A 2010 októberi vörösiszap-katasztrófa hatásai nem csak a gyászban, a visszatérő rémálmokban, a lúgos zagyban szerzett maradandó sérülésekben, az egyik napról a másikra értéktelenné vált ingatlanokban érhetők tetten. Az átszakadt vörösiszap-tározó azóta kiporzik, vörös színű, bizonytalan összetételű, finom porral terítve be a környéket. Videóriport.
Ajka felől Kolontárra tartva az út jobb oldalán sorakoznak a MAL Zrt. vörösiszaptározói, köztük a 2010. október 4-én átszakadt X. számú kazetta. A közigazgatásilag Kolontárhoz tartozó Lőrintepuszta buszmegállóját vörös por lepi. A szemben lévő üzem udvarát – ahol a zöldhatóság mérőbusza is áll – egy rózsaszínű kuvasz őrzi. Lőrintepusztán emberek élnek. Az egyik portán karonülő csecsemővel fogadnak bennünket. Mint megtudtuk a védőnő eltanácsolta a szülőket attól, hogy az újszülöttet a X-es kazettától néhány száz méterre található otthonukba vigyék haza. A házak teljesen értéktelenek, az Ajkán dolgozó szülők fizetése éppen hogy a megélhetésre elég, az elköltözésre bizonyosan nem. A kertben, a rozsdabarnára színeződött tüzelő tetején tarka macska nyújtózkodik, fehér foltjai nem a természet szeszélye folytán hajlanak pirosba. A kinti ruhaszárító hónapok óta üresen árválkodik. Ha feltámad az északi szél, a lakók a házaikba zárkóznak. Mint mondják: „akkor nem lehet odakint megmaradni, az ember az orráig se lát”.
A sajtóban sokan a technológiaváltást okolják a kiporzásért. Kérdés, hogy nevezhető-e technológiaváltásnak az, hogy a tározó sarka átszakadt, és a leülepedett vörösiszapot fedő lúgos zagy elsodorta két település alacsonyabban fekvő részét, tíz ember halálát okozva ezzel. A X-es kazetta sarka a mai napig nyitott, a – nem mellesleg a katasztrófához vezető – korábbi nedves technológia alkalmazása eleve kizárt. Megoldást csak a tározó végleges lefedése jelentene, ám a MAL Zrt. a bányakapitányságnak a kiporzás megszüntetésére május 21-én adott ötnapos határidejére azt válaszolta, hogy még a nyári határidő is teljesen kizárt.
Tálos Lőrinc – Halász Áron
(Fotó: atlatszo.hu)
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Már félmilliárd forint értékben vásárolnak barnakőszenet az önkormányzatok a kormány szociális tüzelő programja keretében, a tűzifa helyett szenet választók száma...
A szexmunkások éppúgy védik ügyfeleik kilétének titkosságát, akárcsak az újságírók a forrásaikét. A szexmunkáról, szexiparról, és annak politikai, közéleti, társadalmi...
Forgattunk már a menekültekről a szerbiai Szabadkán, a szegedi vasútállomáson, és a röszkei menekülttáborban is, tehát kézenfekvő volt, hogy kipróbáljuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!