Almásfüzitő: kettészakadt település az egykori vörösiszap-tározó árnyékában
A hosszú távú környezeti következményei nem ismertek a ma már növényekkel beültetett vagy hulladék lerakására használt vörösiszap-tározóknak Almásfüzitőn. Egy nemzetközi...
221,4 milliárd euró mezőgazdasági támogatás útját teszi követhetővé egy nonprofit projekt, a farmsubsidy.org. Az összeget – évente kb. 25 milliárd eurót – összesen 21 938 181 magánszemélynek és cégnek fizette ki az adófizetők pénzéből, agrártámogatásként az Európai Unió az elmúlt évek során. Az európai adófizetők többsége úgy gondolja, hogy az agrártámogatások a kis, vidéki gazdaságokat segítik elsősorban, pedig a nagy pénzek sokszor milliomos földbirtokosoknál vagy korrupt politikusoknál landolnak – mondta az atlatszo.hu-nak adott interjúban Brigitte Alfter oknyomozó újságíró, a mezőgadasági támogatásokat online kereshető formában publikáló farmsubsidy.org egyik alapítója.
A farmsubsidy.org-ot azért hozták létre dán újságírók és aktivisták, hogy kiderítsék, hol kötnek ki ezek – a gazdaságoknak és a közös agrárpolitikát (KAP) megvalósító cégeknek kifizetett – hatalmas összegek, melyek az uniós költségvetés 40 százalékát teszik ki. A 2005-ben indított, elsősorban újságíróknak szánt weboldalon megjelenő adatokat, információkat maguk a támogatásban részesülő országok küldik be az Európai Bizottsághoz. Ezeket nem mindig egyszerű megszerezni, előfordul, hogya farmsubsidy.org munkatársainak közérdekű adatkéréssel vagy peres úton sem sikerül a kért információt megkapniuk. Ilyenkor közvetlenül a tagállamokhoz vagy az európai ombudsmanhoz fordulnak. Az oldalon országonként, évenként és cégnevenként is kutatni lehet az adatok között, és lehetőség van például a legnagyobb összegű támogatások listáját lekérni. Az is megtudható például, hogy Csányi Sándor egyik érdekeltsége, a Bóly Zrt. kapta az Unióban a második legnagyobb közvetlen mezőgazdasági támogatást.
Miért hozták létre az adatbázist? Mire használják az újságírók az adataikat?
2004-ben egy dán napilap brüsszeli tudósítójaként fordultam az Európai Bizottsághoz közérdekű adatkéréssel: szerettem volna megkapni az összes európai országra vonatkozó agrártámogatással kapcsolatos adatot, hogy összevethessem a – már birtokomban lévő – dán statisztikával. A kért adatokat nem adták ki. Ekkor hoztuk létre többekkel együtt a farmsubsidy.org-ot. Azóta számos cikkemhez használtam ezt az adatbázist. Megkaptuk egy svéd-dán-angol tejipari vállalat exporttámogatásainak adatait, melyek alapján cikket írtunk arról, hogy e támogatások hogyan befolyásolják a dán munkaerőpiacot és a mezőgazdasági vállalkozásokat. Elég nagy port kavart, amikor a famrsubsidy.org adatai alapján egy cikkben rámutattunk, hogy a német gazdálkodóknak nyújtott közvetlen támogatások legnagyobb haszonélvezői a régi német arisztokrácia leszármazottai – ehhez hasonló helyzetet találtak saját országukban az Egyesült Királyságnak juttatott agrártámogatásokról cikkező brit újságírók is.
Az adatbázis felhasználásával készült cikkekből aztán kiderült hogy több országban is előfordult, hogy mezőgazdasági támogatásból korcsolya- vagy crossmotor-pályát építettek, vagy épp tangóharmonika-klubot építettek. Lengyel újságírók például olyan politikust találtak az adatbázisban, aki nagy hangon kritizálta ugyan az ország Uniós csatlakozását, de ennek ellenére hatalmas összegeket igényelt és kapott mezőgazdasági támogatásként a saját birtokai után. Egy bolgár miniszter pedig a lányának és a feleségének, juttatott jelentős agrártámogatásokat. Ezúton szeretném kérni a magyar újságírókat is, hogy ha a farmsubsidy.org adatainak felhasználásval írnak cikkeket, küldjék el nekünk a linket, hogy közzétehessük.
