4,6 milliárd forintért vesz Covid-vakcinákat Magyarország Hollandiából
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közbeszerzési eljárására más cég nem is jelentkezett, így a Moderna Netherlands B.V. lett a befutó.
Vizet, kávét, gulyáslevest, WC papírt, nedves papírtörlőt vittek magyar civil aktivisták a hosszú napokra az angliai autóutakon és a meinston-i repülőtéren rekedt kamionosoknak. Rajtuk kívül számos magyar család sorsa bizonytalan most Nagy-Britanniában, akik a konzulátus segítségére sem számíthatnak. Kumin Ferenc magyar nagykövet ugyan tegnap már osztogatott pogácsát a magyar kamionosoknak Dovernél és több kamionos is megerősítette, hogy hívta őket telefonon, de ezek a hívások egyes kamionosokat már a francia Calais-ben értek, vagyis a civilekhez képest a magyar kormány nagykövetsége minimum három nappal lemaradt állampolgáraink megsegítésében.
Karácsony előtt számoltunk be arról, hogy hatvan kilométeres sor kanyargott a dover-i kompkikötő előtti autópályákon. Angliában élő magyarok gyűjtést szerveztek a kint rekedt kamionosok megsegítésére. A sofőrök azt mondták, nincs wc, nincs étel, nincs információ, és a nagykövetségtől sem kaptak segítséget.
Francia határzár: az angliai Dover kikötőjében karácsonyoznak az elakadt magyar kamionosok
Hatvan kilométeres sor kanyarog a dover-i kompkikötő előtti autópályákon. A magyar Waberer’s cég 200 kint rekedt kamionjáról egyelőre nincsenek hírek. Angliában élő magyarok gyűjtést szerveztek a kint rekedt kamionosok megsegítésére. A sofőrök azt mondják, nincs wc, nincs étel, nincs információ, egyelőre a nagykövetségtől sem kaptak segítséget.
A BBC híreiben önkéntes csoportokat hoztak fel példaként, akik hideg-meleg élelmiszerrel, vízzel látják el az utakon rekedt kamionosokat. A Nem vagyunk HUNtalanok Facebook-csoport idén március 15-én alakult – nyilatkozta az Átlátszónak Wellner József, jótékonysági csoport alapító, aki 11 éve él Nagy-Britanniában. A csoportalapítás konkrét célja az volt, hogy segítsék az első „lockdown” (márciusi karantén) idején a magyar embereket. „Egyetlen nap alatt több száz követőnk lett, majd pár nap múlva több ezren lettünk” – mondta el az Átlátszónak az alapító. A magyar nagykövetség honlapján is látható a civil csoport elérhetősége.
Márciusban még csak kisebb problémákat kellett megoldaniuk, közöttük bevásárlás, ügyintézés, de nem gondolták, hogy idén decemberben olyan problémáik merülnek fel a kint rekedt honfitársaknak, amelyeket gyakorlatilag egyedül a civil összefogás tud orvosolni. „A Covid fertőzés vonzataiba nem tudtunk belegondolni, amikor a csoportot alapítottuk: hogy nem lesz étel, pénz és tartós lesz a munkanélküliség. Alapvetően nem pénzt gyűjtünk” – mondta az Átlátszónak Wellner József: „ezzel nem akartunk foglalkozni, de most muszáj – kamionosok rokonai, barátai rajtunk keresztül akarnak segíteni a kint rekedt barátoknak, családtagoknak. Magyarországról is jönnek adományok, sokan keresnek bennünket, de azt üzenjük, ne küldjenek támogatást, mert egyelőre annyi pénzünk van, hogy a kamionosokat élelmezni tudjuk.”
Wellner József az Átlátszóval megosztotta, hogy arra nincs kapacitásuk, hogy a szigorú adományi elszámolási rendszerrel is foglalkozzanak most, amikor naponta kell meleg ételt osztaniuk az autópályán rekedt kamionosoknak.
A legnehezebb feladat a TIER 4 zónába (a legmagasabb Covid fertőzöttségi zóna Angliában) bejuttatni az élelmiszert. Kedden már két napja voltak magukra hagyatva a kamionosok, ezért a „magyaros megoldás” azt jelentette, hogy ételosztó aktivisták felhajtottak az autópályára és az első magyar rendszámos kamionos elé hajtottak és lassításra, majd megállásra kényszerítették. Átpakolták az élelmiszer adományokat a leállított kamionba, mert tudták már, hogy az a kamion is a többiekhez tart, valahol le lesz állítva és tud majd a sorstársainak élelmiszert osztani.
Később, mivel nem engedték a rendőrök az aktivistákat a kamionok közelébe és a kamionosokat sem engedték ki a repülőtérről, így a szögesdrótos kerítésre másztak fel és ott dobálták át az adományokat.
„Öt napig ültem a kamionban a mainston-i reptéren” – nyilatkozza az Átlátszónak Mártha Márk a Waberer’s kamionsofőrje, aki elmondja, ilyet még nem élt át kamionos pályafutása során. Cége is sokat segít, tartják vele a kapcsolatot és a Nem vagyunk HUNtalanok és a Magyar Kamionos Segítség Kérés/Felajánlás csoporttal összekapcsolódott, „gerilla” ételosztásba kezdtek.
