Az Afganisztánban állomásozó nemzetközi haderők számos helyit foglalkoztatnak. Akár a táborokon belüli építkezéseken, akár köztisztasági munkára, de hírszerzési feladatokra is, és nem utolsósorban tolmácsolásra. Az atlatszo.hu tudósítói ottlétük alatt több tolmáccsal is találkoztak, volt aki a Magyarországon üzemeltetett vendéglőjét adta fel a biztos megélhetést adó kabuli tolmácsolási munkára. Egyvalamiről azonban kevés szó esik: mi lesz az ISAF által foglalkoztatott afgánok sorsa a kivonulás után? Videóinterjú.
Az afgán érintettek számára ez a kérdés életbevágó. A tálibok árulónak tartanak mindenkit, aki bármilyen módon besegít az ISAF-nak. Ők most még valamilyen módon a nemzetközi haderők védelmét élvezik – egy esetleges helyi segítőt érő atrocitás akár ellencsapást is kiválthat. A már több szinten bejelentett kivonulás után ez a védőernyő megszűnik. Jellemző a helyzetre, hogy a Pol-e-Khumriban a magyar újjáépítési csoport mellett dolgozó tolmácsok segítségkérő levelet küldtek a Honvédelmi Minisztériumba, akik a levelet a Külügyhöz továbbították.
Kaleta Gábor, a tárca sajtófőosztályának vezetője tavaly december eleji közlése szerint az ügyben egyeztetnek az illetékes állami szervekkel és a NATO-tagállamokkal is. Azóta semmi hivatalos hír nincs a problémáról. A Pol-e-Khumriban felállított tábor felszámolása várhatóan ez év márciusára fejeződik be, sok idő nincs a döntésre.
Kollégáink 2012. november elejétől közepéig tartózkodtak a közel-keleti országban, ahova a Honvédelmi Minisztérium által kiutaztatott újságírók többségétől eltérően nem közpénzen, hanem az atlatszo.hu támogatásával, és önmaguk finanszírozásával utaztak. Bár a katonai táborokban az ISAF vendégszeretetét élvezte, stábunk élt a függetlenség adta szabad kijárási lehetőséggel, így nem csak a nemzetközi erők által kiépített alternatív valóság szemszögéből tudtunk riportokat készíteni. A stáb tagjai voltak: Szávuly Aranka riporter, Bodolai László operatőr, újságíró, jogász, és Gáli Csaba alkotmányjogász, az atlatszo.hu ügyvédje.
Bonyolítja a helyzetet, hogy a tolmácsok nem csak saját maguk, hanem a családjuk részére is menedékjogot kérnének Magyarországon. Ismerve a nemzetközi fórumokon is többször kritizált itthoni menekültügyi hozzáállást, sok jóval nem lehet biztatni a segítséget kérőket. Egy magát megnevezni kívánó forrásunk szerint a kérdést jól át kell gondolni, mert a helyzet túlmutat önmagán: ha a magyar kormány kiment, és letelepedéshez segít néhány afgán családot, akkor megélhetést is kell nekik hosszú távon biztosítani, ami a munkaerőpiaci helyzetet tekintve nehezen megoldható. A kimenekített családok segélyekből történő hosszú távú eltartása viszont ellentétes a kormányzat politikájával, és feszültségeket is okozhatna itthon.
Másrészt az is elképzelhető, hogy az afgán tolmácsok csak blöffölnek, így akarnak Európába jutni, napi szinten tízesével kapnak el afgán menekülteket a magyar-szerb határon. És jelenleg csak a pol-e-khumrii tábor felszámolásáról van szó. Ha a magyar kormány segítséget nyújt az ottani tolmácsoknak, ez NATO szinten is veszélyes precedenst teremtene. A kabuli és más nagyobb táborok tervezett felszámolása során elözönlenék a nemzetközi erőket a hasonló kérelmek, joggal hivatkozva a magyar precedensre.
Tehát a magyar kormány döntése előre kódolt. A HM-től azt a tájékoztatást kaptuk, hogy „a NATO vezette ISAF-műveletben részt vevő valamennyi nemzetet érintő kérdésről van szó, amelynek megoldása alapos előkészítést, tájékozódást, elemzéseket igényel. A rendkívül szerteágazó probléma egyes rétegeinek (pl. humanitárius, szociális, nemzetbiztonsági, stb.) feltárása, vizsgálata jelenleg is tart. A hivatalos döntés előkésztő szervek a Külügyminisztérium és a Belügyminisztérium.”
Ezzel együtt nem valószínű hogy hírszerzési törekvések irányulnának annak kiderítésére, hogy az ISAF kivonulása után várható-e megtorlási hullám a nemzetközi haderőket segítő civilek ellen. Az afgán hadsereg és rendőrség tagjai ellen irányuló merényletek e tekintetben nem hagynak kétséget a jövő felől. Az afganisztáni belső törzsi információs rendszerben családtagokra bontva számon tartják, ki milyen szerepet töltött be a különböző rezsimekben. Az alábbi videointerjú a pol-e-khumrii táborban készült az érintettekkel.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Már félmilliárd forint értékben vásárolnak barnakőszenet az önkormányzatok a kormány szociális tüzelő programja keretében, a tűzifa helyett szenet választók száma...
A szexmunkások éppúgy védik ügyfeleik kilétének titkosságát, akárcsak az újságírók a forrásaikét. A szexmunkáról, szexiparról, és annak politikai, közéleti, társadalmi...
Forgattunk már a menekültekről a szerbiai Szabadkán, a szegedi vasútállomáson, és a röszkei menekülttáborban is, tehát kézenfekvő volt, hogy kipróbáljuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!