A Paksi Atomerőmű által melegített Dunáról beszélt Fülöp Orsolya a Millásreggeliben
Az adás itt meghallgatható.
A Paksi Atomerőmű tegnapi facebook-bejegyzése szerint „alig 1 fokkal” növeli a Duna hőmérsékletét az erőműből kiömlő nagy mennyiségű forró hűtővíz. Ez így azonban az Atomerőmű saját mérései szerint sem igaz, hiszen ennél jóval nagyobb fokú felmelegedéseket publikáltak idén nyáron is.
„Az atomerőmű másodpercenként 100 m3 vizet emel ki a Dunából. Ez háromszor akkora mennyiség, mint a Rába folyó átlagos vízhozama Győrnél. A kiemelt vizet természetesen teljes mennyiségben vissza is adjuk a Dunának, alig 1 fokkal megnövelve annak hőmérsékletét.” – adta hírül az erőmű a közösségi oldalán váratlanul, egy judo-bajnokság, egy álláshirdetés, egy rajzverseny és egy múzeumfesztivál közé ékelve, minden előzmény és kontextus nélkül.
A laikus olvasók megtévesztésére tökéletesen alkalmas posztból csak az nem derül ki, hogy a folyónak vajon melyik szakaszára vonatkozik az állítás. Mert ha mondjuk Bajánál, esetleg Mohácsnál mérjük a Duna hőmérsékletét, ott valószínűleg már nem érvényesül az erőmű melegítő hatása, de a Duna-deltában már biztos nem. Viszont ha azt a mérési pontot vesszük, ahol a jogszabály szerint mérni kell a Paksi Atomerőmű Dunára gyakorolt melegítő hatását, akkor az állítás nem igaz.
A Paksi Atomerőmű néhány év óta maga is publikálja azokat a hőmérsékleti adatokat, amelyeket annak ellenőrzéséül mér, hogy nem melegszik-e a Duna hőfoka a jogszabály által megengedett maximum 30°C fölé. A 2023. évi adatokat mutatja a lenti diagram.
Látható, hogy az adott mérési napokon 32-35 fokos volt az erőmű kifolyócsatornájában az erőműből kiömlő forró víz (felső lila vonal), a Duna alap-vízhőmérséklete pedig 24 és 26 fok között váltakozott (alsó zöld és fekete vonalak). A piros és kék vonalak mutatják azokat a hőmérsékleteket, amelyeket az atomerőmű alatt 500 méterre mér az erőmű . Ha pl. július 19-ét vesszük, akkor az ábra szerint az erőműből kiömlő víz aznap 33,8 fokos volt, a Duna alaphőmérséklete Paksnál 26,1 fok volt, a mérési ponton pedig 29,75- 29,82°C fokot mértek.
Vagyis aznap több mint 3,5 fokkal melegítette az atomerőműből kiömlő forró víz a Dunát és annak élővilágát.
De hasonló értékeket kapunk a többi napon is.
Hozzátesszük, hogy július 19-én az Átlátszó is Pakson járt, és mi ezúttal is 30 fokot meghaladó vízhőmérsékletet mértünk az említett mérési ponton.
Tavaly is ugyanezt tapasztaltuk, továbbá nagy számban találtunk kagylótetemeket az érintett partvonalon, a folyó felszínén pedig bűzös, sárgás hab úszott, elsősorban a kifolyócsatornánál.
A 30°C-os hőmérsékleti korlát a dunai élővilág védelmében született. Az illetékes hatóság nem ellenőrzi a Paksi Atomerőmű méréseit, ahogy az egy korábbi adatigénylésünkből kiderült.
Fülöp Orsolya
Nyitóké: MVM Paksi Atomerőmű sajtószoba
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz adás itt meghallgatható.
Az Atomerőmű 25 fok felett kezdi mérni, hogy az általa kieresztett forró víz mennyire melegíti fel a Dunát, 29,5 fok felett pedig csökkentik az erőmű teljesítményét, így kevesebb forró vizet ereszt a Dunába.
Az osztrák szakértők szerint nem voltak megfelelőek a Paks II. engedélyezési folyamata során elvégzett geológiai kutatások, és ezen aggályukat többször megosztották az illetékes magyar szervekkel.
A hatóság szerint Paks továbbműködtetésének környezeti hatásai Európa nagyjából összes országát érinthetik, de Magyarországon belül csak néhány települést.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!