50 millió forintot szán a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) a magyar golf és baseball utánpótlásának támogatására. A TÁMOP 3.4.4/B-11/2 jelű pályázat keretében (Országos tehetségsegítő hálózat létrehozása – Magyar Géniusz Integrált Tehetségsegítő Program) mintegy 300 millió forintot osztottak ki tehetségsegítő programokra – ezen a pályázaton nyert októberben 10-10 millió forintot három vidéki golfcentrumban működő golfklub, és ebből a keretből jutott 10-10 millió két baseball csapatnak is.
A döntés több szempontból is elég különös: egyrészt a golfsportnak, pláne az ifjúsági korosztályokban, lényegében nincs komolyan vehető hazai bázisa: „A kapitány kiemelte, hogy az utánpótlás biztosításának legnagyobb akadálya a bázis hiánya, ezt a szövetség önmagában nem tudja megteremteni, ha a klubokban nem folyik megfelelő munka.” – nyilatkozta Damian MacPherson szövetségi kapitány tavaly egy szakmai portálnak. „(…) már idén is nagyon nehezen gyűlt ugyanis össze az egyetlen válogatott csapatversenyre, az EGA Boys’ Challenge Trophyra a hatfős csapat, a korosztályból kiöregedő játékosok pótlása pedig látványosan hiányzik” – írja egy másik helyen az utánpótlás helyzetéről ugyanez a portál.
Tovább árnyalja a 30 milliós támogatásról szóló döntést, hogy a magyar golfsportot lényegében sehol a világon nem jegyzik: „Lezárult az esztendő legfontosabb időszaka a golf válogatottjai számára. Játékosaink mind az European Young Mastersen, mind pedig a junior csapat Európa Bajnokságon megbuktak. A magyar golf megmérettetett, s fölöttébb könnyűnek találtatott. Mármint a jövő szempontjából legfontosabb, ifjú korosztályt tekintve. Merthogy a felnőttek között nem is jegyzik a magyarokat…”- írta két évvel ezelőtt a magyar golfsport egyik ismert szakírója, Oltványi Tamás. Lehet, hogy ez a vélemény nem mérvadó, szakmaiatlan, ahogy ezt a Magyar Golfszövetség akkori elnöke állította, de a sportág azóta sem produkált olyan versenyeredményt, ami alapvetően változtatna a képen.
Az NFÜ által októberben elbírált golftehetség-pályázatok nyertesei mögött mindhárom nyertes pályázó esetében „rendes”, piaci alapon működő cégek vannak. Az egyik nyertes, a bükfürdői wellness faluban működő Birdland Golf and Country Club például a jelenleg Greenfield néven futó vendéglatóipari komplexumban működik – korábban a Birdland Golf Pályaüzemeltető és Szolgáltató Kft. üzemeltetette a pályát is magába foglaló egységet. Hogy a klub milyen szolgáltatást nyújt a – nyilván a környező településekről (Gór, Bő) helyközi busszal a bükfürdői edzésekre járó – tehetséges golfozó gyerekeknek, azt nem tudjuk, mert ilyen irányú tevékenységnek nem leltük nyomát. Az viszont tudható a cég honlapjáról, hogy listaáron a 18 lyukú pályán a golfozás hétköznap 12 600, hétvégén 15 400 forintba kerül.
A borsos árak és az exluzív körülmények dacára a pályát korábban üzemeltető Birdland Golf Pályaüzemeltető és Szolgáltató Kft. az Opten adatbázisa szerint felszámolás alatt áll, akárcsak a többi– részben a tulajdonoson keresztül egymáshoz kapcsolódó, részben azonos címre bejegyzett – Birdland-cég. A golfpályát is magába foglaló vendéglátóipari komplexum évek óta fizetési nehézségekkel küzd, a Birdland neve anno fölmerült a Postabank-ügy kapcsán is, és a többszöri tulajdonosváltás sem oldotta meg a problémát: legutóbb a legfőbb hitelező CIB Bank jelzálogjoga tulajdonjogra váltására kényszerült az ingatlanon.
