Jóri András: "Ha meg tudjátok tartani"
A kádári diktatúra rendszerében az egyén átlátható volt az állam számára: egyre többet – bár még mindig nem eleget –...
Üdvözlöm az olvasót! Régóta figyelemmel kísérem az atlatszo.hu projektet, ezért örültem, mikor a szerkesztők felkértek: kezdjek blogot az oldalon. Ráadásul a témák is kínálkoznak: elgondolkodtató volt az operaházi tüntetés felvételein látni a sok kitakart arcú rendőrt; félelmetes volt hallani, ahogy a forrásait védeni igyekvő újságíróval kapcsolatban emlegették miniszteriális szinten a levéltitoksértés bűncselekményének lehetőségét.
Lesz tehát miről írnom, és az adatvédelmi biztosi szerepből kilépve szabadabban is írhatok majd. De előbb el kell búcsúznom ettől a szereptől: legyen tehát ez az első bejegyzés egyben búcsú is az elmúlt három évtől, a saját adatvédelmi biztosságomtól, és magától az intézménytől is.
Amikor 2008 végén – külön megtiszteltetés, hogy Sólyom László jelölésére – országgyűlési biztossá választottak, a derűs és szabad ügyvédi élet után rögtön számos kihívással szembesültem. A rendszerváltás és a 90-es évek eufóriája után az emberi jogok védelme helyett egyre több hang kiáltott rendért; egyre több szó esett „jogállami düh”-ről, a túlfejlett magyar jogállamról. Mindez az adatvédelem terén különösen érezhető volt – ráadásul a kritikák ezen a téren gyakran jogosak, sőt, általam is osztottak voltak. Az adatvédelem miatt vannak fél lábbal börtönben a tényfeltáró újságírók. Az adatvédelem akadályozza a rendőri visszaélésekről tudósító újságírókat. Az adatvédelem teszi lehetetlenné azt, hogy megismerjük és feldolgozzuk a múltunkat. A Majtényi László által megteremtett rendszerváltó intézmény a 2000-es évek első felében súlyos presztízsveszteséget könyvelhetett el: az adatvédelem elszabadult, öncélúvá válva a másik információs alapjog, a közérdekű adatok nyilvánosságát fenyegette. A legfőbb célom az volt, hogy változtassak ezen. Ezt a programot neveztem el „az új egyensúly” programjának: adatvédelmet csak ott, ahol arra szükség van (de ott hatékonyan), és több, sokkal több információszabadságot.
Mit tettem kollegáimmal együtt ezért a célért? Igyekeztünk olyan rendezvényeket kezdeményezni, amelyek az információszabadság köré szerveződtek, a tényfeltáró újságírás, a titokügyek témáját állították a középpontba. Alkotmánybírósági beadványokat terjesztettem elő titokügyben. Támogattam az állami cégek menedzseri juttatásainak és rektori fizetéseknek a nyilvánosságra hozatalát. Korábban tabunak számító adatkezelések jogszerűvé tételét ösztönöztem (vagyis ésszerűsíteni próbáltam az adatvédelmet az közérdekű adatok megismerhetősége, nyilvánossága érdekében): így – a kisebbségi ombudsmannal közösen – indítványoztam egyes etnikai adatok kezelését, és támogattam a vallási adatok gyűjtését a népszámláláskor. Egyedi esetekben is arra törekedtem, hogy az adatvédelem ne váljon öncélúvá, az információmegosztás és –áramlás gátjává: tudatosan értelmeztem át pl. a személyes adat fogalmát a Google Street View-állásfoglalásban, hogy a szolgáltatás ne váljon lehetetlenné Magyarországon; hasonló állásfoglalás a választásokról szóló, amelyben a pártok adatkezelési lehetőségeit értelmezve igyekeztem kidolgozni a védendő magánszféra és a védelemre nem szoruló szféra megkülönböztetését.
Jó visszaemlékezni ezekre az évekre, arra a szellemi műhelyre, amely segítette ezt a munkát, és amelyben nem számított politikai vélemény, ízlés, múlt; csak az odaadás. Ez a légkör vonzotta a tehetségeket; büszke vagyok arra, hogy a három év során a magyar alkotmányjog jelenlegi és jövőbeni nagyjaival dolgozhattam együtt.
De a három évtől most búcsúznom kell. A vég szép volt: el nem bírált alkotmánybírósági beadványaimat továbbítottam az azokat talán újra benyújtó országgyűlési képviselőknek; tavalyi utolsó ülésnapján az Alkotmánybíróság pontot tett a hódmezővásárhelyi szégyenlista ügyére is, elfogadva az indítványomat és megsemmisítve a város rendeletét. Ami azonban január első napjaitól történik, arról nehéz lenne indulatok nélkül írni: a munkajogi szabályok durva megsértése, a méltánytalan bánásmód jól jellemzik az „átszervezést”. Valami azonban maradt, és erre, volt kollegáimmal együtt, büszke lehetek: megőriztük az intézmény nevét és hitelét – a jogállami adatvédelem visszaállítását követően annak működése rossz emlékek nélkül lesz folytatható.
Az utóbbi másfél évben sokszor jutott eszembe nagyapám, aki genetikus volt, és fiatalon, 1947-ben lett az MTA tagja, majd az 1949-es „átszervezéskor” kizárták. Az volt a bűne, hogy nem engedett a kor szavának, nem támogatta Micsurin és Liszenko áltudományos elméletét. Maradt a tudományos genetikánál. Korán halt meg; van, aki a liszenkoizmus halálos áldozatának tekinti. A jogállamiság „átértelmezését” látva gyakran gondoltam arra: volt előttünk egy generáció, amelynek tagjai nem féltek, bár életükkel is fizethettek azért, ha kitartottak az elveik mellett. Ma nincsenek ilyen kockázatok: akkor vagyunk méltók elődeink generációjához, ha 2012-ben, egy EU tagállamban, sokkal jobb körülmények között, mi is így teszünk.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA kádári diktatúra rendszerében az egyén átlátható volt az állam számára: egyre többet – bár még mindig nem eleget –...
Hétről hétre jönnek az információszabadság új értelmezésével kapcsolatos hírek, és általában nem kedvezőek. Miért is lennének titkosak az állami földek bérletéről szóló...
Korán voltam optimista: mégsem változnak a rendőrök arcképének nyilvánosságára vonatkozó szabályok az új Ptk-ban. Sőt, általában a képmáshoz fűződő jog...
Az „adatvédelmi hatóság” szerint az önkormányzatok jogellenesen teszik közzé a helyi adókkal tartozók listáját az interneten, és 10 milliós bírsággal...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!