A hosszú évek óta jól működő Ügyfélkapu 2025. január 16-tól megszűnt, helyette a kétfaktoros azonosítással működő Ügyfélkapu+ vagy a Digitális Állampolgárság (DÁP) telefonos app használható. A fantasztikus fejlesztésként bereklámozott DÁP azonban meglehetősen körülményesen telepíthető, és rengeteg hibát dob, vagy egyáltalán nem működik. Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. Az applikáció költségei jelen ismereteink szerint nettó 1 milliárd forint közpénz körül vannak.
A Tigra minden kormány alatt dúskált az állami megbízásokban, de a cég tulajdonosa, Vertán György csak az elmúlt hónapokban került be a hírekbe. Magyar Péter volt felesége, Varga Judit ex-igazságügyi miniszter ugyanis ősz óta a Vertán-féle Tigránál dolgozik, Magyar ex-barátnője, Vogel Evelin pedig egy másik Vertán-cég lakásában lakik. A DÁP-appot fejlesztő Fornax tulajdonosa a kormányplakátokról elhíresült Balásy Gyula féltestvére, Balásy Bulcsú.
Gyorsabb és hatékonyabb ügyintézést ígértek
Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető „propagandaminiszter” 2023. november 10-én jelentette be, hogy „Forradalmi változásokat hoz a digitális ügyintézés területén 2024 végétől a Digitális állampolgárság program (DÁP-alkalmazás)”.
A miniszter akkor azt mondta, hogy „a fejlesztéseknek köszönhetően mobiltelefonra költözik első körben az igazolvány, az elektronikus aláírás és az ügyintézés egy része. Ez a későbbiekben az állami szolgáltatásokkal és a közműszolgáltatások fizetéséhez kapcsolódó biztonságos megoldásokkal és piaci szolgáltatásokkal is kibővül majd”. A kormányzati honlap szerint
Rogán „reményének adott hangot, hogy a technológiai fejlesztések területén is az elsők között lehet Magyarország”.
Majdnem egy évvel később, 2024 október elején jelentette be Vitályos Eszter kormányszóvivő, hogy elindult a Digitális Állampolgárság Program (DÁP). Vitályos egy hónap múlva azt közölte, hogy egyre népszerűbb a DÁP, amivel „gyorsabbá és hatékonyabbá válik az ügyintézés”, ezért mindenkit biztatott a letöltésére. A legfrissebb kormányzati hír idén január 8-i: addigra már több mint 1 millióan töltötték le a DÁP-ot Nyitrai Zsolt, a kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki biztos tájékoztatása szerint.
Az erről közzétett Facebook-videójában „Nyitrai Zsolt hangsúlyozta: a szolgáltató állam dolga, hogy okos és hasznos szabályokat alkosson, és a közszolgáltatásokat digitálisan is elérhetővé tegye, biztonságot garantálva az ügyintézésre, fizetésre. A kormány ezért indította el a Digitális Állampolgárság Programot, amelynek célja, hogy egyszerűsítse a polgár és az állami szervek közötti kommunikációt.”
Először regisztrálni kell személyesen
A DÁP-nak jelenleg a következőket kéne tudnia a hivatalos közlemények szerint: személyazonosító igazolvány, útlevél, vagy jogosítvány helyett az alkalmazásban lévő QR-kóddal azonosíthatják magukat az állampolgárok egy rendőri intézkedésnél. Továbbá az emberek egy helyen megtalálhatják a személyes adataikat és a gépjárműveikét is, és azokat el is küldhetik annak, akinek akarják (pl. munkahely).
Emellett egy QR-kód beolvasásával lehet bejelentkezni mintegy 200 állami weboldalra és alkalmazásba (pl. a magyarorszag.hu, az eszja.nav.gov.hu, vagy az eeszt.hu felületeire), és az appon keresztül lehet erkölcsi bizonyítványt is igényelni. A tervek szerint a jövőben pedig majd bankok, valamint közmű- és egyéb szolgáltatók felületeire is be lehet majd jelentkezni a DÁP-pal, lehet majd rajta intézni az autóvásárlást/eladást, befizetni az ügyintézési költségeket és levelezni az állami hivatalokkal.
A DÁP jövőben tervezett funkciói
A valóság persze oly sok minden más állami projekthez hasonlóan a DÁP-nál is teljesen más, mint amit terveztek és beígértek.
Azt például nem nagyon reklámozták, hogy más mobilapptól eltérően a DÁP-ot nem elég csak letölteni a Google Play áruházból vagy az Apple Store-ból. Nem, ez csak az első lépés. Ezután
a legtöbb felhasználóknak be kell mennie személyesen egy kormányablakba regisztrálni. Igen, egy mobilappba, és igen, 2025-ben. Hello, digitális állampolgárok!
