Elvitte a szír gép a hitelességet? - erről beszélgetett a Flaszterben Katus Eszter
A Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A kormány nemrégiben két állami céget, a Comitatus-Energia Zrt.-t és a Manevi Zrt.-t is egy frissen létrehozott alapítványnak adott, amelynek ezzel több külföldi ingatlan is a birtokába került. Erdélyi Katalin a Klubrádióban beszélt a részletekről.
A közelmúltban számoltunk be arról, hogy a kormány 2020-ban egy törvénnyel létrehozta a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítványt, amelynek indításként jelentős állami vagyont ajándékozott. A 2021 márciusában bejegyzett alapítvány megkapott két állami vállalatot, a Manevi Zrt.-t (100 db törzsrészvény) és a Comitatus-Energia Zrt.-t (8700 db törzsrészvény). A bírósági bejegyzés szerint a Manevi részvényei 11,2 milliárd forint, a Comitatus Zrt. részvényei pedig 3,9 milliárd forint értéket képviselnek.
Az alapítványnak adott két cég több külföldi ingatlannal is rendelkezik. A Comitatus-Energia Zrt. 2019-ben vásárolta meg a szlovéniai Terme Lendava üdülőközpontot, ami a 120 szobás, öt medencés Hotel Lipa mellett kempinget, apartmanfalut és egy fejlesztési telket is magában foglal.
A Manevi Zrt. pedig 2018-ban megvette a Szatmárnémetiben található Pannónia Szállót, ezen kívül a birtokában van a romániai Máramarosszigeten (Sighetu Marmației) található Korona Szálló (Hotel Coroana vagy Tisa), és egy horvátországi, Eszéken található műemlék épület is. Érdekesség, hogy az eszéki és a lendvai ingatlanok mellett is egy-egy, magyar közpénzből fejlődő, NER-közeli fociakadémia van.
Két állami céggel négy drága külföldi ingatlant adott egy alapítványnak a kormány
A közfigyelem főként az egyetemek miatt létrehozott alapítványokra irányult az elmúlt hónapokban, de közben külföldi ingatlanokat birtokló állami cégeket is egy alapítványba szervezett ki a kormány. A Comitatus-Energia Zrt. a tulajdonosa egy szlovéniai üdülőközpontnak, a Manevi Zrt. birtokában pedig két romániai szálloda és egy horvátországi műemlék épület van.
A két állami cégnek 2021. március 5-én (a bírósági bejegyzése után 2 nappal) lett a tulajdonosa Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány, nemsokkal ezután pedig a Manevi vezérigazgatója Oláh Zsanett lett. A nő korábban a folyamatosan veszteséget termelő, és emiatt 2018-ban megszüntett, állami tulajdonú Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. (MNKH) vezérigazgatója volt, majd az MNKH megszűnése után Mészáros Lőrinc egyik cégének ügyvezetője lett.
Az alapítványnak kiszervezett külföldi ingatlanokról cikkünk szerzője, Erdélyi Katalin a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorának május 21-i adásában beszélgetett a műsorvezetővel.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A faluban stadion, tó és kisvasút is lett, főként uniós támogatásból. A négy perces riportban Hatvanpusztát és a NER balatoni terjeszkedését is bemutatják.
A beszélgetés itt újra meghallgatható.
Kollégánk György Zsombor főszerkesztővel és Tompos Ádám újságíróval beszélgetett a Magyar Hang műsorában az elmúlt hét legfontosabb híreiről.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!