Megszereztük a Magyar Péter diákhiteles szerződéseiről szóló KEHI-jelentést
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
November elején kormányhatározat született az elektronikus közszolgáltatási rendszereket fejlesztő és üzemeltető Idomsoft államosításáról. A kormányhatározat logikusan illeszkedik a nemzeti adatvagyonról szóló törvényhez, melynek fő törekvése hogy állami adatnyilvántartásokat ne magáncégek kezeljenek, ám rendkívül rövid határidőt szabott meg a tranzakció lebonyolítására, ráadásul a cég legfőbb megrendelőjének számító KEKHH elnöke, Vetési Iván közvetett üzleti kapcsolatban áll a kiszemelt cég tulajdonosával.
*******
2000-ben három exbelügyes, Gödry Ádám, Kertész Péter, és Kovács Zoltán megalapították az Idom 2000 Konzulens Zrt-t. A céggel 2001-ben kötötte az első szerződést a Közigazgatási és Elektronikus Közszogáltatások Központi Hivatala (KEKKH) jogelődje, a BM Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatala, azóta a mindenkori kormányzat udvari beszállítói.
A cég nevéhez fűződik a személyiadat- és lakcímnyilvántartás, a választójoggal nem rendelkezők nyilvántartása, az Integrált Gépjármű Felelősségbiztosítási Nyilvántartási rendszer, az Ügyfélkapu rendszer, az okmányirodai rendszer, a közös határellenőrzést szolgáló schengeni információs rendszer, a szabálysértési, az idegenrendészeti, a bűnügyi és az egyéni vállalkozói nyilvántartás, továbbá az összes eddigi (szabad) parlamenti, önkormányzati és EP-választás, valamint a népszavazások lebonyolítása.
A marokkói kapcsolat
Az informatikai rendszereket az Idom szerzői joga védi, így garantált az újabb és újabb állami megrendelés a mintegy 3,5 milliárd éves árbevételű cégnek. A 2010-es parlamenti választások előtt nagy visszhangot váltott ki a hír, hogy az Idom egyik alvállalkozóját, az É.B.SZ.K. Kft.-t eladták a marokkói Bhasil Mohammednek, aki nem szerepelt az idegenrendészeti nyilvántartásban és nem lakott Magyarországon. Az ő tulajdonszerzésével az É.B.SZ.K. Kft. gyakorlatilag fantomizálódott, emiatt több parlamenti párt aggódott a választások biztonságáért és tisztaságáért.
Érdekesség, hogy 2008. óta az Idom 2000 Zrt. vezérigazgatója, és 2010. júliusa óta részvényese is Deményné Kertész Krisztina, aki 2007-ig a KEKKH informatikai elnökhelyettese volt. 2010-ben Gödry Ádám kivált a cégből, helyét Schäffer István vette át, aki 1998 és 2009 között egyebek mellett a kormányzati közbeszerzéseket is intéző Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) főigazgatója volt.
Kormányváltás után
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) 2010-ben, a kormányváltás után felmondta az Idom Zrt.-vel Tátrai Miklós által 2008-ban kötött, állami vagyonnyilvántartás készítéséről szóló szerződést, mert a kataszter nem készült el a vállalt határidőre. 2011. októberében az MNV a Fővárosi Bírósághoz benyújtott keresetlevelében azt kérte, hogy a bíróság kötelezze 1 milliárd forint megfizetésére az Idomot az eredeti állapot helyreállítása és kártérítés jogcímén. Eközben, még 2010.december 31-én az Idom Zrt-ből a társaság vagyonának 94 százalékával kivált az IdomSoft Zrt., és a vagyonkezelő szerint emiatt fennállt a fedezetelvonás veszélye.
Az IdomSoft – mely honlapja szerint az Idom 2000 Konzulens Zrt. teljes körű jogutóda – elnöke Deményné Kertész Krisztina, többségi tulajdonosa pedig 2012.02.15-e óta Vertán György, aki kivásárolta a cégből Schäffer Istvánt. Vertán György a nyílt forráskódú szoftverek fejlesztőjeként ismert Tigra Informatikai Csoport tulajdonosa, melynek zászlóshajója a Tigra Computer és Irodatechnikai Kft. Vertán társaival 1996-ban alapította a Tigrát. Először kollégiumokban üzemeltettek fénymásolókat, majd később belevágtak a szoftverfejlesztésbe is. Ez utóbbival szép sikereket értek el, és ma inkább erről ismert a vállalat, de a kezdeti fénymásolást is megtartották profilukban, ez a Tigra Copy.
