nyertes konzorcium tagjait nem fenyegeti a forrásvesztés kockázata, hiszen ha a projekt nem készül el a rettegett jövő június 30-i határidőre, akkor a teljes szerződött összeget az unió helyett a magyar költségvetés állja.
Becker András
(Folytatjuk)
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Európai Csalás Elleni Hivatal most 10,9 millió euró (nagyjából 4,4 milliárd forint) uniós támogatás visszavonását javasolja az Európai Bizottságnak.
Ötmilliárd forintos geotermikus fűtési rendszer – termálkút és a hozzá kapcsolódó hőközpontok – kiépítésére kért és kapott uniós támogatást a KEHOP programból egy a helyi önkormányzat részvételével megalakított konzorcium a Bács-Kiskun megyei Zsanán.
Az üstökösként emelkedő ingatlanmágnás a miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal üzletel évek óta, bekerült a tíz leggazdagabb magyar elitklubjába, és tavaly majdnem visszavásárolta a Budapest Airportot a magyar államnak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!