Nagyszabású átalakításba kezdett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, ám az nem halad zökkenőmentesen. Az egyetem vezetősége szerint a folyamatba igyekeztek mindenkit bevonni, ám a hallgatók jelentős része a rektor lemondását követeli. Bár az intézmény felajánlotta a tárgyalás lehetőségét, a diákok kitartanak követelésük mellett, és nem ülnek egy asztalhoz az általuk illegitimnek tekintett rektorral.
2022-ben indította útjára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány az egyetemet felkérve a szervezeti- és képzésfejlesztési programját, melyet a Jövő Egyeteme névvel illetett. Ebben az elképzelésben az intézmény célja, hogy 2030-ra Európa egyik vezető művészeti- és design-felsőoktatási intézményévé váljon, valamint új nemzetközi hallgatókat is bevonzzon.
Az intézmény kommunikációja szerint az átalakulás az egyetem saját igényeire szabva valósul meg, és egyaránt szolgálja a hallgatók és oktatók, ott dolgozók fejlődését is. Mint írják,
„ti, hallgatók, olyan modern és naprakész képzést kapjatok, amely felkészít benneteket a világ jelenlegi és jövőbeli kihívásaira. Ezáltal képesek lesztek hozzájárulni az előttünk álló társadalmi és ökológiai problémák megoldásához a művészetek, a design és az innováció eszközeinek segítségével”.
Az átalakulási folyamat részeként 2025 januárjától az eddig működtetett intézetek megszűnnek, helyüket a „schoolok”, azaz iskolák veszik át, ezek lesznek az egyetem alapintézményei. Három nagy iskola jön létre, a Classic School, azaz a Klasszikus tanulmányok Iskolája, amely alá az alapszakok tartoznak, a Future School (a Jövőtanulmányok Iskolája), ahová a mesterszakok, a kutatócsoportok és a Doktori Iskola tartoznak. A Professional School (az Új tudás iskolája) alá az intézmény jövőben induló összes szakirányú továbbképzése, a fizetős képzései és a rövidebb-hosszabb tanfolyamai tartoznak.
A változást felmenő rendszerben vezetik be, elsőként a tanulmányaikat 2025-ben megkezdett hallgatókat érinti majd.
Matricákkal üzentek a hallgatók
Az egyetemen a bezárt intézetek helyett hét tudásközpont jön létre. Ezek vezetésére tavaly írtak ki pályázatot, ám a rektor, Koós Pál nem azokat a személyeket nevezte ki a tudásközpontok élére, akiket az egyetemi közösség is elfogadott, emiatt a hallgatók tiltakozni kezdtek, matricákat ragasztottak az egyetemi mosdókba. Az egyik ilyen matrica Böszörményi-Nagy Gergelyt (az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnökét) ábrázolja, aki előbújik a rektor álarca mögül, a háttérben pedig a HAZUGLIGET felirat olvasható.
A tiltakozó akció odáig fajult, hogy a február 3-án tartott szenátusi ülésre is bementek a hallgatók, akik tapssal fojtották bele a szót a rektorba. A hallgatók szórólapokat osztottak szét, melyeken a rektor és helyetteseinek lemondását, a szenátus autonómiájának visszaállítását és a kuratórium hatalmának csorbítását követelték.
A követelések a hallgatókból megalakult MOME FRONT honlapján is olvashatóak:
„A jelenlegi rektor és kabinetje sorozatosan és érdemi indoklás nélkül semmibe vette az egyetem tudományos közösségének igényeit és érdekeit, ezzel bizonytalanságot és bizalmatlanságot keltve a hallgatók és az oktatók körében (…) Böszörményi-Nagy Gergely a másfél éves demokratikus rektorválasztási folyamat eredményét figyelmen kívül hagyta. Az általa kijelölt Koós Pál néhány hónap alatt eljátszotta a bizalmunkat.”
A hallgatók azt követelik, hogy olyan rektor irányítsa az egyetemet, akit valóban az egyetemi közösség választott, valamint hogy a szenátus ne csak véleményezze a döntéseket, alakítsa is azokat, a rektor pedig irányítson, ne uralkodjon.
Ugyanezen a napon az egyetem honlapján is megjelent a hír, hogy Koós Pál benyújtotta javaslatait a megújulással kapcsolatos nyitott kérdések rendezésére. Az első javaslat szerint az egyetemen frissen létrejövő tudásközpontok vezetőjéről – az eddigi szabályozással ellentétben, mérlegelve a jelenlegi gyakorlatot ért kritikákat – a jövőben nem a rektor, hanem a tudásközpontok közössége dönthet. A második javaslat szerint az egyetem új online felületet nyit, amelyen a MOME polgárai megtehetik az átalakulás könnyítését, jobbá és eredményesebbé tételét célzó javaslataikat, és a közösség által megszavazott javaslatok már 2025 tavaszától bevezetik.
