Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Az Átlátszó birtokába került dokumentumok szerint kétszer is elutasították azt a pályázatot, melynek keretében végül mégis kapott 267 millió forint EU-támogatást az L. Simon László által 2011-ben alapított Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány. A támogatást egy kápolnásnyéki kastély felújítására ítélték oda. Az épület korábban L. Simon László cégének tulajdonában volt, és ma is az ő nevére van banki jelzálog bejegyezve a tulajdoni lapra.
A még 2012-ben beadott pályázat értesülésünk szerint két értékelésen is nulla ponttal bukott meg: először nem sokkal a beadás után, majd 2014. márciusában ismét. Az elutasító bírálatok egyebek mellett azt kifogásolták, hogy a pályázat nem felel meg a kiírási követelményeknek, és hogy az üzleti modell nem reális: túlságosan optimistán ítéli meg a várható bevételeket és a potenciális turisták számát, a költségek egy része irreálisan magas, a projekt nem valós piaci igényekkel kalkulált.
2014. októberben aztán mégis zöld utat kapott az elképzelés: a 267 millió forint támogatást a Közép-Dunántúli Regionális Operatív Program (KDOP-2.1.1/B-12 Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése) keretében ítélték oda „a Kápolnásnyéki Dabasi-Halász Kastély rekonstrukciója – Látogatótér és Kiállítóhely kialakítása”-ra, a Velencei-tavi Kistérségért Alapítványnak.
Megkerestük az uniós pályázatokat felügyelő miniszterelnökséget, hogy betekintést kérjünk a dokumentumokba, mert szerettük volna megérteni, hogyan kaphatott egy kétszer is elutasított pályázat mégis támogatást. A miniszterelnökség a pályázat egyszeri elutasítását ismerte el. Ugyanakkor a rendelkezésünkre álló dokumentumok egyértelműen két egymást követő, nulla pontos, elutasító értékelésről árulkodnak.
Arról is tájékoztattak, hogy a ”tisztázó válaszok, valamint az eredeti pályázatban és a hiánypótlás során benyújtott dokumentációt átvizsgálva” találta az újraértékelés megfelelőnek a pályázatot. További információt a pályázati anyag értékelésével kapcsolatban arra hivatkozva nem adott a miniszterelnökség, hogy ezek úgynevezett döntés előkészítésére szolgáló dokumentumnak számítanak, melyek kiadását szerinte tíz évig megtagadhatja.
Közpénzből szépülhet L. Simon László kiadójának eladó kastélya
Hétmillió forintot adott NKA-keretéből Balog Zoltán miniszter egy magántulajdonban lévő, jelenleg is eladásra kínált kápolnásnyéki kastély felújítási terveire. Az épület két évvel ezelőttig L.Simon László fideszes országgyűlési képviselő vállalkozásáé volt, azóta a 2010-ben L. Simon László kezdeményezésére műemlékké nyilvánított kastély tulajdonosa egy projektcégen keresztül az L.Simon könyveit is megjelentető Ráció Kiadó. Tovább a teljes cikkre.
Az uniós pályázat keretében egyelőre nem történt kifizetés, a felújítást 2015 nyár végére tervezik befejezni. A kedvezményezett alapítvány haszonbérleti szerződést kötött a projektre a kastélyt tulajdonló Kastély.net Kft-vel. Utóbbi cég tulajdonosa L. Simon László és családjának a korábbi cége, a Ráció Kiadói Kft. volt 2011 októberéig. A Ráció Kft. ma Simon Mónika kezében van, aki L. Simonnak nem rokona, viszont a mostani pályázatot elnyerő alapítvány létrehozása óta ismerheti a politikust, ugyanis 2006 óta több alkalommal tanúként szerepel a szóban forgó pályázatot elnyerő civil szervezet bírósági dokumentumaiban.
Korábban egy 7 millió forintos NKA-támogatás kapcsán már írtunk a kápolnásnyéki kastélyról, akkor L. Simon László azt nyilatkozta, hogy
“…a cégben egy időben közvetlenül és közvetetten is tulajdonos is voltam. 2000. májusától a Kastély.net Kft. kizárólagos tulajdonosa a budapesti székhelyű Ráció Kft., amelyben nekem 2009. május 5-ig volt tulajdonrészem, a feleségem pedig 2011. október 12-ig volt a tulajdonosa. Azóta sem közvetlenül, sem közvetetten nincs tulajdonrészünk a kápolnásnyéki Kft-ben.”
Ugyanakkor a kastély tulajdoni lapján L. Simon nevéhez kötött, 2011. novemberben bejegyzett jelzálog elgondolkodtató: ilyet bejegyezni egymás tulajdonára – általunk megkérdezett jogász szerint – jellemzően családtagok, közeli barátok engednek csak, hiszen ha a hitel felvevője (L. Simon László) nem fizeti a banknak a tartozását, a bank viheti az ingatlant, “egyszóval nagy bizalom kell ahhoz, hogy ezt bevállalja valaki”.
Simon Mónika cége, a Ráció Kiadói Kft. pedig épp emiatt perelte be a kastélyról szintén cikkező Népszabadságot: azt kifogásolva, hogy a lap azt állította, hogy a Ráció a tulajdonosa a kastélynak (pedig csak a Ráció leánycége a tulajdonos). Simon Mónika magánszemélyként is beperelte az újságot ebben az ügyben, mert szerinte az valótlant állított, amikor azt írta, hogy ő szerezte meg a kastélyt. A perben a következő tárgyalás február közepére van kitűzve.
Horn Gabriella
A céginformációt az Opten és a Céginfo.hu szolgáltatta.
Tetszett a cikk?
Ha hasznos kezdeményezésnek tartod az Átlátszót, szavazz ránk az Index on Censorship közönségszavazásán, hogy egy újabb nemzetközi díjjal öregbíthessük a hírnevünk.
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával #Azénadómból
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Két éve és idén is megkérdeztük a BGA-tól, hogy mennyi pénzt adott a CÖF-nek. 2022-ben mást mondtak, mint most. Mi lehet vajon a valóság?
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!