Csak azok ússzák meg a kormányablakos kört, akiknek 2021. június 23. után kiállított új típusú („chipes”) személyi igazolványuk van, amit már korábban aktiváltak, és tudják a PIN-kódját.
Mindenki, akinek 2021. június 23. előtti személyije van, mehet a kormányablakba sorban állni, hogy aktiváltassa a digitális állampolgársági mobilapplikációt. Meg azok is, akik vagy még nem aktiválták az új típusú személyijüket, és nem tudják/akarják ezt online (egy másik állami applikációban) megtenni, vagy elfelejtették a PIN-kódját.
A Google Play-áruházban jelenleg 2 csillagos értékelésnél tart a DÁP-app, és a negatív vélemények nagy része épp ezt sérelmezi, hogy mégis milyen digitális állampolgárság az, amihez személyes ügyintézés kell. A DÁP-ot működtető állami cég, az IdomSoft Zrt. azt válaszolta néhány ezt panaszoló felhasználónak, hogy erre lesz majd megoldás a közeljövőben:
„Azoknak, akik nem akarnak kormányablakba menni, esetleg nem tudják az eSzemélyijük PIN kódját, vagy túl régi személyijük, esetleg csak útlevelük van, azoknak 2025 év elejétől lesz lehetőségük arcképes azonosításra a nemzetközi banki alkalmazásoknál ismert módszerhez hasonlóan.”
A régi elektronikus aláírás már megszűnt, az új még nem elérhető
A felhasználók arra is panaszkodnak, hogy az app a kormányablakos zarándoklatot követően sem működik rendesen. Többeknél a születési dátum beállításánál halt le (nekik az IdomSoft a telefon dátumbeállításának megváltoztatását javasolta), sokaknak pedig azt írta ki, hogy rootolt (megpiszkált Android-verziós) a telefonja – pedig nem az –, ezért nem hajlandó elindulni rajta. A Google nélküli kínai telefonokon pedig szintén nem megy, így akinek olyanja van, az vagy DÁP nélkül marad, vagy új készüléket vesz.
A józan észnek és nagy valószínűséggel az EU-s jogszabályoknak is ellentmondva ráadásul jelenleg csak magyar telefonszámokkal lehet regisztrálni az appba, így a külföldön élő magyarok nem tudják használni – pedig nekik aztán tényleg hasznos lenne egy ilyen alkalmazás. Ha működne.
A legnagyobb probléma azonban az egésszel az, hogy az évek óta jól működő, Ügyfélkapu-alapú hitelesített elektronikus aláírást,
az ÁVDH-t már január 1-től megszüntette a kormány azzal az indokkal, hogy majd lesz ilyen funkció a DÁP-ban. De még nincs.
Elvileg mondjuk már van, gyakorlatilag azonban a felhasználók nagy részének nem elérhető. Így most rengetegen várnak arra, hogy nyomtatás-aláírás-beszkennelés nélkül írhassák alá a hivatalos irataikat a korábban jól megszokott módon. Az appot üzemeltető állami cég, az IdomSoft. Zrt. az ezt panaszoló felhasználóknak azt válaszolta a Google Play-ben, hogy türelem. Majd valamikor eljön ez is.
„A digitális aláírás élesedett a Digitális Állampolgár alkalmazás legutóbbi verziójával, azonban a más hasonló jelentőségű szolgáltatások gyakorlatának megfelelően, fokozatosan kapnak hozzáférést a felhasználók a funkcióhoz. Köszönjük szépen a türelmet!”
Sokan az adataikat féltik
Többen azt is írják, hogy attól tartanak, nem megfelelő módon használja majd az állam az applikációval megszerzett adataikat. A DÁP-alkalmazás ugyanis hozzáférést kér a telefon helyadataihoz, de valaki szerint még a felhasználók online tevékenységét is megfigyeli.
„Felkészületlen, értékelhetetlen, munkának álcázott adathalász alkalmazás lenne, ha működne! Az állam és az állampolgár közötti legbizalmasabb adatok harmadik (ismeretlen) félnek engedély nélküli átadása felhasználásra! Hát teljesen hülyének nézik az átlag embert?” – írja egy állampolgár.
Sokan vannak azon a véleményen, hogy megint egy használhatatlan dolog készült közpénzből, az általuk befizetett adóforintokból, és biztosan egy Fidesz-közeli cég járt jól vele.
„Egyszerűen nevetséges, hogy nem viszik át automatikusan az aktív ügyfélkapus accountokat, és nem lehet simán bejelentkezni, hanem ismét a kormányablaknál kell órákat ácsorogni, vagy e-személyi, vagy személyes azonosítás miatt.. A revolut már évek óta megoldja távolról a hitelesítést például, de mi még mindig a tetves középkorban élünk..” – szól egy elég higgadt komment, de vannak ennél jóval mérgesebbek is.