>>> Itt olvashatók a 2009-es évre vonatkozó, 2010-ben nyilvánosságra hozott adatok alapján készült cikkek.
Előfordult, hogy a közzétett adatok miatt megfenyegették, vagy beperelték önöket?
Néhány gazdálkodó megkeresett minket azután, hogy az Európai Bíróság 2010. decemberében úgy ítélkezett, hogy a személyes adatok védelme miatt az agrártámogatásokkal kapcsolatos adatok egy részét nem lehet nyilvánosságra hozni. De perekre nem került sor.
Mik a további terveik a projekttel?
Mindenképp szükség van az oldal technikai fejlesztésére az adatok mennyisége miatt, és szeretnénk segíteni az újságíróknak a közzétett információ hatékony feldolgozásában.
Mennyit foglalkozik a sajtó a mezőgazdasági támogatásokkal Európában?
Egyértelműen van fejlődés a Közös Agrárpolitikáról szóló tudósítások terén. A támogatottak listájának első nyilvánosságra hozatala előtt született cikkek készítésekor az újságírók csak a politikusok, tisztviselők, statisztikusok, kutatók által nyilvánosságra hozott adatokból dolgozhattak. Azonban ahhoz hogy egy történetet el lehessen mondani, egy cikk állításait alá lehessen támasztani, szükség van arra, hogy a pénz útja végig követhető, látható legyen. A támogatások nyilvánosságrahozatala előtt képtelenség lett volna érdemben vizsgálni például a kisebb gazdaságok tulajdonosainak a kifogásait, illetve a politikusok érvelését arról, hogy márpedig éppen a gazdák érdekében történnek bizonyos kifogásolt lépések.
Most már elérhetők az adatok, az újságírók ezek alapján deríthetik ki, hogy ki és mire kapott támogatást. Az első közzétett adatokra épülő cikkek a közös agrárpolitika lényegére fókuszáltak: minél nagyobb egy gazdaság, annál nagyobb a lehívható támogatás. Ez elindított egy vitát arról hogy helyes-e, ha az adófizetők pénzét a nagybirtokosok támogatására fordítják. Miután minden országban nagyjából hasonló cikkekben feldolgozták ezt, elkezdtek megjelenni a visszaéléseket, “mutyizást” feldolgozó anyagok, olyan kérdéseket is feltéve, hogy rendben van-e, ha például egy mezőgazdasági vállalkozás tulajdonosa miniszterként a támogatások elosztásáról is dönthet. Sajnos most úgy tűnik, megint harcolnunk kell az adatok nyilvánosságra hozataláért. Az Európai Bíróság tavaly decemberi döntése értelmében ugyanis a támogatott fél neve – ha magánszemély – nem tehető közzé. Ez pedig remek lehetőséget nyújt a nagybirtokosoknak nyújtott támogatások elbújtatására.
>>> A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal által közzétett uniós támogatási adatok itt elérhetők.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA hosszú távú környezeti következményei nem ismertek a ma már növényekkel beültetett vagy hulladék lerakására használt vörösiszap-tározóknak Almásfüzitőn. Egy nemzetközi...
Több mint egy éve írtunk először arról a bűnszervezetről, amelyet rovott múltú nemesfémkereskedők és egykori rendőr főtisztek hoztak létre 2012 tájékán,...
Magyarország hivatalos, állami szintre emelte az álhíreket és az összeesküvés-elméleteket, de agymosásról nem lehet beszélni – mondta el az Átlátszónak...
Már az 1998-as Fenyő-gyilkosság után pár hónappal képbe került Gyárfás Tamás is, nem sokkal később pedig már azt is...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!