„Sajnos sok volt a tiltó szabály, nem lehetett dohányozni, ételt főzni, kávéhoz vizet forralni, szinte lehetetlen volt betartani a szabályokat, de köszönhetően a civil összefogásnak, december 24-én még karácsonyfánk is volt és millió képeslapot kaptunk. Megható, mennyien éreznek velünk együtt és buzdítanak minket kitartásra. Az első toy-toy WC-ék kedden érkeztek, a repülőtéren először öt darabot láttam, a ki tudja hány ezer kamionosnak ennyit hoztak, így nem tudok és nem is akarok arról beszélni, hogy milyenek voltak a higiénés viszonyok. Kaptunk viszont mindent a magyar segítő csoporttól: WC papírt, nedves papírtörlőt, vizet, kávét, gulyás levest, szóval meg vagyok hatva.” – meséli Mártha Márk már Calais-ből.
Tegnap 21.36 perckor mintegy 10 órai várakozás után, hogy negatív lett a Covid-tesztje, optimistább hangüzenetet küldött: „Éppen úton vagyok, itt vagyok már majdnem a kikötőnél, úgyhogy látom a fényeket, én kiszabadultam.” Majd arról számolt be, hogy a reptérről az A229-es útra történő feljutás, ami nagyjából 400 méter volt, órákat vett igénybe. Hajnal 1 óra 25 perckor viszont hajóra tudott szállni és európai idő szerint 6.45 perckor sikerült megállnia a francia oldalon. A calais-i parkolás sem volt zökkenőmentes, mert a Waberer’s cég lefoglalt és kifizetett parkolóhelyeire nem akarták a francia rendőrök beengedni a magyar kamionokat, mondván, hogy a „parkoló megtelt”.
„A legrosszabb, hogy úgy indultam, egy hétre jövök ki. Vasárnap éjfélkor jelentették be a franciák, hogy lezárták a határt. A legrosszabb a tehetetlenség.” – Zárja gondolatait Mártha Márk, akit december 24-én Győrben várt a családja karácsonyozni.
Valós élelmiszerhiányról számolnak be mások is, akik elmondják, hogy nem a saját kamionjukkal jöttek és egy hétre való élelmiszerük volt. Tartalék kaja ugyan mindig van a kamionosoknál, de a hűtőkapacitásuk véges. A hűtők akkumulátorról mennek, ugyanúgy, ahogy a fűtés és a belső világítás is, de az akkumulátorok lemerülnek, ha nem jár a motor és nincs töltés.
A magyar kamionosok látták, hogy Dovernél már attrocitások is voltak, lengyel kamionosok kerültek összetűzésbe a brit rendőrökkel, de azt mondják, hogy a magyar fuvarozók fegyelmezetten tartják a szabályokat és semmilyen konfliktus nem volt a brit hatóságokkal, annak ellenére sem, hogy mainston-i reptéren és a szögesdróton átdobálva adták be a segély szállítmányokat, mert az aktivisták nem mehettek be és a kamionosok nem jöhettek ki.
Teljes nemzetközi összetartásról számolnak be a sofőrök: egy magyar sofőrnek lemerült az akkumulátora, be kellett „bikázni”, majd kisebb szerelési munkálatokat kellett végrehajtani a kamionon, amihez szerszámokat a litván sofőrök adtak. Elkeseredettség és türelmetlenség persze van, amihez gyakran kürtkoncerteket adnak a sofőrök. „Mostmár gyakran nyomják a dudát. Sétálnak a rendőrök is. De verekedés vagy összetűzés nem volt.” – tudta meg az Átlátszó.
A kamionosokon kívül számos magyar család sorsa bizonytalan Nagy-Britanniában. P. Orsolyáék december 21-én este érkeztek a szigetországba. „Hónapok óta nem látták a gyerekeim az apjukat. Együtt akartunk karácsonyozni. Most nem tudunk hazatérni, mert Magyarország kormánya 2021. február 8-ig nem engedi leszállni az Egyesült Királyságból érkező repülőjáratokat.
„A férjem 2014-ben ment ki dolgozni, itthon szakápoló volt majd kint idősgondozói állást kapott Manchesterben. Svájci frank hitel károsultak voltunk három gyerekkel, sehogyan sem sikerült dűlőre jutni a bankkal, a lakásunkat elárverezték. Kétszer voltunk kint azóta, utoljára 2016 karácsonyát töltöttük kint. A Covid előtt a férjem 6 hetente hazajárt. Júniusban haza tudott jönni, a nagylányunk akkor volt 18 éves. Szerettünk volna együtt karácsonyozni és most fogalmam sincs, hogyan jutunk haza. A nagykövetségtől semmitmondó, szignálatlan válaszleveket kapunk az e-mailjeinkre” – osztotta meg az Átlátszóval a miniszterelnökkel és a magyar nagykövetséggel történt levelezését a családanya, aki elmondta, hogy sem erkölcsi, sem pénzbeni támogatásra nem számíthat három gyermekes bajba jutott magyar állampolgárként.
Kármán Irén
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közbeszerzési eljárására más cég nem is jelentkezett, így a Moderna Netherlands B.V. lett a befutó.
Öt évvel a koronavírus járvány kitörése után "Így győztük le a Covid-járványt" címmel tett közzé videót Orbán Viktor. A kisfilmből kimaradtak részletek, amiket most segítünk pótolni.
A járvány kitörése után közel 4 évvel Ferenci Tamás biostatisztikussal elemeztük az adatokat.
A K-Monitor perelte ki a Belügyminisztériumtól az Operatív Törzs által jóváhagyott beszerzéseket. Az 1464 soros táblázatban meglepő kiadások vannak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!