A DÁP-appot üzemeltető IdomSoft Zrt. a hasonló panaszokra az utóbbi napokban az alábbi választ adta többeknek is: „Kedves Felhasználó! Az alkalmazás használata nem kötelező. Az online ügyintézés lehetősége továbbra is adott bárkinek, csak az ahhoz szükséges azonosítás változik meg. Ha önnek nem megoldható, nem komfortos az okostelefonos ügyintézés, javasoljuk az Ügyfélkapu+ szolgáltatás aktiválását.”
Az IdomSoft honlapján alig van közadat
Ahogy fentebb írtuk, az alkalmazást az állami tulajdonban lévő IdomSoft. Zrt. üzemelteti. Ez látszik az appon is: bár a neve Digitális Állampolgárság, röviden DÁP, a logója „iD”. Több felhasználó is panaszkodott arra, hogy ez mennyire megtévesztő és összezavaró. Az iD egyfajta nyelvi játéknak tűnik, mert lehet értelmezni az IdomSoft nevének rövidítéseként, és az angol identification (azonosítás) szó rövid verziójának is. Angol nyelvterületeken ugyanis ID-card (azonosító kártya) a személyi igazolvány neve.
Az IdomSoft kezeli és fejleszti az összes központi elektronikus közszolgáltatási rendszert az anyakönyvi, bűnügyi, egyéni vállalkozói és gépjármű-nyilvántartástól kezdve a választási rendszerekig. A céget Idom Zrt. néven 2000-ben alapította három ex-belügyes (Gödry Ádám, Kertész Péter, és Kovács Zoltán), 2012 elején pedig Vertán György lett a többségi tulajdonosa. Pár hónappal később a Fidesz-kormány államosította a céget azzal a logikus indokkal, hogy az IdomSoft által működtetett fontos és érzékeny központi nyilvántartásoknak állami kézben kell lenniük.
Az IdomSoft honlapján nem találtuk nyomát a DÁP app kifejlesztésére vonatkozó szerződésnek, de ez nem is csoda. Az állami cégeknél szokásos módon az Idomsoftnál is meglehetősen hiányos a közérdekű adatok menüpont: ugyan havonta kiteszik a közadataikat, de csak 2024 júniusáig visszamenően és alkalmanként egy-egy kb. 176 oldalas, kereshetetlen pdf-ben.
Azokban pedig bár vannak linkek a korábbi évekbeli közadataikra, de a linkeket a böngészőbe másolva csak különböző hibaüzenetek („not found” vagy „bad request”) jelennek meg. A homályosan beszkennelt közadatos pdf-ben írt víziójuk és küldetésük emiatt kissé önparódia jellegű.
Az IdomSoft legfrissebb, 2024 december elején közzétett közadatos pdf-e
Legalább 1 milliárd forintba került
Azonban némi kutatómunka után sikerült találnunk a DÁP mobilappra vonatkozó adatokat a közbeszerzési adatbázisban. Ott sincs fent róla minden, például az eredeti szerződés, de a későbbi módosításokból vissza tudtuk fejteni, hogy mi történt.
Legutóbb néhány napja, 2025. január 3-án tett közzé az IdomSoft egy módosítást a „DÁP mobilalkalmazás informatikai szakértő” című tenderhez. A módosítás szövegéből kiderül, hogy az állami informatikai beszerzéseket összefogó Digitális Kormányzati Ügynökség Zrt. (DKÜ) indított közbeszerzést az IdomSoft nevében valamikor 2023-ban a DÁP-pal kapcsolatban. Ez volt annak az eljárásnak a neve: „Digitális Állampolgár mobilalkalmazás” – kapcsolódó informatikai szakértői erőforrás beszerzése „Pilot mobilalkalmazás és ahhoz kapcsolódó mobil állami ökoszisztéma kiépítése”.
A DÁP app kifejlesztésére kiírt tendert a Tigra Computer- és Irodatechnikai Kft. által vezetett konzorcium nyerte nettó 719,8 millió forintos ajánlattal.
Az eredeti, 2023 december elején kötött szerződés és a hozzá tartozó tender ugyan nincs fent az elektronikus közbeszerzési adatbázisban, de a módosításai igen. A megállapodást nem sokkal az aláírása után, 2024 január közepén írták át először: ekkor lehetővé tették a vállalkozónak, hogy előleget hívjon le és alvállalkozókat vonjon be a munkába.
