Szabálytalansági eljárás folyik egy, az atlatszo.hu által megvizsgált, több mint 200 millió forintos uniós pályázat ügyében, amelyben számos furcsaság fedezhető fel: az önerőt egy offshore cég biztosította, tízmilliókat számoltak el olyan gépekre, amelyek sokkal olcsóbban is beszerezhetők lettek volna, a klinika pedig doktornak feltüntetett természetgyógyászokat alkalmaz. Cikksorozat, első rész.
„Erdőhegyi Brigitta hazánk elismert művésze. Énekelt már Sophia Lorennek, Gorbacsovnak és a Depeche Mode-együttesnek is” – így kezdődik az a riport, amelyet a közszolgálati televízió Egészség ABC című műsora mutatott be 2010-ben a Body-Map Kft. klinikájáról. Az énekesnőnek – mint a riport fogalmazott – „a sok fellépés mellett kevés ideje van egészségi állapotának ellenőrzésére”, ezért elhívták egy olyan magánklinikára, amely rövid idő alatt átfogó képet ad az egészségi állapotáról. A videóban az ügyvezető hosszasan büszkélkedik is az énekesnőnek az általuk használt berendezésekről: az egyik például nagyon rövid idő alatt és fájdalommentesen az egész test vizsgálatát elvégzi, a másik „háromdimenziós képet” rajzol fel a szívről, amiből gyorsan meg is állapítják, hogy Brigittának „gyönyörűszép, normális szíve van”, csak egy kis terület problémás a színes képen, amely valószínűsíti, hogy a művésznő valószínűleg “kávét ivott reggel” (sic!). A klinika gerincdiagnosztikát és mammográf vizsgálatot is kínál, Brigitta pedig a villámgyors vizsgálatok végén örömét fejezte ki, hogy tényleg átfogó képet kapott az egészségi állapotáról, mindehhez pedig – mint mondta – „nem kellett két hét szabadságot kivenni”.
Erdőhegyi Brigittát és az őt kísérő közszolgálati riportereket szívesen látták a klinikán, az atlatszo.hu újságíróit viszont komor fogadtatásban részesítette a cég stratégiai igazgatója, “Nem szeretem, ha rám törnek és a nyakamra járnak” – mondta Torma Károly, miután váratlanul beállítottunk a klinika csepeli épületébe. Váratlanul, mert az igazgató előző héten lemondta a megbeszélt látogatást és értésünkre adta, hogy egyáltalán nincs ideje bennünket fogadni. Az intézményben gyorsan körbenézhettünk, de a hátizsákunkat a bejáratnál kellett hagyni, fotózásról szó sem lehetett. Hasonlóan elzárkózó volt a vállalkozás ügyvezető igazgatója, Bredák László is, aki felesége közvetítésével azt üzente telefonon, hogy nem kíván nyilatkozni, az uniós pályázaton nyertes cég ügyei csak rá tartoznak. A klinika csepeli egységéről így csak külső fotókat tudtunk készíteni, kérdést pedig egyáltalán nem tudtunk feltenni azzal az uniós pályázattal kapcsolatban, amelynek során 215 millió forint közpénzt kapott a cég. Így nem kaptunk választ azokra a kérdéseinkre sem, amelyek az átlátszó.hu által megtekintett dokumentumok alapján a beruházással kapcsolatban felmerültek.
Cikksorozatunk első részéből kiderül, hogyan nyerhetett el ekkora támogatást egy frissen alakult cég, és főleg, hogy hogyan sikerült biztosítaniuk a pályázathoz szükséges önerőt? A második részből megtudhatják, hogy igazolható-e az a gyanú, hogy a szállító cég segítségével túlárazták a beruházáshoz szükséges berendezéseket? A harmadik részben pedig arra derül fény, hogy kik dolgoznak a klinikán.
Megtudtuk, hogy ezeket a kérdéseket jelenleg is vizsgálják a hatóságok. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) nevében a eljáró MAG Zrt. ugyan nem kívánt válaszolni a kérdéseinkre, de annyit közöltek, hogy a 2010-es eredménytelen szabálytalansági vizsgálatot követően új vizsgálatot rendeltek el a Body Map Kft. ügyében, ami jelenleg is tart. Bűnűgyi nyomozás is folyt a pályázat ügyében, de az eljárást 2011-ben megszüntette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-Magyarországi Regionális Bűnűgyi Igazgatósága, az indoklás szerint azért, mert a MAG Zrt. első vizsgálódása nem járt eredménnyel. Az atlatszo.hu közérdekű adatigénylés keretében kérte ki az első szabálytalansági eljárás dokumentációját, de egyelőre nem kapott választ.
Nézzük tehát a furcsaságokat!
Önerő a Seychelles-szigetekről?
