Az Európai Unió egyik korrupcióellenes elvárása volt a magyar kormánnyal szemben az Integritás Hatóság létrehozása, amelyet – 16 másik feltétellel együtt – a Magyarországnak járó uniós források további folyósításának feltételéül szabott az Európai Bizottság. Az is elvárás, hogy az Integritás Hatóság mellett egy olyan korrupcióellenes munkacsoport jöjjön létre, amelyben a kormánytól valóban független civil szervezetek is részt vehetnek. Az Átlátszó főszerkesztője is jelentkezett ebbe a testületbe, és meglepő módon fel is vették. Bodoky Tamás a Klubrádió múlt péntek esti műsorában beszélt a részletekről.
A hatóság mellett konzultatív szerepet betöltő testület 21 tagú, ebből a törvény értelmében tíz tagot az állami szervek delegáltak, tízet pedig pályázati úton választottak ki a nem-kormányzati szereplők közül. A nyílt pályázatra összesen 24-en jelentkeztek, 6 civil szervezet és 18 magánszemély.
Az Átlátszó a működése több mint tizenegy éve alatt számtalan gyanús ügyről és egyértelmű visszaélésről számolt be, ezek jelentős része uniós támogatások elsíbolásáról szólt. Közel tíz éve elsőként tudósítottunk a miniszterelnöki vő, Tiborcz István érdekeltségébe tartozó cégek közbeszerzési diadalmenetéről uniós finanszírozású projektekben.
Több mint száz sztorit írtunk már az uniós támogatásokkal történt visszaélésekről, konkrét ügyeket feltárva. Külön cikksorozatot szenteltünk annak is, hogyan kezelte a Polt Péter vezette magyar ügyészség az OLAF-tól érkező jelzéseket az egyes ügyekben, és tényfeltáró cikkeink nyomán rendszeresen indulnak OLAF vizsgálatok, legutóbb például egy 2019-es nyomozásunk eredményeit láttuk viszont egy OLAF-közleményben.
Bőven van tehát szakértelmünk és tapasztalatunk az Integritás Hatóság és a Korrupcióellenes Munkacsoport területén, ezért amikor a kormánytól valóban független, nem-kormányzati szervezeteket kerestek ebbe a munkacsoportba, akkor az Átlátszó Bodoky Tamás ügyvezető-főszerkesztőt jelölte a munkacsoportba.
Ez egyfajta teszt is volt: bejutunk-e a munkacsoportba, vagy a kormánypárthoz kötődő álcivilekkel töltik fel a testület civil mandátumait? Kissé számunkra is meglepő módon az Integritás Hatóság frissen kinevezett elnöke, Bíró Ferenc Pál több olyan antikorrupciós szervezet képviselőjét is beválogatta a munkacsoport tíz civil tagja közé, amelyek nem vádolhatók kormánypárti elfogultsággal. A döntés nyomán az ismertebb szervezetek közül az Átlátszón kívül a Transparency International Magyarország és a K-Monitor is tagot delegálhat a jövő héten felálló munkacsoportba.
Az Integritás Hatóságot nem önként hozta létre a magyar kormány, hanem az Európai Unió kényszerítette erre: egyike volt annak a 17, a korrupció és a közpénzégetés visszaszorítását célzó kötelezettségvállalásnak, amiket a Magyarországnak járó uniós források további folyósításához feltételül szabott az Európai Bizottság.
Ennek apropóján kérdezte Bodoky Tamást a Klubrádió Esti Gyors című műsorának december 2-i adásában Selmeci János műsorvezető a részletekről. Bodoky a műsorban elmondta: az Átlátszó amellett, hogy újság, korrupcióellenes civil szervezet, és pont ilyeneknek volt kiírva a pályázat. Szerinte fontos lenne, hogy az Integritás Hatóság jól működjön, ha tud működni, és több rálátása van az embernek, ha ott ül egy ilyen bizottságban. Azt is hozzátette, ha nem pályáznak, elveszítik a kritika jogát a későbbiekben.
Bodoky kiemelte, hogy természetesen rendszeresen és nyilvánosan be fognak számolni arról, ami a Korrupcióellenes Munkacsoportban történik. Egyelőre azonban nem sokat tudnak, mert nagyon kevés konkrétum derült ki a pályázati kiírásból. Úgy tűnik azonban, hogy nem igazán lesz beleszólása a hatóság munkájába ennek a civil munkacsoportnak. Főszerkesztőnk arra számít, hogy ajánlásokat tehetnek a civilek, és bár ezt eddig is megtették, talán így több sikerük lesz.
Szóba került az adásban az is, hogy egyes vélemények szerint akik csatlakoznak ehhez a munkacsoporthoz, azok legitimálják a kormány korrupciót leplező szervezetét. Bodoky Tamás erről azt mondta, hogy ha ők nem jelentkeznek, akkor a kormány feltölti „álcivilekkel, kormánycivilekkel” a testületet, és akkor az lett volna a probléma, hogy miért nem pályáztak, hiszen ott volt a lehetőség. Ebből szerinte nem lehet jól kijönni. Hozzátette, egyelőre bizalmat szavaznak a testületnek, ám ha valami számukra vállalhatatlan történik, akkor kilépnek belőle.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A szuttyogtatás módszertanáról, az orosz ötletből megvalósított, de némileg eszköztelen hivatal lehetséges evolúciójáról, és a bullyingra épülő rendszer kifutásáról is szó volt.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!