Fantomcégek és strómanjaik nemzetközi hálózatát mutatja be az atlatszo.hu együttműködő partnerének új projektje, a Proxy Platform (Stróman -hálózat). A nemzetközi oknyomozó újságírói projekteket koordináló Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) szervezésében elkészült weboldalon grafikus eszközökkel, háttérdokumentumokkal és újságcikkekkel mutatja be, hogyan működnek együtt világméretű hálózatot alkotva bűnszervezetek, korrupt hivatalnokok és politikusok.
A drog – és emberkereskedelemből, fegyvercsempészetből és adócsalásból származó pénzeket e hálózat segítségével “mossák tisztára”, naiv vagy nemtörődöm hétköznapi embereket – vagy csak a nevüket, adataikat – strómanként használva, fantomcégeken keresztül.
A „Stróman hálózat” -projekt cégeket, strómanokat, bankokat s cégbejegyzéssel foglalkozó ügynökségeket vizsgált. Az eredmények megdöbbentőek voltak: az OCCRP által vizsgált egyik fantomcég például – a Tormex Ltd. – Új-Zélandon került bejegyezésre 2007-ben, majd tizenöt hónappal később már több mint 680 millió dollárnyi banki tranzakcióban vett részt. (További történetek itt olvashatók.)
Az OCCRP oknyomozó újságírói azt találták, hogy az érintett fantomcégek nagy részét az új-zélandi GT Group és a londoni székhelyű Midland Consult jegyeztette be. A vizsgált banki átutalások egy része valós cégtől érkezett, de e tranzakciók mögött sosem állt szerződésben foglalt teljesítés, ráadásul a pénzt egy másik fantomcég visszautalta. Több tranzakció is bűnözőkhöz vagy törvényellenes tevékenységet folytató cégekhez kötődött: köztük ázsiai bűnszervezetekhez, a nemrég gyanús körülmények között, börtönben meghalt Sergei Magnitsky közérdekű bejelentő által felfedett emberekhez, és például az Egyesült Államok történetének legnagyobb pénzmosási ügyéhez (Wachovia Bank és a Sinaloa drogkartell).
Miközben tehát Kelet-Európa kormányai és állampolgárai a válsággal küzdve hitelek felvételéért fordulnak a nemzetközi pénzügyi intézményekhez, addig ugyanitt több milliárd euró kering egy illegális rendszerben, szervezett bűnözői csoportokat és korrupt politikusokat gazdagítva. Az orosz Központi Bank adatai szerint 2011-ben 250000 orosz cég egyáltalán nem fizetett adót és éves jelentésük szerint nem végzett gazdasági tevékenységet, de bankszámláikon több, mint 130 milliárd dollár vándorolt keresztül (ez Oroszország 2011-es költségvetésének közel fele).
A fantomcég-hálózat több száz (talán több ezer), csak papíron létező cégre épül. Vezetőik – a cégbejegyzés szerint – hétköznapi emberek, akik csupán meghatalmazott strómanok. Sokuk nem is tud róla, hogy a nevén céget jegyeznek. Bűnözők és korrupt hivatalnokok használják pénzmosásra ezeket a fantomcégeket illegálisan szerzett milliárdokat alakítva így “tisztának” látszó vagyonná. A pénzmosásért természetesen sosem a valódi tetteseket vonják felősségre, hanem a gyanútlan, megvezetett strómanokat.
Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC)szerint a világon gyártott ópiátoknak 20 -25%-át , a kokainnak 40%-át sikerül lefoglalni. A pénzmosási ügyeknél a felderítési arány mindössze 0,2%. Az OCCRP beazonosított néhány pénzmosásban utazó céget. Valamennyiük közös vonása, hogy nincsenek irodáik és alkalmazottaik. Nem fizetnek adót és legtöbbször nem végeznek semmilyen gazdasági tevékenységet. A valódi tulajdonosok stróman igazgatók és részvényesek mögé rejtőznek, akikhez semmilyen kapcsolat nem fűzi őket. A fantomcégeket off-shore regisztrációs ügynökségek jegyzik be és általában egy orosz vagy lett bankszámlán kívül semmilyen jegyzett vagyonuk nincs. E világméretű, láthatatlan off-shore hálózat tagjaiként e cégek csak egy-egy bírósági ügy kapcsán kerülnek valamelyest szem elé.
Az igazságszolgáltatás a korrupciós ügyekbe keveredett hivatalnokokat és bűnszervezeteket a világon mindenütt ügyenként külön vizsgálja. Egyénekre hajtanak, nem a rendszer egészének a felszámolására. Az összes bűnöző ugyanazt a módszert használja: fantomcégeken keresztül oda-vissza utalva míg végül egy stróman vezette off-shore kirakat-céghez kerül a vagyon- mondta az OCCPR-nak Ruslan Milchenko, a moszkvai rendőrség adóügyi osztályának korábbi vezetője, aki ma egy korrupcióellenes központot irányít.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Oroszország történetének legnagyobb adócsalásával vádoltak meg 2008-ban egy orosz adójogászt, Szergej Magnyickijt, aki bebörtönzése után közel egy évvel, 2009 novemberében...
A Japan Tobacco International (JTI) mások mellett az Európai Bizottsággal kötött egyezménye dacára éveken át tétlenül szemlélte, hogy forgalmazói nagyszabású...
Az Organized Crime and Corruption Reporting Project nemzetközi újságíró szervezet („szervezett bűnözést és a korrupciót feltáró projekt” – OCCRP) „Offshore Crime, Inc.” című projektje, amelynek magyarországi közreműködője...
Amerikai becslés szerint globálisan 7400 milliárd dollárra rúg az offshore-központokban elhelyezett vagyon értéke, ami annak ellenére tovább növekszik, hogy a...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!