Gettófelújítás és iskolai szegregáció egyházi segítséggel, uniós finanszírozással Nyíradonyban - videóriport
Akármit lehet tenni, mindig lesz különbség, ha csak két iskolája is van egy településnek: lesz egy jobb meg egy rosszabb....
Tavaly egy sikeres adománygyűjtő kampány keretében szert tettünk egy kamerás drónra, hogy madártávlatból olyan nézőpontot tudjunk nyújtani, ami segítheti a tényfeltáró munkát. Kisfilmet is készítettünk a kamerás drónok civil és újságírói felhasználásáról, a jövő hétre pedig egy konferenciát is szerveztünk a témáról.
Kerítés a határon, épülő stadionok, tüntetés a Hősök terén, oligarchák nagyra nőtt birtokai, taxisblokád, lebontásra ítélt szegénynegyed, szennyezett zöldterületek, oszlatásra készülő rendőrök. Estig sorolhatnánk azokat a témákat, amelyek a szemünk előtt vannak, mégsem látjuk őket. Civil szervezetek, vagy újságírók sok esetben falakba ütköznek, amikor meg akarnak ismerni és meg akarnak mutatni valamit, ami szabad szemmel alig látható.
A technikai fejlődésnek hála egyre elérhetőbbek azok az eszközök, amelyek segítenek átugrani ezeket a falakat. A kamerás drónok segítségével be lehet nézni olyan helyekre, ahol közérdekű, mégis titkolt dolgok rejtőznek. A levegőből nem lehet elrejteni a közpénzből épült magánmedencéket. Hiába hazudnak egy tüntetés méretéről, a számháború könnyen eldőlhet, ha felülről nézzük a tömeget.
A drónok segítenek áttekinteni a részleteket, választ adni vitás kérdésekre. A képi történetmesélés kamerás drónokkal megnyíló lehetőségeiről készítettünk egy rövid dokumentumfilmet, nézzék:
Civil drónok – kisfilmünk a kamerás repülő szerkezetek civil és újságírói hasznáról from atlatszo.hu on Vimeo.
Az Átlátszó főszerkesztőjétől megtudjuk, hogy pár éve még újságírók is gyerekjátékként tekintettek a ma már egyre elterjedtebb drónokra. A szabályozási környezet azonban még nem követte a technika haladását, és ez sem biztos, hogy a tényfeltárást segítő irányba fog változni.
Ez persze nem olyan könnyű, mert bizonyos helyeken nem nézik jó szemmel a drónozást a hatóságok. A Felcsút-környéki, Mészáros Lőrinc polgármesterhez és Orbán Viktor miniszterelnökhöz kötődő uradalom terjeszkedéséről, a miniszterelnök háza mellé épített stadionról való filmezés közben rendőrök kobozták el a 444.hu és a Slejm vloggere, Gulyás Márton kamerás drónjait.
Videónkban tapasztalatairól és a a felcsúti esetről mesél Botos Tamás, a 444 videósa. Gulyás Márton aktivista – akinek egyik első, Budapestről szóló videója pont egy drónfelvétel miatt lett népszerű – arra is felhívja a figyelmet, hogy a filmkészítők tudatossága nélkül könnyen unalmas effektté silányulhat a technika, miközben kifejezett haszna olyan szemszögek ábrázolása, ami másképp nem lenne lehetséges.
Civil drónok konferencia
Május 9-10-én Budapesten rendez konferenciát és workshopot az Átlátszó, a CEU Média-, Adat- és Társadalomkutató Központja és a CEU Közpolitikai Iskolája.
Szakértők segítségével járjuk körül, hogyan tudják a kamerás drónokat felhasználni a civil szervezetek a munkájukban. Részletes program és jelentkezés ezen a linken, itt pedig a Facebook-esemény.
A divatos kép effektektől eltérő szempontokat vizsgálta a Good Drones Lab is. A korábban a Közép-Európai Egyetemen működő szakértői csoport kidolgozott egy módszertant, mellyel könnyen megszámolható, hányan vesznek részt tömegrendezvényeken. Korábban az Austin Choi-Fitzpatrick és Tautvydas Juskauskas alkotta társulás segített az Átlátszónak, hogy saját drón híján is légifelvételeket készíthessünk a netadós tüntetésektől kezdve a felcsúti gazdagság bemutatásán át Miskolcig.
Miskolcon a Good Drones Lab segített megmutatni egy civil csoportnak, hogy a Számozott utcák lebontása mögött nem a diősgyőri stadion parkolójának bővítése, hanem a helyi szegény lakosság kitelepítésének szándéka állhat. A drónfelvételnek hála egyből láthatóvá vált, hogy a DVTK stadion mellett óriási üres területek állnak a parkolóépítés rendelkezésére, ezek felhasználásával a szegények házait sem kéne lebontani.
A kamerás drónok tehát egy nagyon fontos eszközt jelenthetnek a közpénzhasználat bemutatása, a politikai elit elszámoltathatósága és végső soron a demokratikus működés fenntartása céljából.
Videó: Baranya Ákos – Halász Áron
Szöveg: Halász Áron
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Adj 1%-ot az Átlátszónak, hogy megtudd, mire megy el az adód 99%-a!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAkármit lehet tenni, mindig lesz különbség, ha csak két iskolája is van egy településnek: lesz egy jobb meg egy rosszabb....
Hétfőn reggel nyolckor elkezdődött Kelenföldön az Etele úti fasor kivágása. Hónapok óta lehetett tudni, hogy eljön ez a pillanat,...
Forgattunk már a menekültekről a szerbiai Szabadkán, a szegedi vasútállomáson, és a röszkei menekülttáborban is, tehát kézenfekvő volt, hogy kipróbáljuk,...
Egy teljes napot forgattunk a szerb-magyar határon: megnéztük a Magyarországon keresztül Nyugat-Európába készülő migránsok átmeneti táborát az elhagyatott szabadkai téglagyár...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!