Elvitte a szír gép a hitelességet? - erről beszélgetett a Flaszterben Katus Eszter
A Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A miniszterelnök augusztus elején a honvédség egyik luxusrepülőjével ment ki az USA-ba, ahol először Donald Trump volt amerikai elnökkel találkozott, majd beszédet mondott egy Trump pártjához kötődő rendezvényen. Hardy Mihály repülési szakértő kiszámolta, hogy mennyibe kerülhetett ez a repülőút a magyar adófizetőknek, és további érdekességeket is megosztott az Átlátszóval. A részletekről főszerkesztő-helyettesünk, Erdélyi Katalin a Klubrádió Esti Gyors című műsorában beszélt csütörtökön.
A Magyar Honvédség 2018-ban vásárolt 2 darab Airbus A319 típusú csapatszállító és 2 db Dassault Falcon 7X típusú luxusrepülőgépet. Az akkori bejelentés szerint nem kormánygépnek vették őket, a valóságban azonban leginkább Orbán Viktor, Szijjártó Péter és más politikusok használják a repülőket. Az utakat és a költségeket viszont titkolják.
A gépek által sugárzott transzponder-jeleket a „kellemetlen” újságcikkek megjelenése után nagyon hamar letiltották az ismert repülőfigyelő internetes oldalakról, ám egy kivétel van: az ADS-B Exhange elutasítja az állami cenzúrát, így ezen a honlapon továbbra is látható a magyar légierő repülőinek útvonala. Ennek alapján írtuk meg 2019-ben, hogy rengeteg híres nyaralóhelyen megfordultak a honvédségi gépek, cikkünk után pedig kiderült, hogy az utak célja sokáig ismeretlen marad, ugyanis nemzetbiztonsági okokra hivatkozva 30 évre titkosították, hogy a légierő repülői mikor hol jártak és kit vittek oda.
Nemrég szintén az ADS-B Exchange által gyűjtött transzponder-adatok alapján írtunk Orbán Viktor miniszterelnök amerikai útjáról. Augusztus első napján a honvédség egyik luxusrepülője, a 607-es lajstromjelű Falcon New Yorkba ment (Orbán Viktor másnap Donald Trumppal találkozott a közeli Bedminsterben), majd onnan augusztus 3-án repült át Dallasba (ahol a magyar miniszterelnök augusztus 4-én lépett fel a szélsőjobboldali dzsembori, a CPAC-színpadán), és augusztus 5-én ért vissza Budapestre. A honvédségi gép nagyjából 20 órát tartózkodott a levegőben a miniszterelnök amerikai kiruccanása miatt.
57 millió forintba kerülhetett Orbán Viktor amerikai kiruccanása a honvédségi luxusrepülővel | atlatszo.hu
Ráadásul a dallasi CPAC egy republikánus párti magánrendezvény volt, amin Orbán Viktor nem kormányfőként, hanem fideszes politikusként, ha úgy tetszik, magánemberként vett részt, ahogy Donald Trump is (igaz, ő nincs hivatalban). Tehát egy hangsúlyozottan nem állami funkcióra égették el az 57 millió forint költségvetési pénzt, amibe más európai országban egy miniszterelnök simán belebukik, mert ez felelőtlen gazdálkodás, a BTK szerint felmerülhet hűtlen kezelés tényállása.
Cikkünkben Hardy Mihály repülési szakértő nyilvánosan elérhető üzemeltetési költségek alapján kiszámolta, hogy az óránként közel 3 millió forintért repülő Falcon 20 órás kirucanása Amerikába körülbelül 57 millió forint közpénzbe kerülhetett.
Hardy szerint ráadásul Orbán kvázi magánemberként vett részt a CPAC-konferencián, ott nem Magyarországot képviselte, hanem Donald Trump és köreinek barátjaként szerepelt. Emiatt pedig erősen kérdéses, hogy miért az adófizetők állták az utazását.
Orbán Viktor valószínűleg honvédségi luxusgéppel ment nyaralni Horvátországba | atlatszo.hu
A Magyar Honvédség 2018 vásárolt 2 darab Airbus A319 és 2 db Dassault Falcon 7X típusú repülőt. A Falconok a szupergazdagok által magángépnek használt, business jet kategóriájú repülőgépek, amelyeket a honvédség „többcélú szállító- és futárgéptípusnak” nevez. Kategórikusan tagadják, hogy kormánygépnek vették volna a repülőket, de Orbán Viktor és más kormánytagok rendszeresen használják őket, az utakat pedig 30 évre titkosították.
Arról is beszámoltunk, hogy a 607-es Falcon Amerikából hazatérve Horvátországba repült, kétszer is. Augusztus 5-én pénteken Zadarba, majd másnap Splitbe, és véletlenül épp aznap, augusztus 6-án tűnt fel Splittől nagyjából 20 kilométerre a turistáskodó Orbán Viktor. Emiatt felmerült a gyanú, hogy a honvédségi repülő vitte ki nyaralni a miniszterelnököt Horvátországba, ezért Hardy Mihály azt is kiszámolta, hogy a Kecskemét – Split – Kecskemét kör mintegy 5-6 millió forint közpénzbe került.
Cikkeink szerzője, Erdélyi Katalin a részletekről a Klubrádió Esti Gyors című műsorának augusztus 11-i adásában beszélt. Főszerkesztő-helyettesünk elmondta, az a legnagyobb probléma, hogy a honvédségi gépek 2018-as beszerzése óta titkolja a kormány, hogy mennyibe kerül az adófizetőknek az, hogy a légierő gépei fuvarozzák a miniszterelnököt és más kormánytagokat.
Kollégánk szerint pedig ha valóban nyaralni is honvédségi repülővel ment a miniszterelnök, az nagyjából olyan, mintha egy polgármester a falu pénzéből nem a járdát csináltatná meg, hanem a saját udvarát – vagyis a közpénzt a saját céljaira használja.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A faluban stadion, tó és kisvasút is lett, főként uniós támogatásból. A négy perces riportban Hatvanpusztát és a NER balatoni terjeszkedését is bemutatják.
A beszélgetés itt újra meghallgatható.
Kollégánk György Zsombor főszerkesztővel és Tompos Ádám újságíróval beszélgetett a Magyar Hang műsorában az elmúlt hét legfontosabb híreiről.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!