Államosítási szándék
A kormány 1481/2012. számú, november 6-án kelt határozata az Idomsoft államosításáról szól. A kormányhatározat szerint a kormány felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy vizsgálja meg az IdomSoft Informatikai Zártkörűen Működő Részvénytársaság 100 százalékos részvénycsomagjának közvetett állami tulajdonba vételének lehetőségét oly módon, hogy a tranzakció megvalósulása esetén a vállalat a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zártkörűen Működő Részvénytársaság (NISZ Zrt.) tulajdonosi joggyakorlása alá kerüljön és a nemzeti fejlesztési miniszter szakmapolitikai felügyelete mellett működjön.
A kormány arra is felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy a vállalat tényleges piaci közreműködésével az MNV és a NISZ útján végezze el az IdomSoft teljes körű (pénzügyi és jogi) átvilágítását 2012. november 30.-i határidőre. A kormány továbbá felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy az így megállapított, de legfeljebb – a tranzakció előkészítésével, valamint lebonyolításával összefüggő költségekre is fedezetet nyújtó – 1,51 milliárd forint összegkereten belül hozza meg a szükséges döntéseket, és amennyiben ez megalapozza, úgy intézkedjen annak végrehajtásáról 2012. december 10-ig.
A kormányhatározat logikusan illeszkedik az Országgyűlés által 2010. decemberében elfogadott nemzeti adatvagyonról szóló törvényhez, melynek fő törekvése az, hogy állami adatnyilvántartásokat ne magáncégek kezeljenek, ezért kimondja, hogy adatfeldolgozó a jövőben kizárólag államigazgatási szerv vagy 100 százalékos állami tulajdonban álló gazdasági társaság lehet a kiemelt nyilvántartások („nemzeti adatvagyon”) esetében. Meglepőnek tehát nem nevezhető a határozat, ám némi összeférhetetlenségi aggály felmerül vele kapcsolatban.
Vetési Iván többszörösen érintett
Mint korábban írtuk, az IdomSoft a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalától (KEKKH) kapja az árbevételei nagy részét kitevő kormányzati megrendeléseket. A KEKKH elnöke 2010 óta Vetési Iván, aki az IdomSoft állami megvásárlását megelőző átvilágítást végző, és későbbi tulajdonos NISZ felügyelő bizottságának is tagja.
A cégkivonatokból látszik, hogy valami nincs rendben az IdomSoft államosítása körül. Vetési Iván 2006-ban alapította a Pareto Kft.-t, melynek székhelye: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. Ugyanitt van a székhelye az IdomSoft-tulajdonos Vertán György-féle Tigra Copynak, és ez a telephelye a Tigra Computer – és Irodatechnikai Kft.-nek is. Mindez lehetne véletlen, hiszen a cím egy irodakomplexumot takar, de szándékosnak látszik.
Vetési 2011.11.15-én jegyeztette be ide a Pareto-t, és ugyanezen a napon lett ügyvezető a cégben Dénes Kinga Orsolya, aki a Tigra Copy ügyvezetője is. Vetési Iván tagsági jogviszonya 2012.08.21-én szűnt meg a Pareto Kft.-ben, és ugyanekkor lett a cég egyik tulajdonosa Dénes Kinga Orsolya, tehát vélhetően adásvétel történt kettejük között. A Pareto másik tulajdonosa jelenleg Varga Lajos.
A fentieket összegezve elmondható, hogy Vetési Iván
– az IdomSoft fő megrendelőjének számító KEKKH elnöke
– az IdomSoft-ot átvilágító, majd megvásárló NISZ felügyelő bizottságának tagja
– az IdomSoft tulajdonosával, Vertán Györggyel közvetett üzleti kapcsolatban van
Vetési érintettsége ezek alapján nyilvánvaló, ez pedig erősen megkérdőjelezi a tranzakció tisztaságát, ám a gyorsaságára talán magyarázatként szolgál. Normális esetben ugyanis teljes képtelenség, hogy egy IdomSoft nagyságú óriás teljes körű átvilágítására a hétvégéket is beleszámítva csupán 24 nap álljon rendelkezésre, majd 10 napon belül már le is bonyolítsák az adásvételt.
Erdélyi Katalin
(Címlapkép: innen.)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásEgy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Két éve és idén is megkérdeztük a BGA-tól, hogy mennyi pénzt adott a CÖF-nek. 2022-ben mást mondtak, mint most. Mi lehet vajon a valóság?
A Transparency International kiperelte a Hunguest Hotels Zrt. közel 18 milliárd forintos állami támogatásának iratanyagát, vannak benne gyöngyszemek.
A Rogán Antal alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal újabb tenderét húzták be Balásy Gyula cégei, de az nem nyilvános, hogy mennyi közpénzt kapnak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!