Furcsák először is azok a körülmények, amelyek közepette a Body-Map Kft. elnyerte a vissza nem térítendő támogatást 2009-ben. A kft.-t 2008 júliusában alapították egy hátrányos helyzetű kistérségben, Bátonyterenyén, majd villámgyorsan, néhány hónap leforgása alatt hozzájutottak az uniós támogatáshoz: szeptemberben beadták a pályázatot a külön ilyen térségekben induló vállalkozások számára kialakított programra (Gazdaságfejlesztési Operatív Program – GOP – 2.1.1/D), 2009 áprilisában pedig már alá is írták a támogatási szerződést a 215 millió forintról a MAG Zrt.-vel, mint közreműködő szervezettel (támogatási szerződés, PDF). A pályázat benyújtásakor tehát a vállalkozás éppen hogy csak megalakult, még nem rendelkezett egyetlen lezárt üzleti évvel sem, a 2008-as év gazdasági teljesítményéről ráadásul máig nem állnak rendelkezésre adatok, a nyilvános cégadatbázis nem tartalmaz arról az évről leadott mérleget. A tetemes uniós támogatást tehát minden valószínűség szerint egyszerűen csak a projektterv és a tulajdonosok által felvázolt üzleti stratégia alapján ítélték meg a vállalkozásnak. Mivel induló vállalkozások számára kiírt programról volt szó, ez önmagában nem különös.
Az már annál inkább, ahogyan a pályázati pénz elnyeréséhez szükséges önerőt biztosították, hiszen ahhoz egy offshore vállalkozást vettek igénybe. A kft. egyik ötletgazdája értesülésünk szerint a most 53 éves Sümegi Miklós András volt, aki alapképzettségét tekintve hivatásos mentőtiszt volt és mentősként dolgozott 1988-ig, majd az online Ki Kicsoda adatai szerint átnyergelt a vendéglátóiparba, később a húsiparba és végzett külkereskedelmi szak-üzemgazdászként a Szekszárdi Húsipari Vállalat kelet-európai piacszervezője lett. 1991-ben megalapította az Ukrán Faipari Árutőzsdét, 1992-től üzemanyagimporttal foglalkozó vállalkozásokat jegyzett, egyik cégén keresztül redőnyt és reluxát exportált Ukrajnába, ami 1998-tól gabonakereskedelelemre váltott. A 2000-es években orvosi diagnosztikával foglalkozó társaságban olvashatjuk a nevét, a Sümi-Med Kft. azonban 2008-ban felszámoltak. Ezután fogott hozzá 2009-ben a Body-Map Kft. megalapításához, amelyben , 2010 februárjáig a fia volt az egyik tulajdonos, 2009 januárjától pedig beszállt mellé a cég jelenlegi ügyvezetője, Bredák László és lánya. Bredák jól menő autóvizsgáztató és szervízelő vállalkozást működtet Szigetszentmiklóson, amely 2008-ban majdnem 200 millió forintos forgalmat bonyolított, és 60 milliós nyereséget termelt, 2009, 2010-ben 50-60 millió forint volt az árbevétele. Sümegi Miklós András, csakúgy, mint Bredák László nem kívánt nyilatkozni.
A pályázati egyik fontos feltétele volt, hogy az uniós támogatás megszerzéséhez a vállalkozásnak 274 millió forintos egyéb forrást kell felmutatnia, amit a Body Map Kft. tulajdonosai egy offshore cég közbeiktatásával oldottak meg. Ezt ugyan semmilyen szabály nem tiltja, mégis felvet kérdőjeleket a pénz eredetével kapcsolatban, hiszen az offshore lényege éppen az, hogy a tulajdonosok és a tranzakcióik rejtve maradnak. A birtokunkba került dokumentumok szerint a Seychelles-szigeteken bejegyzett Test Body Ltd. egy egy oldalas szerződés keretében 1,2 millió eurós kölcsönt adott a Body Map Kft.-nek nulla százalékos kamatra, határozatlan időre 2009 júniusában, pontosan akkor tehát, amikor a szerződéskötés után az önerő felmutatására szükség volt (offshore cégbejegyzés és hitelszerződés, PDF).
A céget a dokumentumok szerint Sümegi jegyezte be (registered proprietor), valós tulajdonosai, így a tetemes összeget biztosítók kiléte is ismeretlen. Erősen kétséges, hogy Sümegi képes volt ekkora összeget előteremteni, pont akkor, amikor egyéb cégei ellen felszámolás és a cégadatok szerint bírósági végrehajtás is folyamatban volt. (A Sümi-Med ellen éppen 2009 májusában rendelte el a végrehajtást a bíróság, a felszámolást pedig 2010 januárjában). Értesüléseink szerint a cég indulása után pár hónappal nézeteltérések léptek föl Bredák és Sümegi között, ennek eredményeképpen Sümegiék végleg kiszálltak a vállalkozásból.
Az önerő rendben megérkezett a cég számlájára, megkezdődhetett tehát a beruházás. Cikksorozatunk második részében arról lesz szó, igazolható-e az a gyanú, hogy beruházás költségeit jelentősen túlárazták? A MAG Zrt. első szabálytalansági vizsgálata nem állapította ezt meg, emiatt pedig a NAV nyomozását is lezárták 2011-ben.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Már félmilliárd forint értékben vásárolnak barnakőszenet az önkormányzatok a kormány szociális tüzelő programja keretében, a tűzifa helyett szenet választók száma...
A szexmunkások éppúgy védik ügyfeleik kilétének titkosságát, akárcsak az újságírók a forrásaikét. A szexmunkáról, szexiparról, és annak politikai, közéleti, társadalmi...
Forgattunk már a menekültekről a szerbiai Szabadkán, a szegedi vasútállomáson, és a röszkei menekülttáborban is, tehát kézenfekvő volt, hogy kipróbáljuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!