Úgy fogalmazták meg az „irodai papírok, papíráruk, író- és irodaszerek szállítása” címmel kiírt közbeszerzési eljárás műszaki paramétereit a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságon, hogy a kiírásnak maradéktalanul alighanem csupán egyetlen nagykereskedés termékei felelhetnek meg. A látszatra sem ügyeltek: a kiíró minden jel szerint a nagykereskedés weblapjáról másolta ki az igényelt termékek műszaki paramétereinek egy részét. Az elkövetkező három évben csak ettől az egy vállalkozástól szerezhetnének be irodai termékeket az állami intézmények, összesen 4,5 milliárd forint plusz áfa értékben.
*****
Akár a plágiumügybe belebukott (dr.) Schmitt Pál volt köztársasági elnök is írhatta volna a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ernyője alatt működő Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság központi, irodai papírok, papíráruk, író és irodaszerek szállítására vonatkozó (TED 2013/S 212-367576, 2013. október 31.) tenderének ajánlati dokumentációját. Abban ugyanis a beszerzendő termékek műszaki leírása több helyen kísérteties hasonlóságot mutat az egyik kereskedő weboldalán lévő termékleírásokkal.
Ez egyáltalán nem véletlen: előre borítékolható, hogy ha az iparágon belüli felzúdulás ellenére a tenderen mégis eredményt hirdetnek a december 9-i határidőt követően, a budapesti székhellyel és dunakeszi fiókteleppel működő nagykereskedő, a Corwell Kft., illetve annak valamelyik viszonteladó partnere lesz a nyertes, mások ugyanis labdába sem rúghatnak a kiírás sajátosságai miatt. A pályázat kiírója ugyanis néhol a Corwell Kft. és viszonteladóinak honlapjairól másolta be több termék műszaki leírását az ajánlati dokumentációba. Több olyan esetben, ahol nem szó szerinti copy & paste történt, ott is csak az adott nagykereskedő Victoria nevű márkája felel meg az előírásnak – a kiíró lényegében körülírta az adott terméket.
Ráadásul a kiíró több esetben teljesen indokolatlannak tűnő műszaki paramétereket is benne felejtett a kiírásban, ami ugyancsak azt a gyanút erősíti az iparág szereplőinek körében, hogy ezzel a módszerrel bizony előre meg is határozta, kit is szeretne „udvari” beszállítónak az elkövetkező 36 hónapra, aki 4,5 milliárd forint plusz áfa keretösszegben értékesíthet az állami szektornak. Bizonyos termékek esetében ezek az indokolatlan műszaki paraméterek azt eredményezik, hogy egy adott funkcióra szánt termék négyszer-ötször többe kerül majd, mint a versenytársaknál.
Noha a közbeszerzési törvény nem tiltja, vagyis emiatt önmagában még jogorvoslatra sincs mód, felettébb szokatlan, hogy a kiíró kizárólag egyetlen nyertes szállítóval kíván keretszerződést kötni. Az államkassza szempontjából optimális megoldás keretében ugyanis több céget hirdetnek nyertesnek és többel szerződnek, az érintett állami intézmények így az egymással folyamatosan versenyző szállítók által kínált legjobb ár-érték arányú terméket választhatják ki, attól függően hogy az adott időpontban éppen kitől előnyösebb tollat, fűzőgépet, vagy néhány raklapnyi papírt rendelni. A legutóbbi „papírtender” eredményeképpen például három cég termékei közül választhattak az állami intézmények, ha szükségük volt valamilyen irodaszerre.
Most viszont, ha tényleg eredményt hirdetnek ezen a tenderen, az 1850 magyarországi intézmény kizárólag egyetlen szállítótól rendelhet majd, akinek – verseny híján – egyáltalán nem lesz érdeke, hogy az árait a versenytársak nyomására csökkentse, hiszen három éven át a tenderen megadott, akár a piacinál jóval magasabb árakon számlázhat akkor is, ha a konkurenciánál amúgy olcsóbban is elérhető lenne a termék. Sőt, az udvari beszállító meg is emelheti árait, ha a forint gyengülne az euróhoz vagy a dollárhoz képest a szerződéskötéskor érvényes árfolyamhoz képest.
Hiánycikk a termékminta, nehezített jogorvoslat
Az általunk megkérdezett jogászok szerint támadható a kiírás azon pontja is, hogy referenciaként évi 500 millió forint értéket elérő, közbeszerzés tárgya szerinti közvetlen végfelhasználó felé történő szállítást kell kimutatni, illetve a pályázónak jelenleg is rendelkeznie kell ugyancsak közvetlen végfelhasználó felé történő, évente legalább két darab, 90 millió forintot elérő, szerződésszerűen teljesített referenciával. A szakértők szerint ugyanis a végfelhasználó felé történő szállítás indokolatlan korlátozás.
Ez a korlátozás megnehezíti az indulás és az érvényes ajánlattétel lehetőségét, hiszen az ajánlattevő hiába értékesít akár évi több milliárd forint értékben ezekből a termékekből például országos üzletláncoknak, áruházaknak, ez nem számít, mivel a referenciaként szolgáló partnerük ebben a megfogalmazásban nem számít végfelhasználónak. Szakértőink aggályosnak találják azt is, hogy a kiíró kikötötte, hogy a pályázó rendelkezzen régiónként legalább egy darab, cégjegyzék szerint jegyzett telephellyel és/vagy fiókteleppel.
De vannak további érdekességek is. Az egyik ilyen, hogy az ajánlatkérő termékminta benyújtását kéri a pályázóktól, ám az igényelt luxustermékek egy része a pályázat elkészítésére rendelkezésre álló, meglehetősen szűk, körülbelül egy hónapos határidő alatt éppen nem beszerezhető a nagykereskedőnél, azaz a már említett Corwellnél, ugyanis ezekből a termékekből csak a tender lezárása után várható új szállítmány. Vagyis csak azok tudnak indulni a tenderen, akik a pályázat megjelenését megelőzően már tisztában voltak az ajánlat műszaki paramétereivel és jó előre „bezsákoltak” maguknak Corwell-termékekből, például a cég saját márkás termékéből, a Victoriából.
Aggályait több vállalkozás a hivatalos eljárás keretében is jelezte az ajánlatkérő Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságnak, ám az többnyire lesöpörte az észrevételeiket az asztalról. Az egy cégre szabott kiírással a tenderből kizárt cégek jogorvoslatot is kérhetnének, ám az erre vonatkozó, 2011-ben megjelent kormányrendelet ezt is nagyban megnehezíti, ugyanis a jogorvoslatért a közbeszerzési eljárás becsült értékének 1 százaléka, de legfeljebb 25 millió forint illetéket kell fizetni. Ha több kérelmi elem is van, akkor pedig a dupláját, 50 millió forintot.
Érdekesség, hogy a Corwell Kft. egyik legnagyobb viszonteladójaként a tendernyertességre most igencsak esélyes I-com Kft. ügyvezetője, Szabó Zsolt különösen érzékeny a papírtenderek tisztaságára. 2006-ban, szocialista kormányzat idején a Magyar Nemzetnek panaszkodott az akkori központosított pályázatra, egyebek mellett amiatt, hogy csak egy nyertest kívántak hirdetni, illetve hogy a választások előtt hosszú időre szóló tendert írtak ki.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!