Részlet a DÁP-szerződés műszaki leírásából (forrás: EKR)
Vertán Györgyé a konzorciumvezető cég
A közbeszerzést elnyerő konzorciumot vezető Tigra Computer- és Irodatechnikai Kft. tulajdonosa Vertán György. Az erdélyi származású férfi 1996-ban alapította a céget barátaival az ELTE kollégiumából: eleinte fénymásolással foglalkoztak, majd számítógépeket kezdtek árulni. 1998-ban elkezdett szoftvereket fejleszteni a Tigra, és 2000-től már ez a fő profilja. Több ismert nemzetközi vállalat mellett mára az állam a cég egyik legnagyobb megrendelője.
Honlapjukon a referenciáik között szerepel például a Kormányzati Személyügyi Döntéstámogató Rendszer, az elektronikus anyakönyvi rendszer, az ujj- és tenyérnyomat azonosító rendszer és az új mentésirányítási rendszer kifejlesztése is. Partnereik között pedig ott a közmédia, a nyugdíjbiztosító, a rendőrség, a Magyar Közút és a MÁV is.
A Tigra-tulajdonos Vertán György az elmúlt hónapokban Magyar Péter exeinek pártfogójaként lett közismert.
Magyar Péter volt felesége, Varga Judit volt igazságügyi miniszter ugyanis 2024 ősze óta a Vertán tulajdonában álló Tigránál dolgozik. Magyar ex-barátnője, a róla hangfelvételeket készítő Vogel Evelin pedig a szintén Vertán György kezében lévő ALK 10 Ingatlanhasznosító Kft. lakásában lakik a budapesti V. kerületben.
Vogel Evelin és Magyar Péter 2024 júniusában (fotó: Magyar Péter/Facebook)
Nem a Tigra, hanem a Fornax fejlesztette az appot
Az I. számú, 2024 január elején kelt szerződésmódosítás szerint a Tigra mellett az ATOS Magyarország Kft., a BIS-INFORMr Kft., a FORNAX ICT Kft., a Virgo Systems Kft. és a ZALASZÁM Informatika Kft. is tagja a konzorciumnak.
Az ATOS Kft. tulajdonosa az azonos nevű francia óriáscég, a Bis-INFORMr Kft. egy budapesti magánszemélyé, a Virgo Systems Kft. tulajdonosa hét magánszemély, a Zalaszám Kft.-nek pedig összesen 16 tulajdonosa van. A FORNAX ICT Kft. tulajdonosa (a Visioners Zrt.-n keresztül) a kormányplakátokkal elhíresült Balásy Gyula féltestvére, Balásy Bulcsú.
Cikkünk megjelenése után Vertán György és Balásy Bulcsú is úgy nyilatkozott az Átlátszónak, hogy az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. Vertán György cikkünk megjelenése után azt közölte az Átlátszóval, hogy a tender nyerteseként a Tigra csupán formai okokból, konzorciumvezetőként szerepel, de a szerződést valójában a Fornax kötötte az Idomsofttal, a Fornax és esetleges alvállalkozói dolgoztak a feladaton, a Tigra pedig sem munkát, sem pénzt nem kapott ebből a szerződésből – a szerk.
Aki szeretné, itt végigböngészheti a DÁP-os szerződés harmadik, 2024 végén kelt módosítását. Ez tartalmazza a megrendelés műszaki leírását is, amiből kiderül, hogy pontosan miket kéne tudnia a DÁP appnak.
2024 december elején pedig az IdomSoft új közbeszerzést írt ki „DÁP mobilapp fejlesztése projekthez kapcsolódó „ÜK+ második faktor bővítése”címmel. Bár a közbeszerzés szó erős túlzás, mert semmiféle verseny nem volt: felhívás nélküli tárgyalásos eljárást indítottak. A tenderre pedig csak az E-GROUP ICT SOFTWARE Zrt.-t hívták meg, mert korábban ez a cég készítette a Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ) nevű rendszert, ami a 2025. január 16-tól megszüntetett Ügyfélkapu és utóda, az Ügyfélkapu+ alapja. A munkát egyedüli indulóként természetesen meg is nyerte az E-GROUP ICT SOFTWARE Zrt. nettó 89 millió forintos ajánlattal.
Annak érdekében, hogy megtudjuk, pontosan mennyi közpénzt költött az állam a dögledező DÁP applikációra, közadatigénylésben kértük ki az IdomSoft Zrt.-től az ezzel kapcsolatban kötött szerződések listáját. Most várjuk a választ.
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Rogán Antal DÁP-os telefonokkal, Átlátszó-montázs (forrás: Orbán Viktor Facebook-oldala, dap.gov.hu)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az ikladi polgármesteri hivatal szerint magánszemély kérelmére, “vagyonbiztonsági okból” zárták le ideiglenesen a közutat, melyen csupán egy farakás látható.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!