A harmadik javaslat értelmében a MOME hallgatóinak széleskörű lehetősége nyílik az átalakulással kapcsolatos folyamatokba való bekapcsolódásra. Az egyetem célja ezzel az, hogy erősítse az egyetemi polgárok bizalmát és részvételi lehetőségét.
Az egyetem tárgyalna, a hallgatók nem
Február 4-én a MOME arról tájékoztatta a honlapon a nyilvánosságot, hogy az egyetem belső békéjének helyreállítása és a kölcsönösen megnyugtató megoldások megtalálása miatt a rektor tárgyalásokat kezdeményezett a hallgatókkal, ebbe a folyamatba pedig két egyetemi docenst, Babarczy Eszter filozófust és Mohácsi András szobrászművészt is bevonta közvetítőként.
Ugyanezen a napon a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában is nyilatkozott a rektor. Azt mondta, nem érti, hogy egyáltalán miért kérdőjeleződik meg a szervezeti átalakulás, hiszen számos fórumot tartottak az egyetemen belül a kérdéssel kapcsolatban, az utolsó évben száz egyetemi kollégát vontak be a folyamatokba, emellett több szenátusi döntés is született. Habár voltak ellenvélemények, szerinte a kritikákat figyelembe véve alakították ki a menetrendet. Folyamatos párbeszédként jellemezte az átalakítást, szerinte ott csúszott félre a dolog, hogy azt gondolták, az általuk átadott információk érthetőek voltak, és átmentek. A kérdésre, hogy mit gondol, két hét múlva is ő lesz-e a rektor, azt válaszolta, ő is kíváncsian várja.
A MOME FRONT ugyanakkor közleményében kiállt korábbi követelése mellett, és nem hajlandó tárgyalni az általuk illegitimnek tartott rektorral. Mint írják:
„Jelen állapot szerint a MOME aktív hallgatóinak több mint 50%-a aláírta a hétfői szenátuson átadott négy pontot, melynek legelső proklamációja, hogy Koós Pál rektori pozícióját nem ismerjük el. A MOME FRONT a többségi hallgatói álláspontot tiszteletben tartva nem folytat tárgyalásokat az illegitim rektorral vagy megbízott képviseletével. Az egyetem jövőjéről történő közös párbeszédet mi az egyetem közösségével képzeljük el, ezért első lépésként csütörtökön az egyetem hallgatóságával kezdeményezünk nyílt találkozót. Amennyiben az egyetem mindenkori, valódi hatalmat gyakorló vezetése érdemben elkezdi a követelések megvalósítását, melynek első pontja a Böszörmény-Nagy Gergely által önkényesen kinevezett, az egyetemi polgárság támogatásával nem rendelkező Koós Pál és rektori kabinetjének lemondása, tér nyílhat az egyeztetésekre.”
Úgy tudjuk, hogy a hallgatók nem ültek tárgyalóasztalhoz az egyetem vezetőségével, illetve az általa kijelölt személyekkel, és csütörtökön délután a campuson megbeszélést szerveztek egymás közt, és továbbra is kitartanak eredeti céljaik mellett.
A mai napon jelent meg egy közlemény a MOME honlapján, miszerint megerősítik a szenátus jogköreit. A közlemény szerint az egyetemi szervezeti működésének rendjét a fenntartó és a szenátus a jövőben kizárólag konszenzussal változtathatja meg. A jövőben egyedül a szenátus dönthet az egyetem foglalkoztatási követelményrendszeréről, a hallgatói követelményrendszerről és annak részletszabályairól, valamint ha a szenátus által a rektori pozícióra jelölt személy kinevezésével a fenntartó nem ért egyet, akkor a jövőben kötelezően új pályázatot ír ki.
Nem válaszoltak a kérdéseinkre
Kerestük a rektort, szerettük volna megtudni, mi a véleménye arról, hogy a diákok nem hajlandóak vele, illetve az általa megbízottakkal tárgyalni? Valamint tárgyalás híján hogyan kívánja megoldani a helyzetet?
Küldtünk kérdéseket a rektor által kijelölt megbízottaknak is, megkérdeztük, hogyan látják a diákok akcióját, és mire számítanak az egyeztetés során. Babarczy Eszter nem kívánt nyilatkozni, mert szerinte ez akadályozná a tárgyalásokat. Mohácsi András nem válaszolt megkeresésünkre. Ugyanígy nem válaszolt kérdéseinkre a MOME Hallgatói Önkormányzata sem.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Infografikákon mutatjuk, hogy mikor mekkora összegeket mire ítéltek oda, és mely pályázók kapták a legtöbbet. Kilenc település egy forint EU-s pénzt sem kapott az elmúlt 20 évben.
Zavaró ipari üzemek és több sávos autóút ügyében sikerült változtatást elérni a lakosok kitartó tiltakozásának és az őket képviselő helyi politikusoknak köszönhetően.
A korrupció ellen küzdő intézmény egyetlen kérdésünkre sem válaszolt, pedig az autóikat közpénzből bérlik. Közbeszerzéseknek nyoma sincs a rendszerben.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!