Megmutattuk a francia köztévé riporterének Orbán Viktor terepasztalát, Felcsútot
A faluban stadion, tó és kisvasút is lett, főként uniós támogatásból. A négy perces riportban Hatvanpusztát és a NER balatoni terjeszkedését is bemutatják.
Szerdán írtuk meg, hogy az elmúlt egy évben 8,2 millió forint veszteséget termelt, és 10 napon utasok nélkül járt a felcsúti kisvasút. Cikkünk nyomán az ATV és az RTL Klub Híradója is foglalkozott a témával. Munkatársunk az ATV-nek nyilatkozott, az RTL Klubnak pedig Gulyás Gergely kancelláriaminiszter reagált. „Sokak számára szerez örömet” – mondta Gulyás.
A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványtól (FUNA) közadatigénylésben kértük ki és kaptuk meg, hogy az elmúlt egy évben mennyi bevételt és kiadást hozott a kisvasút üzemeltetése.
A FUNA válasza szerint az elmúlt egy évben a jegyeladásból 17,8 millió forint bevétel származott, a működtetés viszont 26 millió forintba került. Tehát 8,2 millió forint veszteséget termelt ebben az időszakban a kisvasút. Ez pont a duplája annak a 4,1 millió forint mínusznak, amennyit a működése első 14 hónapjában hozott össze a kirándulóvonat. Eddig, tehát 2016. április 30-i indulása óta 2018. június végéig összesen 12,3 millió forint veszteséget termelt a miniszterelnök hobbivonata.
Kérésünkre a FUNA megküldte az utasforgalmi adatokat is, azokból pedig az derül ki, hogy az elmúlt egy évben 10 napon üresen, utasok nélkül, afféle szellemvasútként közlekedtek a szerelvények a felcsúti stadion és az alcsútdobozi arborétum között.
Cikkünk nyomán az ATV Híradója csütörtöki adásában foglalkozott a témával, amiről munkatársunk telefonon nyilatkozott a csatornának. Erdélyi Katalin a riportban kiemelte, hogy az eddigi 12,3 millió forintos veszteség különösen annak fényében érdekes, hogy a kisvasút uniós pályázatában ennél jóval kisebb összeggel számolt az üzemeltető.
A tanulmányban ugyanis az szerepel, hogy a FUNA számításai szerint a kisvasút üzemeltetése és karbantartása átlagosan évi 7 millió forintba fog kerülni, és évi 5-6 millió forint bevételt fog hozni. Vagyis a FUNA azzal számolt, hogy a projekt évi 1,5-2 millió forint veszteséget termel majd, ennek viszont már most a többszörösénél tartunk.
Az RTL Klub Híradója pénteki adásában mutatott be riportot a kisvasútról, és a veszteséggel kapcsolatban sikerült megszólaltatniuk Gulyás Gergely kancelláriaminisztert.
Gulyás csak annyit mondott, hogy „Reméljük, hogy az RTL Klub mostani reklámjának is köszönhetően jövőre még többen lesznek a kisvasúton, és akkor üzletileg is meg fog térülni az, ami egyébként most is sokak számára szerez örömet.”
A kancelláriminiszter 3 másodpercben a 444-vágásában itt látható:
Az RTL Klub teljes anyaga pedig itt tekinthető meg:
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA faluban stadion, tó és kisvasút is lett, főként uniós támogatásból. A négy perces riportban Hatvanpusztát és a NER balatoni terjeszkedését is bemutatják.
A beszélgetés itt újra meghallgatható.
Kollégánk György Zsombor főszerkesztővel és Tompos Ádám újságíróval beszélgetett a Magyar Hang műsorában az elmúlt hét legfontosabb híreiről.
Kollégánk az elmúlt hét fontos sajtóhíreiről és eseményeiről beszélgetett a Klubrádió adásának vendégeivel.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!