Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Bár elvileg tilos közpénzből átláthatatlan tulajdonosi hátterű (offshore) cégnek közpénzt fizetni a 2012. január óta hatályban lévő új alaptörvény szerint, 2012. végéig mégis egy ilyen cég kapott több százmillió forintot irodabérletként a közpénzköltést államilag ellenőrző Kormányzati Ellenőrzési Hivataltól. Az eredetileg Tátrai Miklós korábbi MNV-vezér anyósa, Monostori Lajosné által megkötött, 2012. decemberében lejárt szerződést a KEHI nem hosszabbította meg, azóta a XII. önkormányzattól bérel helyiséget a saját, állami tulajdonban lévő épületén túl.
A Lázár János által a Norvég Alap által támogatott civilszervezetekre – köztük az Átlátszóra is – ráküldeni tervezett hivatalnak a még 2009-ben, elődeik által 36 hónapra kötött szerződésből nem volt módja hamarabb kihátrálni- nyilatkozta az Átlátszónak a KEHI elnöke, Dr. Gaál Szabolcs Barna.
Ez az érvelés a szerződés 49. pontjának fényében persze sántít, mivel az kimondta, hogy „a Bérlő jogosult rendes felmondással a bérleti jogviszonyt megszüntetni, ha a feladatellátását (így például a székhelye áthelyezését) érintő kormányzati döntés születik.” Semmi egyéb nem kellett volna tehát az offshore hátterű céggel való bérleti szerződés felmondásához, mint hogy a Kormány a KEHI feladatellátását, székhelyét érintő döntést hozzon.
„A szerződést 2002-ben a Hivatalnak a Medgyessy-kormány által kinevezett elnöke kötötte meg, majd azt több alkalommal is meghosszabbították. Az utolsó, 2009-ben kötött szerződés 36 hónapra szólt és olyan feltételeket tartalmazott, amelyek kizárták a lehetőségét annak, hogy a Hivatal 2010-ben kinevezett vezetői a határozott idő (2012. december 31.) lejárta előtt felmondják. Mindezek miatt a Hivatal csak a szerződés megszűnését követően, 2013. január 1-jével tudott új telephelyre költözni: azóta a Budapest XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzattól bérelnek irodákat, a PE. Construct Kft.-vel fennállt korábbi bérleti szerződésben rögzített bérleti díj kevesebb mint feléért. Dr. Gaál Szabolcs Barna elnök megjegyezte, abból a pénzből, amennyit a Hivatal 2002 és 2010 között a Kft.-nek fizetett, az Állam két ilyen irodaházat is építhetett volna” – válaszolta a KEHI az Átlátszó kitartó érdeklődésére.
A KEHI még 2008 őszén kötött szerződést az akkor magyar és osztrák tulajdonban lévő Hunor Mithra Kft.-vel (e cég korábbi hátteréről itt ). A magyar tulajdonosa ennek a cégnek ekkor a GAL Holdings, majd a Walldale Holdings nevű ciprusi cégek kezében lévő PE Construct Kft. volt. A PE Construct korábbi tulajdonosai Kapcsos Máytás és Englert György voltak. A Walldale-ről a Magyar Hírlap cikkezett annak idején a 8. kerületi “árleszállított” önkormányzati telkek vásárlása kapcsán.
A KEHI-től az Átlátszó által kikért és megkapott szerződésekből kiderül, hogy a hivatal már 2002-től bérli az 14038 nm területű irodaépületet, melyért kezdetben üzemeltetési díjjal együtt havonta 25 ezer euró körüli összeget fizettek közpénzből az akkori tulajdonosoknak. Később a Hunor Mithra beolvadt a PE Constructba, így 2010 júliusától 2012. december végéig ezzel a céggel állt szerződésben az ellenőrző hivatal.
Az irodaépület bérletéről eredetileg a KEHI akkori vezetője, Monostori Lajosné (Tátrai Miklós egykori MNV-vezér anyósa) döntött. A Közbeszerzési Hatóság oldalán közzétett információ szerint ezen az irodabérleti pályázaton akkor két, ugyanarra a budapesti Sodrás utcai címre bejelentett cég – Hunor-Mithra Kft., és a Buda Kereskedelmi Központ Kft. – indult.
A KEHI Tartsay utcai épületének kiegészítéseként 2013. februárja óta a 12. kerületi önkormányzat tulajdonában álló cégtől bérel irodahelyiségeket a Böszörményi úton, a korábbi ár feléért-harmadáért. A KEHI szerződéseiről, gazdálkodásáról itt és itt található további információ.
Horn Gabriella
Update (2014. június 23.) Tátrai Miklós reagált cikkünkre:
„A június 2-án megjelent „Százmilliókért bérelt irodát egy offshore cégtől a KEHI” című cikkükben többször hangsúlyozzák, hogy az Önök szerint problémás szerződésekkel összefüggésbe hozott Monostori Lajosné „Tátrai Miklós volt MNV-vezér anyósa”. Ez a tény egyrészt személyes adat, másrészt a cikk tartalmához semmi köze sincs. Ugyanis:
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Két éve és idén is megkérdeztük a BGA-tól, hogy mennyi pénzt adott a CÖF-nek. 2022-ben mást mondtak, mint most. Mi lehet vajon a valóság?
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!