Oroszország egyetlen független tévéje egy gazdag nő hobbijaként indult
Natalja Szindejeva álomprojektje, a Dozsgy TV az igazság bemutatásával hamar kivívta Putyin haragját. Találó a dokumentumfilm címe: F@ck this job.
Az HBO dokumentumfilmje azt járja körül, hogy milyen hatással van az USA lakosságára az egyre növekvő dezinformáció. Megszólalnak benne álhíreket szándékosan használó politikai szereplők, a jelenség ellen fáradhatatlanul küzdő újságírók, és olyanok is, akiket fizikai atrocitás ért a személyüket célzó, online terjesztett hazugságok miatt. De meglepő módon Soros György neve is előkerül a filmben.
Az HBO dokumentumfilmjének már a címe is sokatmondó: Az igazság nyomában: félretájékoztatás és az álhírek ára (After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News). A tartalma pedig egészen különleges, mert valóban minden szemszögből körbejárja a témát.
Nem csak a jelenséget vizsgáló médiakutatók és egyéb tudósok szólalnak meg benne, hanem álhíreket tudatosan használó politikai kampánystratégák is, akik őszintén beszélnek arról, hogy bármit behazudnak gátlástalanul a céljaik érdekében. Megismerhetünk emellett összeesküvés-elméleteket terjesztő médiaszereplőt és egy étteremtulajdonost is, akihez besétált egy fegyveres férfi az online terjesztett hazugságok miatt.
Megszólalnak továbbá neves amerikai újságok munkatársai, akik fáradhatatlanul küzdenek a dezinformáció ellen, még akkor is, ha a lakosság jelentős részének szemében ők, az igazat lehozó újságírók a közellenség. Nyilatkoznak a filmben amerikai lakosok is, az álhírekben hívőtől az azokon átlátókig egyaránt.
„Az álhíreket a gyűlölet szítja.”
Talán ez a film legfontosabb megállapítása, de bármennyire is jól hangzik, nem igaz. Rögtön a film elején ugyanis politikai kampánystratégák beszélnek arról, hogy az álhírek roppant hatásosok a lakosság befolyásolásában, a szimpatizánsok és a szavazatok megszerzésében, ezért „muszáj” használni őket. Legyen szó kamuzaklatásról, kitalált nemi erőszakról, bármilyen mocskos vádról, gátlás nélkül nyomni „kell” a politikai ellenfél lejáratása érdekében.
Az sem baj, ha teljesen egyértelmű, hogy hazugságról van szó, mert az emberek könnyen és szívesen elhiszik a legvadabb dolgokat is, ha azok illeszkednek a saját világképükbe. Sokkal kényelmesebb ugyanis a gondolataikat alátámasztó legnagyobb blődséget is elfogadni kritika nélkül, mint utánajárni dolgoknak és megkérdőjelezni mindent – akár még a saját elméleteik helyességét is.
Ennek köszönhetően történhet meg az a filmben bemutatott példa is, amikor az egyik politikus ellen kitalált nemi erőszak lefizetett vádlója nem megy el a sajtótájékoztatóra, a kampányguru lefotózza az épület elő álló buszt és azzal a szöveggel teszi ki az internetre, hogy Soros György küldött oda fizetett tüntetőket. Ezt követően szemrebbenés nélkül nyilatkoznak a főnökével nyilvánvaló hazugságokat, majd lelépnek és az újságírókat szidják.
Azok ugyanis megdöbbentő módon KÉRDEZNEK. Mindenféle keresztkérdéseket tesznek fel nekik, amikkel egyre jobban összezavarják őket, a nagy kampánystratégákat. Minden újságírói kérdésre adott válaszuk után egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy hazudnak, úgyhogy berekesztik az egész sajtótájékoztatót a francba és ócsárolják a sajtót.
„A média lett a közellenség.”
A film 2020-ban készült, amikor még Donald Trump volt az amerikai elnök. Láthatunk kampánygyűlést, ahol Trump a neki nem tetsző újságokat szidja és álhíreknek, fake news-nak minősíti a róla szóló negatív híreket, valamint ellenségnek a hazugságait leleplező újságírókat. A szimpatizánsai pedig ordítva visszhangozzák a tőle hallottakat és gyűlölködve tekintenek a média nem Trump-párti részére.
Megszólal a dokumentumfilmben több olyan újságíró is, aki többszörösen is áldozata az álhírek uralta amerikai közhangulatnak. Egyrészt fárasztó küzdelmet vívnak az igazság kiderítéséért, másrészt rengeteg bántást kapnak ezért a kemény munkáért online és offline is.
Többen közülük kilátástalannak érzik a helyzetet, hiszen rengeteg a dezinformáció, és az emberek befolyásolhatósága miatt sokkal népszerűbbek az álhírek az igazságnál, és nem is látnak esélyt a helyzet javulására. „Az egyik oldal olyan szabályokat követ, amiket a másik oldal sosem fog tiszteletben tartani” – fogalmazza meg egyikük a valódi sajtó és a kamuhíroldalak közti különbséget.
„Ezek nem csak szavak, ezek valódi hatással vannak az emberekre.”
Hiába nevetgél cinikusan a politikai szereplő az általa terjesztett hazugságokon, a film több eseten keresztül is bemutatja, hogy az online terjesztett hazugságok mekkora bajt okozhatnak a valóságban, hús-vér embereknek. A legdurvább ügy a 2016-os Pizzagate: az elnökválasztási kampányban kirobbant álhír szerint Donald Trump ellenfelének, Hillary Clintonnak a kampányfőnöke pedofil hálózatot működtetett egy washingtoni pizzériában. Bármennyire is abszurd hülyeségnek hangzott az egész, és hiába nem volt rá bizonyíték, rengeteg ember elhitte annak köszönhetően, hogy a Trumphoz közeli és vele szimpatizáló propagandamédiák folyamatosan foglalkoztak vele.
Addig-addig gerjesztették a gyűlöletet, míg egy férfi, egy átlagos amerikai állampolgár fogta magát és felfegyverkezve besétált a gyerekes családok körében népszerű, vendégekkel tömött étterembe, hogy „átvizsgálja” és kiszabadítsa az ott állítólag fogva tartott gyerekeket. Szerencsére senki nem sérült meg, a férfi nem lőtt rá senkire. De maga az a tény, hogy a virtuális világban terjedő hazugság miatt valaki fegyvert fogjon idegen emberekre a róluk olvasott álhírek miatt, nagyon ijesztő.
Szóba kerül a filmben a közösségi oldalak felelőssége és az amerikai alkotmány is: szabad-e hagyni, hogy a Facebook és társai üzleti okokból teret engedjenek bármilyen tartalomnak, vagy cenzúrázni kell őket; illetve hol az a határ, amikor egy online tartalom már nem fér bele a szólásszabadságba, mert erőszakos cselekedeteket okoz a valós világban. Jól felépített dokumentumfilm, egy fontos és aktuális témáról.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: HBO
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNatalja Szindejeva álomprojektje, a Dozsgy TV az igazság bemutatásával hamar kivívta Putyin haragját. Találó a dokumentumfilm címe: F@ck this job.
A Navalnij című dokumentumfilm feszült másfél órában mutatja be az orosz ellenzéki politikus elleni merényletet és az elkövetők felkutatását.
Március 27-e óta tekinthető meg online Máté Bence Öt lecke a valóság felszámolásáról (The Hungarian Playbook) című dokumentumfilmje. A történet...
2019-ben Hongkongban hatalmas tüntetések törtek ki az úgynevezett kiadatási törvény miatt, aminek értelmében a helyi hatóságok kiadhattak volna helyieket Kínának....
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!