Bár elvileg tilos közpénzből átláthatatlan tulajdonosi hátterű (offshore) cégnek közpénzt fizetni a 2012. január óta hatályban lévő új alaptörvény szerint, 2012. végéig mégis egy ilyen cég kapott több százmillió forintot irodabérletként a közpénzköltést államilag ellenőrző Kormányzati Ellenőrzési Hivataltól. Az eredetileg Tátrai Miklós korábbi MNV-vezér anyósa, Monostori Lajosné által megkötött, 2012. decemberében lejárt szerződést a KEHI nem hosszabbította meg, azóta a XII. önkormányzattól bérel helyiséget a saját, állami tulajdonban lévő épületén túl.
A Lázár János által a Norvég Alap által támogatott civilszervezetekre – köztük az Átlátszóra is – ráküldeni tervezett hivatalnak a még 2009-ben, elődeik által 36 hónapra kötött szerződésből nem volt módja hamarabb kihátrálni- nyilatkozta az Átlátszónak a KEHI elnöke, Dr. Gaál Szabolcs Barna.
Ez az érvelés a szerződés 49. pontjának fényében persze sántít, mivel az kimondta, hogy „a Bérlő jogosult rendes felmondással a bérleti jogviszonyt megszüntetni, ha a feladatellátását (így például a székhelye áthelyezését) érintő kormányzati döntés születik.” Semmi egyéb nem kellett volna tehát az offshore hátterű céggel való bérleti szerződés felmondásához, mint hogy a Kormány a KEHI feladatellátását, székhelyét érintő döntést hozzon.
„A szerződést 2002-ben a Hivatalnak a Medgyessy-kormány által kinevezett elnöke kötötte meg, majd azt több alkalommal is meghosszabbították. Az utolsó, 2009-ben kötött szerződés 36 hónapra szólt és olyan feltételeket tartalmazott, amelyek kizárták a lehetőségét annak, hogy a Hivatal 2010-ben kinevezett vezetői a határozott idő (2012. december 31.) lejárta előtt felmondják. Mindezek miatt a Hivatal csak a szerződés megszűnését követően, 2013. január 1-jével tudott új telephelyre költözni: azóta a Budapest XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzattól bérelnek irodákat, a PE. Construct Kft.-vel fennállt korábbi bérleti szerződésben rögzített bérleti díj kevesebb mint feléért. Dr. Gaál Szabolcs Barna elnök megjegyezte, abból a pénzből, amennyit a Hivatal 2002 és 2010 között a Kft.-nek fizetett, az Állam két ilyen irodaházat is építhetett volna” – válaszolta a KEHI az Átlátszó kitartó érdeklődésére.
A KEHI még 2008 őszén kötött szerződést az akkor magyar és osztrák tulajdonban lévő Hunor Mithra Kft.-vel (e cég korábbi hátteréről itt ). A magyar tulajdonosa ennek a cégnek ekkor a GAL Holdings, majd a Walldale Holdings nevű ciprusi cégek kezében lévő PE Construct Kft. volt. A PE Construct korábbi tulajdonosai Kapcsos Máytás és Englert György voltak. A Walldale-ről a Magyar Hírlap cikkezett annak idején a 8. kerületi “árleszállított” önkormányzati telkek vásárlása kapcsán.
A KEHI-től az Átlátszó által kikért és megkapott szerződésekből kiderül, hogy a hivatal már 2002-től bérli az 14038 nm területű irodaépületet, melyért kezdetben üzemeltetési díjjal együtt havonta 25 ezer euró körüli összeget fizettek közpénzből az akkori tulajdonosoknak. Később a Hunor Mithra beolvadt a PE Constructba, így 2010 júliusától 2012. december végéig ezzel a céggel állt szerződésben az ellenőrző hivatal.
Az irodaépület bérletéről eredetileg a KEHI akkori vezetője, Monostori Lajosné (Tátrai Miklós egykori MNV-vezér anyósa) döntött. A Közbeszerzési Hatóság oldalán közzétett információ szerint ezen az irodabérleti pályázaton akkor két, ugyanarra a budapesti Sodrás utcai címre bejelentett cég – Hunor-Mithra Kft., és a Buda Kereskedelmi Központ Kft. – indult.
A KEHI Tartsay utcai épületének kiegészítéseként 2013. februárja óta a 12. kerületi önkormányzat tulajdonában álló cégtől bérel irodahelyiségeket a Böszörményi úton, a korábbi ár feléért-harmadáért. A KEHI szerződéseiről, gazdálkodásáról itt és itt található további információ.
Horn Gabriella
Update (2014. június 23.) Tátrai Miklós reagált cikkünkre:
„A június 2-án megjelent „Százmilliókért bérelt irodát egy offshore cégtől a KEHI” című cikkükben többször hangsúlyozzák, hogy az Önök szerint problémás szerződésekkel összefüggésbe hozott Monostori Lajosné „Tátrai Miklós volt MNV-vezér anyósa”. Ez a tény egyrészt személyes adat, másrészt a cikk tartalmához semmi köze sincs. Ugyanis:
– 2002-ben, az eredeti szerződés megkötésekor és utána még 5 évig nem voltam az MNV vezére,
– 2009-ben, a szerződés hosszabbításakor már hónapok óta nem voltam az MNV vezére, a szerződést egyébként a közölt iratok alapján nem Monostoriné kötötte,
– amikor Monostoriné 2009-ben az anyósom lett, már nem voltam az MNV vezérigazgatója.
Mindezek alapján kérem, hogy a rám történő hivatkozásokat a cikkből távolítsák el, vagy a fentiekben írtakat a cikkben jelentessék meg.
Mindezen túl – miután a konkrét ügyet a fentiekből kifolyólag akkor nem ismertem – a cikkben foglaltakat nem kívánom minősíteni. Ugyanakkor most utánanéztem néhány dolognak, így – a cikk esetleges kiegészítése érdekében- figyelmébe ajánlom az alábbi tényeket:
– a KEHI hivatalos székhelye 2002-ben és azóta is a szóban forgó magántulajdonú ingatlannal éppen szemközti állami tulajdonú ingatlan, melyben a hivatal sosem fért el – így a kibérelt ingatlannál fizikai értelemben megfelelőbb bérlemény biztosan nem állt rendelkezésre
– a 2002-es szerződéses ár tökéletesen megfelel az akkori piaci viszonyoknak
– 2002 és 2012 között semmi nem tiltotta, hogy állami szervezet offshore tulajdonű cégtől béreljen ingatlant, így a jogszerűség kérdése nem is felvethető
– a nyilvánosan elérhető információk szerint a KEHI jelenlegi vezetője, aki a cikk szerzőjét „informálta” 2002-ben a KEHI közbeszerzésekért felelős jogi osztályvezetője volt
– az a tény, hogy a KEHI jelenleg feleannyiért bérel irodát, mindössze 2 tényt tükröz: egyrészt a 2009 utáni ingatlanpiaci folyamatokat, másrészt azt, hogy a KEHI létszáma kb. 160-ról kb. 100-ra csökkent. És persze esetleg még azt, hogy a KEHI jelenlegi elnöke kinevezése előtt az önkormányzat jegyzője volt.
Üdvözlettel:
Tátrai Miklós”
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!