A TÁMOP tehetség-pályázatának másik golfozó nyertese, a tatai székhelyű Öreg-tó Golf és Szabadidő Club mögött is egy normál “for profit” üzemeltető, az Old Lake-Holding Vagyonkezelő és Kereskedelmi Zrt. áll. Az Old Lake gazdálkodásának adatai sem túl bíztatóak. Az Opten adatai szerint a társaság tavaly 90 milliós árbevétel mellett 36 milliós üzemi veszteséget termelt – noha ez a klub sem éppen az olcsó áraival tüntet: a klubtagságik évi 175 000 forint + áfánál kezdődnek, de ezért a pénzért csak hétköznap biztosít lehetőséget az üzemeltető a játékra. Hogy mire alapozódik az Öreg-tó Golf és Szabadidő Club pályázata, azt nem tudni, mert ifjúsági sporttehetség-gondozó tevékenységének nincs nyoma az interneten – így az sem tudható, milyen eddigi tevékenységükkel érdemelték ki a pályázatról döntő bizottság bizalmát. A projekt címe mindenesetre sokat ígér: Golf tehetségpont kialakítása Tatán.
Hasonló a helyzet a harmadik nyertes, a Royal Balaton Golf and Yacht Club esetében is. Az NFÜ honlapjáról mindössze annyi tudható meg a sikeres pályázatról, hogy az a „Balatoni golftehetségek fejlesztési program”-jával nyert 10 millió forint támogatást. A klub mögött álló cég, a Royal Balaton Golf & Yacht Ingatlanberuházó és Turisztikai Zrt. is veszteséget termel: tavaly 120 millió forgalom mellett mínusz 130 millió forint üzemi eredményt. A cég öt évvel ezelőtt kapott 300 millió forint állami támogatást, sőt, az induláskor a beruházásba jelentős összeggel beszállt az állami tulajdonú MFB is. A klub tehetséggondozó tevékenységének szintén nincs nyoma az interneten, és az árai is hasonlóak a másik két nyerteséhez: hétvégi napokon a 18 lyukú pályán 20 ezer forintért lehet játszani.
Az NFÜ döntése tehát egy olyan sportágat támogat 30 millióval, amelyiknek nemcsak hogy értékelhető eredményei nincsenek, de utánpótlása sem nagyon van. A támogatás közvetett haszonélvezői pedig – abban az esetben, ha a támogatásból például a pályaköltségeket is fedezik – a klubokhoz nyilvánvalóan kötődő üzemeltetők, illetve tulajdonosok.
30 millió forint ebben a műfajban nagyon sok pénz: a Polgár Alapítvány sport-tehetséggondozó programja például ennek az öszegnek a harmadából évente kéttucatnyi, hátrányos helyzetű kelet-magyarországi kistelepülésen élő gyereket támogat havi 30 ezer forintos ösztöndíjjal, felszereléssel, mentorral és – ha szükséges – útiköltséggel is. Persze lehet, hogy valami eddig fel nem ismert nemzeti érdek fűzödik a hazai golfsport felfuttatásához, és erre veszi az útirányt a fordulékony unortodox gyorsnaszád. De ha így is lesz, és dőlni kezd a pénz, attól még a golf továbbra is a jómódú kevesek exkluzív szórakozása marad – legfeljebb az állam is beszáll némi uniós pénzzel a játékba.
Becker András
(Címlapkép: Kovács Gergely. A cégadatokat az Opten szolgáltatta.)
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Európai Csalás Elleni Hivatal most 10,9 millió euró (nagyjából 4,4 milliárd forint) uniós támogatás visszavonását javasolja az Európai Bizottságnak.
Ötmilliárd forintos geotermikus fűtési rendszer – termálkút és a hozzá kapcsolódó hőközpontok – kiépítésére kért és kapott uniós támogatást a KEHOP programból egy a helyi önkormányzat részvételével megalakított konzorcium a Bács-Kiskun megyei Zsanán.
Az üstökösként emelkedő ingatlanmágnás a miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal üzletel évek óta, bekerült a tíz leggazdagabb magyar elitklubjába, és tavaly majdnem visszavásárolta a Budapest Airportot a magyar államnak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!