Mi magunk sem gondoljuk azt, hogy a forrásvédelem minden mást überelő érték lenne. Ha egy újságíró készülő terrorcselekményről szerez tudomást, az emberi életek védelme nyilván fontosabb, mint az, hogy a sajtó titokban tarthassa informátorát. Az eddig hatályos szabályozás ugyanakkor ténylegesen semmilyen korlátot nem állított a hatóságokkal szemben, mint ahogy azt a nyomozó a főszerkesztőnk kihallgatásakor el is mondta, ő döntheti el, mi az a „különösen indokolt eset”, amikor az újságírónak meg kell neveznie a forrását.
Az AB mai határozata megerősítette azt, amit már a legelső, a rendőrséghez címzett panaszban is kifogásoltunk:
– nincs rendben az, hogy a rendőrség mint nyomozó hatóság lényegében bármikor kötelezheti az információforrás felfedésére az újságírót,
– nincs rendben az, hogy a konkrét ügyben nem a független bíróság dönt arról, mihez fűződik nagyobb érdek, a sajtószabadsághoz vagy a bűnüldözéshez,
– nincs rendben az, hogy gumifogalmakra hivatkozva az újságíró (és ezzel az információforrása, valamint az információhoz hozzájutó nagyközönség) lényegében védtelenné válik a hatósági kötelezéssel szemben.
A döntés alapján mind a büntetőeljárásban, mind a polgári perek során, mind pedig a közigazgatási hatósági eljárásban biztosítani kell az újságírói információforrások tényleges védelmét. Ha a törvényalkotó úgy dönt, hogy vannak olyan esetek, amikor az információforrás felfedésére kell a sajtót kötelezni, akkor ezt bíróság hatáskörébe kell utalnia. A határozat szerint az állami szervnek kell bizonyítania, hogy a konkrét ügyben valóban indokolt a forrás felfedésére kötelezés, illetve azt is, hogy az adott bizonyíték más módon nem szerezhető meg. Ezek az alkotmányossági követelmények összességünkben szerintünk is garantálni tudják a sajtószabadság megfelelő érvényesülését ebben a kérdésben.
A magunk részéről segítséget szeretnénk nyújtani a törvényalkotónak ahhoz, hogy az alkotmánybírósági határozatnak megfelelő szabályozást hozzon a kérdésben. Ezért kidolgoztuk azt a törvénymódosító csomagot, ami gondosan egyensúlyoz a különböző érdekek között, de megfelelő garanciákat ad az újságíró számára, hogy csak tényleg indokolt esetben kelljen az információforrását felfedni.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az újságíróink lehallgatását és megfigyelését nem tudjuk megakadályozni egy izraeli kémprogrammal gátlástalankodó hatalommal szemben. A forrásaink azonban még így is...
Előfordulhat-e, hogy egy korrupciós ügy miatt 2010-ben nyomozás indul, és három évvel később a büntetőeljárásban lefoglalt számítógépekről mentett 175 gigabyte-ot...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!