Pár kilométerre a Pest megyei Galgahévíz központjától, egy festői domboldalon található a Varga Géza, jobbikos országgyűlési képviselő által létrehozott ökofalu. Bár az önellátó, természetközeli és sokszínűséget elfogadó társadalmi kísérletnek szánt projekt már több tízmillió forint állami és EU-támogatást kapott, az ott lakók szerint a hely se nem öko, se nem falu, és a korábbi nagy tervekből főleg Vargáék profitálnak. Videóriport.
Az eredeti cél egy környezettudatos, a fenntartható fejlődésnek elkötelezett közösség létrehozása volt idilli környezetben, Galgahévíz mellett. Ezzel nyert meg magának Varga Géza, a Jobbik országgyűlési képviselője tucatnyi embert és jónéhány állami és európai uniós pályázatot az elmúlt években. A jelenlegi állás szerint a projekt elsődleges haszonélvezői a Vargához és családjához köthető társadalmi szervezetek és cégek, kárvallottjai pedig a Galgahévízi ökofaluba beköltöző lakók lettek. Videóriportunk és helyzetjelentésünk az Oszt Jónapot blog nyomán.
Varga Géza az 1980-as évek végén, Svédországból hazatérve alapított Galgafarm Humán Értékörző Egyesület keretei között hintette el a természettel harmóniában, fenntarthatóan és befogadóan működő falu ötletét. A korábbi termelőszövetkezeti földeken létrejövő Galgafarm Szövetkezet és az egyesület által alapított Gaia Ökológiai és Vidékfejlesztési Alapítvány terményeivel ma a Kossuth téri termelői piacon is találkozni lehet. A piacra kerülő élelmiszer abban az ökofaluban terem, melyet évekkel ezelőtt 50-60 háztartásra terveztek, de jelenleg csak 14 család lakja. A helyi lakók szerint a telep építése, energiaellátása és működése a deklarált célok ellenére nélkülözi a fenntarthatóságot.
Októberi ottjártunkkor tényleg nem egy jól működő kommuna képét mutatta a falu. A magyar mondavilág és a népi építészet hangulatában épített településen egy félkész helyett inkább romosnak tűnő sorház, megannyi üres telek, autók és egy műanyaggal kibélelt mesterséges tó uralja a tájat. Az EU-pályázat hirdetménye szerint májusban elkészült, de csak szeptemberben átadott, egy működő falut bemutatni kívánó látogatóközponton még mindig munkások dolgoznak, a szélkerekek és napelemek nem termelnek energiát.
2011. január elején aláírtuk a Magyar Szlovák Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében, 2008 végén beadott projekt koncepciónk, HUSK/0901/2.1.1/0280/01 – „Energia hatékony technológiákat felvonultató multifunkcionális bemutatóközpont pár létesítése a magyar és a szlovák oldalon” című pályázatunk támogatási szerződését. A pályázati kiírás lehetővé tette, hogy a projektet a támogatói döntést követően megkezdjük, így 2010. május 20-án hozzáláttunk a biológiai víztisztítási rendszer létesítésének, azaz a nádgyökér-zónás tó építésének. Folyamatban van a napkollektor mező megvalósult a szélgenerátorok létesítése, a recepció/bemutató épület építése, a permakultúra kert létesítése, és a biogáz a-üzem létesítése. A projekt teljes költségvetése 680 ezer euró, melynek lehívását 2011 februárjában kezdtük meg 27 014 661.- támogatást kaptunk a beszámoló évében. Közhasznúsági jelentés, 2011 (DOC)
Megkerestük a korábban a Fideszben és az Élőláncban is aktív Varga Gézát, aki szintén a projekt kríziséről beszélt. Varga szerint lányának és munkatársainak vezető tisztségekbe helyezése nem csorbítja a lakók önrendelkezési jogát, az önellátó gazdálkodás hiányáról pedig részben az általuk megpályázott EU-s alapok feltételei, részben a beköltözők tehetnek.
Halász Áron
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Már félmilliárd forint értékben vásárolnak barnakőszenet az önkormányzatok a kormány szociális tüzelő programja keretében, a tűzifa helyett szenet választók száma...
A szexmunkások éppúgy védik ügyfeleik kilétének titkosságát, akárcsak az újságírók a forrásaikét. A szexmunkáról, szexiparról, és annak politikai, közéleti, társadalmi...
Forgattunk már a menekültekről a szerbiai Szabadkán, a szegedi vasútállomáson, és a röszkei menekülttáborban is, tehát kézenfekvő volt, hogy kipróbáljuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!